Jak sprawdzić architekta ?


Gotowy projekt można przed zakupem dokładnie obejrzeć, porównać z innymi, ocenić. Trudniejszy bywa wybór architekta. Jak się przekonać, czy można powierzyć mu zaprojektowanie domu?
Pierwsza rozmowa z architektem nie musi kończyć się zleceniem. Zawsze jest czas na zastanowienie. Oto kilka rad, które pomogą sprawdzić, czy dobrze trafiłeś.

Co trzeba wiedzieć

Upewnij się, czy architekt ma czas na zajęcie się twoim zleceniem. To pierwszy i podstawowy warunek. Wiele pracowni traktuje projektowanie domów jednorodzinnych jako uboczne, mniej dochodowe zajęcie. Zdarza się, że projekt firmowany przez szefa tak naprawdę wykonuje niedoświadczony student. Najważniejsze więc, aby uzyskać pewność, że zlecenie będzie wykonane z zaangażowaniem.

Sprawdź, czy pracownia, do której się zwróciłeś, na pewno zajmuje się domami jednorodzinnymi. Warto szukać architektów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Są pracownie, które wykonują projekty gotowe domów i na miejscu dokonują adaptacji. Działają też architekci, którzy zajmują się głównie indywidualnymi projektami domów. Jeśli ktoś robi to od lat, może służyć doświadczeniem nie tylko projektowym. Taki architekt najczęściej pomaga inwestorom przy budowie, może polecić tanie i dobre materiały, swoich sprawdzonych wykonawców, a przede wszystkim – na efekcie zależy mu tak samo jak tobie.

Architekt powinien mieć coś do zaproponowania. Źle wróży pierwszy kontakt, jeśli dla twojego rozmówcy nic nie stanowi problemu. Jeżeli architekt na wszystko się zgadza, każdy pomysł inwestora przyjmuje bez dyskusji, to może, niestety, oznaczać, że... mu wszystko jedno. Przypomina lekarza, który zapisuje leki według życzenia pacjenta. Taki architekt powie później: Jeśli klient chce mieć brzydki dom – co mi do tego?

Architekt powinien słuchać. Możesz też trafić na przeciwieństwo poprzednio opisanego typu – czyli artystę, który woli rysować, niż słuchać inwestora. Interesuje go przede wszystkim jego własny pomysł. Gotów sterroryzować mniej wytrzymałych inwestorów, nie szanując ich gustów i wpędzając w kompleksy. Pamiętaj, że wybór należy do ciebie. Możesz zaryzykować i zaufać mu. Może to rzeczywiście wybitny artysta, dzięki któremu zamieszkasz w dziele sztuki? Jeżeli jednak nie tego oczekujesz, lepiej zrezygnuj.

Jeśli architekt pokazuje ci projekty domów, pytaj o realizacje. Ciekawe będzie nie tylko obejrzenie domu, ale i wysłuchanie komentarza. Jeżeli architekt jest zadowolony nie tylko z projektów, ale i realizacji, jest to rekomendacja jego współpracy z poprzednimi klientami. Bardzo dobrze, jeśli architekt ma zdjęcia z budowy albo ukończonych domów. Rozmawiając na temat zdjęć, łatwiej się porozumieć. Nie zawsze można wyrobić sobie pojęcie o wartości domu na podstawie samych projektów czy szkiców.

Kiedy do architekta?

Jeśli kupujesz projekt gotowy, musisz z nim iść do architekta mającego uprawnienia budowlane, członka Izby Architektów. Dokona on adaptacji projektu do warunków działki oraz sporządzi projekt budowlany potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto się z tym udać do kogoś godnego zaufania, zwłaszcza gdy do kupionego projektu trzeba wprowadzić zmiany.

Wiedza i umiejętności architekta okazują się niezbędne przy wszelkich przebudowach, rozbudowach i poważniejszych modernizacjach domów. Przydają się, kiedy zmieniamy przeznaczenie budynku lub jego części, na przykład wydzielamy niezależne mieszkania. Tu każda sytuacja jest indywidualna, nie ma rozwiązań typowych. W każdym wypadku potrzebny będzie projekt przygotowany przez uprawnionego projektanta i nie jest to formalność, ale zadanie, które chciałoby się powierzyć dobremu fachowcowi.

Projekt indywidualny jest przydatny zawsze wtedy, gdy sytuacja wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań. Nietypowy kształt lub położenie działki, niekorzystne albo bardzo specyficzne otoczenie – jeśli trzeba dostosować projekt domu do szczególnych warunków terenu, projekt indywidualny może być ratunkiem. Pomysły i doświadczenie architekta są potrzebne, aby z trudności wybrnąć obronną ręką, a wszystkie zalety działki i otoczenia wykorzystać jak najlepiej.

Projekt indywidualny może być odpowiedzią na wyjątkowo wysokie albo bardzo konkretne i sprecyzowane oczekiwania. Jeśli decydujesz się na projekt indywidualny, bo chcesz mieć dom inny niż wszystkie, zastrzeż w umowie wyłączność jego wykorzystania.               

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi