Jak spoiny mogą zmieniać wygląd płytek

Spoina nie musi być złem koniecznym. Jej grubość i kolor możemy dobierać zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać.


Aby zatrzeć podziały między płytkami, trzeba zastosować fugi w kolorze zbliżonym do płytek.
Autor: CERAMIKA KOŃSKIE
Dla podkreślenia wielkości i kształtu płytek można zastosować fugę w kontrastowym do nich kolorze.
Autor: KLINKER SIRE
Aby rozjaśnić optycznie pomieszczenie wyłożone ciemnymi płytkami, można użyć jasnej, a nawet kontrastującej fugi. Trzeba jednak pamiętać, że takie fugi szybciej będą się brudzić, zwłaszcza gdy będą cementowe. Dlatego warto je zabezpieczyć impregnatem.
Autor: NATUCER
Płytki tworzące klasyczną szachownicę, bez względu na wielkość płytek, najlepiej byłoby układać na styk – bez spoin, albo z fugą minimalnej szerokości (na przykład 1 mm), taką jak kolor jednych z płytek na szachownicy. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie spoiny w identycznym kolorze jak pola, spowoduje wyraźną dominację jednej z barw, a pola w tym samym kolorze co fuga będą wydawały się większe. Dlatego kolor fugi lepiej dopasować do koloru płytek jaśniejszych.
Autor: NATUCER
Spoiny między płytkami stylizowanymi na stare, o nierównych brzegach powinny być szerokie i w kolorach ziemi.
Autor: Maciej Osiecki
Jeśli odpowiada nam wyraźny rysunek spoin zarówno na podłodze, jak i na ścianie, zastosujmy spoiny identyczne pod względem koloru i szerokości. Można też fugę na posadzce dać w takim kolorze jak płytki na ścianach i odwrotnie – kolor fugi na ścianach taki, jak kolor płytek na posadzce.
Autor: ATLASWarto pamiętać, że kolor fugi wpływa na kolor płytek: niebieskie fugi między białymi płytkami nadają im i całemu pomieszczeniu błękitny odcień.
Autor: Wojciech Kryński , Tomasz Prażmowski
Jeśli na posadzce zastosujemy spoiny kontrastujące z płytkami, które utworzą wyraźną siatkę, ściana powinna być raczej stonowana – jednolita kolorystycznie, i odwrotnie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi