Jak ułożyć gonty bitumiczne na starej papie?


Mam stary drewniany dom. Dach jest pokryty papą w całkiem dobrym stanie. Chciałbym go pokryć ładnym gontem bitumicznym. Czy nowe pokrycie można przykleić na stare, czy lepiej zerwać starą papę?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia obu tych materiałów. Gonty bitumiczne to nic innego jak odpowiednio przygotowana i wycięta papa. 

Pod pokrycie z gontów zaleca się ułożyć warstwę podkładową z papy – istniejące pokrycie może spełnić tę funkcję. Musi jednak spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić jakość starego pokrycia. Podłoże powinno być równe. Trzeba być pewnym, że papa na całej powierzchni trzyma się mocno, nigdzie się nie odspaja, nie ma uszkodzeń, dziur ani pęcherzy. Również zbyt duża liczba warstw może utrudnić mocowanie gontów. Ważne są też względy estetyczne – trzeba zdecydować, czy istniejące nierówności, takie jak zakłady, reperacje, łaty, nie wpłyną niekorzystnie na wygląd nowego pokrycia.
Niezależnie od kształtu gontów ślady ułożenia poprzednich warstw papy (załamywanie się światła na garbach) mogą być widoczne. Najlepiej popatrzeć na dach z każdej strony, przy różnym oświetleniu, w różnych porach dnia – powinny być wtedy widoczne znaczne nierówności.
Dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni dobór koloru i wzoru gontów – barwny melanż i kształt, który optycznie zatuszuje poziomy lub pionowy układ pasów starej papy.
Jeśli nierówności okażą się zbyt duże, lepiej wybrać inny materiał na dach (blachę, faliste płyty bitumiczne) lub zdecydować się na zerwanie starego pokrycia. Wówczas jedynym i największym problemem stanie się jego usunięcie i utylizacja.


Cieniowane dachówki bitumiczne zatuszują nierówności.
Autor: ICOPAL POLAND

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi