Jak ułożyć płytki na ceramice poryzowanej?


Czy glazurę w łazience można przykleić bezpośrednio na ścianę z Porothermu? A może najpierw trzeba ścianę otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi?

Płytki ceramiczne można przykleić na ścianę z Porothermu w każdy podany sposób.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od stopnia równości ścian i zasobności portfela. Najtaniej jest ułożyć glazurę od razu na ścianie.
W każdym z wymienionych przypadków pierwszą czynnością powinno być oczyszczenie podłoża i zagruntowanie go. Dalsze prace można rozpocząć po 24 godzinach.
Jeżeli ściany są pionowe i równe, płytki można przyklejać od razu na mur. Ścianki z pustaków Porotherm mają żłobienia wspomagające przyczepność zaprawy tynkarskiej. Na tak wyprofilowaną powierzchnię należy nałożyć taką ilość kleju, która zapewni warstwę zaprawy grubości co najmniej 3 mm między dociśniętą płytką a zewnętrzną powierzchnią żłobień.
Jeżeli ściany nie są równe, należy je koniecznie wyrównać. Można to zrobić, używając zaprawy tynkarskiej lub mocując płyty gipsowo-kartonowe (kolor zielony).
Zaprawy tynkarskiej pod płytki nie należy zacierać na gładko. Na płytach g-k należy zastosować zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności.
Po 24 godzinach od ułożenia płytek można je spoinować. W miejscach, gdzie niezbędna jest spoina trwale elastyczna – między innymi w narożach ścian, na styku ścian z podłogą – warto zastosować silikon sanitarny w kolorze fugi.
Uwaga! Przed ułożeniem glazury niektóre powierzchnie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, stosując na przykład wodoszczelną folię w płynie. W przeciwnym razie woda przenikająca przez spoiny zawilgoci ściany. Zabezpieczenia wymagają: podłoga, wnętrze i okolice kabiny natryskowej, okolice wanny i umywalki. Folię nakłada się na podłoże (mur, tynk lub płytę gipsowo-kartonową) co najmniej w dwóch warstwach. W świeżo naniesionej pierwszej warstwie umieszcza się taśmy, narożniki i pierścienie uszczelniające przejścia rur. Po trzech dniach powierzchnia jest gotowa do przyklejenia glazury.

Jeśli glazura w łazience będzie układana na płytach g-k, należy je zabezpieczyć preparatem wodoszczelnym – tak zwaną folią w płynie.
Autor: ATLAS
.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty