Jak się pozbyć jeżyn?


Jest ich na naszej działce mnóstwo i nie wiemy, jak się ich pozbyć. Czy trzeba po kolei wyrywać, usuwając wszystkie korzonki (strasznie żmudne i nieprzyjemne, bo pędy bardzo kłują!), czy można czymś podlać (Roundupem?). Jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić rosnącym obok drzewom?
Roundup faktycznie skutecznie niszczy wszystkie rośliny, także krzewy. Nie jest on jednak pobierany przez korzenie. Podlanie ziemi wokół roślin, których zamierzamy się pozbyć z ogrodu, nie przyniesie więc zamierzonego efektu. Roundup wnika przez liście i jest rozprowadzany w roślinie, dlatego należy go stosować jedynie wtedy, gdy są one ulistnione. Jeśli oprysk zostanie wykonany prawidłowo (w bezwietrzny dzień, a strumień rozpylonej cieczy z małej odległości skierowany na pędy jeżyn), nie powinien zaszkodzić rosnącym obok drzewom. Aby zabieg był skuteczny, krzewy, których chcemy się pozbyć, powinny być suche – nie należy więc opryskiwać ich po deszczu ani przed spodziewanymi opadami. Roztwór Roundupu powinien mieć stężenie 20% (0,2 l Roundupu na 1 l wody), a więc znacznie wyższe niż do zwalczania chwastów.
Niestety, trzeba mieć na uwadze to, że po oprysku rośliny nie znikną – suche, kłujące pędy jeżyn pozostaną, więc i tak trzeba je będzie usunąć. Dlatego najlepiej jest wykopać jeżyny szpadlem, ewentualnie – jeśli rzeczywiście jest ich bardzo dużo – wyciąć ich części nadziemne i dopiero gdy z pozostawionych w ziemi korzeni zaczną wyrastać nowe pędy, zastosować herbicyd.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi