Jak rozplanować przestrzeń dzienną domu.

W nowoczesnych wnętrzach nigdy nie za wiele przestrzeni i światła. Szczególnie w części dziennej domu, gdzie spędzamy czas z rodziną lub przyjmujemy gości.

W nowoczesnych willach pomieszczenia strefy dziennej - kuchnia, jadalnia, pokój ogólny lub salon z kominkiem, hol - są ze sobą łączone. Często cała część dzienna domu ma plan otwarty - jest jedną, skonsolidowaną przestrzenią. Takie rozwiązanie nie jest wcale ekstrawagancją – ma uzasadnienie funkcjonalne. Sprzyja życiu rodzinnemu, kontaktom wszystkich członków rodziny, integruje pokolenia. W takim wnętrzu matka ma bardzo dobry kontakt z dziećmi. Część dzienna (ściśle oddzielona od strefy prywatnej domu) powinna być przestronna i otwarta, ponieważ potrzebna jest domownikom wtedy, gdy chcą przebywać razem i przyjmować przyjaciół lub oficjalnych gości.
W takim otwartym wnętrzu przestrzenne relacje poszczególnych pomieszczeń stają się niezwykle ważne. Ich wielkość i proporcje między nimi muszą być rozsądnie wyważone.

Przestrzenie strefy dziennej powinny być właściwie usytuowane względem stron świata. Salon umieszcza się od strony najlepszego nasłonecznienia, podczas gdy kuchnia powinna znajdować się najlepiej po północnej stronie. Pomiędzy nimi zazwyczaj lokuje się jadalnię. Jej proporcje winny być tak dobrane, by służyła zarówno do spożywania posiłków w rodzinnym gronie, jak i urządzania większych przyjęć towarzyskich. Niekiedy pomiędzy kuchnią a jadalnią projektuje się dodatkowo aneks śniadaniowy.
Przestrzeń dzienna może rozszerzać się na zewnątrz. Najlepiej, jeśli tę część domu otaczają tarasy. Szczególnie ważne jest zapewnienie wyjścia na taras z jadalni. W naszych projektach ten taras przykrywa pergola, dająca cień i nastrój. Taras od strony pokoju dziennego w letni czas staje się dodatkowym salonem. Zastosowane w tym miejscu przeszklenie na wysokość pełnej kondygnacji pozwala związać taras z wnętrzem.

Charakter i funkcje poszczególnych miejsc muszą być zaznaczone. Służy temu między innymi różnicowanie wysokości. Pokój dzienny, ze względu na jego rangę, powierzchnię i konieczność dobrej perspektywy, często ma wysokość podwójnej kondygnacji. Czasem jednak wprowadzamy inne, równie eleganckie rozwiązanie, polegające na obniżeniu poziomu  podłogi pokoju w stosunku do pozostałej części strefy dziennej - wtedy do salonu lub jego części schodzi się po stopniach. W pokoju dziennym, by nabrał on właściwego nastroju umieszcza się kominek. W większych willach projektujemy obok salonu specjalnie zaaranżowaną strefę kominkową oraz ogród zimowy z miejscem na rzeźby albo kolekcję kamieni.

Podział otwartego wnętrza można uzyskać przez aranżację i umeblowanie, zastosowanie parawanów i przezroczystych lub ażurowych przegród. Podzielić optycznie przestrzeń mogą także schody. W budynkach dwukondygnacyjnych, a taka jest większość budowanych domów jednorodzinnych, strefa pobytu dziennego lokowana jest zwykle na parterze, a sypialnie na piętrze. Miejsce schodów jest wtedy bardzo istotnym architektonicznym elementem projektu. Dobrze pomyślane schody w przestrzeni dziennej będą rzeźbą we wnętrzu. Mogą wyznaczać granicę między holem a salonem lub między jadalnią a holem. 

Nawet w małym domu, w pobliżu części dziennej można zaplanować gabinet lub pracownię właściciela. Powinien być zaopatrzony w osobne wejście. W jednym z naszych projektów gabinet jest oddzielony od strefy dziennej przesuwną ścianką z matowego szkła. Otwarty gabinet w razie potrzeby powiększy przestrzeń dzienną.

Otwarta kuchnia musi być dobrze usytuowana i funkcjonalnie urządzona. W realizowanych przez nas projektach do kuchni zawsze prowadzi dodatkowe, bezpośrednie wejście. W jego pobliżu - ale w zgodnej z przepisami i rozsądkiem minimalnej odległości 3 m od otworów okiennych - sytuować można wiatę na pojemniki z odpadami. Z kuchnią sąsiaduje związana z nią spiżarnia. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest spiżarnia, do której można wejść wprost z wiatrołapu. Dzięki temu przynoszenie i rozpakowywanie zakupów staje się proste, a w domu jest porządek. Często w naszych projektach stosujemy szerokie, niskie, poziome, narożne okno pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Uzyskujemy w ten sposób bardzo dobre naturalne oświetlenie powierzchni roboczej oraz kapitalną perspektywę na krajobraz otaczający dom. 
Strefa pobytu dziennego to ta przestrzeń domu, gdzie ludzie przebywają przez większą część dnia, rozmawiają ze sobą, przyjmują znajomych. Dlatego warto planować ją  według tych paru prostych prawd, które tu nakreślono.

Plan parteru wielopokoleniowej willi miejskiej w Krakowie. Projekt: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka SternickaPlan parteru domu w Krakowie. Projekt: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi