Jak urządzić pokój kąpielowy?

Jak rozmieścić urządzenia: tradycyjnie pod ścianami czy w ślad za dzisiejszą modą - z wanną lub prysznicem pośrodku? Co powinno być tuż przy wejściu, a co w głębi łazienki? Które z urządzeń warto wyeksponować, a które ukryć we wnękach i za murkami? Szukając odpowiedzi na te pytania, przyjrzyjmy się kilku projektom.


Z wanną na podeście.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Główną bohatreką tego salonu kąpielowego jest duża obudowana podestem wanna z hydromasażem. Pomieważ jest wysoka (wanny z hydromasażem mogą być wyższe od zwykłych, ponieważ pod nimi najczęściej umieszczone są instalacje hydromasażu), wchodzi się do niej po schodkach. O szerokości podestu na poziomie górnej krawędzi wanny zadecydował słup konstrukcyjny. Powstała w ten sposób wygodna szeroka półka - miejsce na kosmetyki i wygodne siedzisko (projekt: architekt Joanna Wichniewicz).

Z wanną pośrodku.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Łazienkę usytuowano w pomieszczeniu z wyjściem na tars. Wanna ustawiona pośrodku dzieli łazienkę na dwie funkcjonalne strefy: jedną - bliżej wejścia - tworzą prysznic oraz sedes z bidetem, drugą - z wyjściem na taras - wanna i dwie umieszczone w pobliżu okien umywalki (projekt: architekci Joanna i Jerzy Heymerowie).

Z prysznicem za umywalką.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Do podziału wnętrza wykorzystano naturalne wnęki. Przy wejściu za scianą z kominem schowano sedes, a prysznic, oddzielony od łazienki szklanymi drzwiami, umieszczono za ścianą z umywalką. Toaletka - stolik z matowego szkła z lusterkiem i krzesełkiem - nadaje łazience niecodzienny charakter (projekt: architekt Kinga Iwanicka).

Z wydzieloną strefą wypoczynkową.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przestrzeń wyraźnie podzielono na dwie strefy: sanitarno kąpielową i wypoczynkową. Na wprost wejścia umieszczono umywalkę odgrodzoną od pozostałych urządzeń murkiem, za którą jest ustawiona prostopadle do ściany wanna i - również odgrodzone od wanny ścianką - sedes i bidet (projekt: architekt Jacek Tryc).

Z wanną w wykuszu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W pokoju kąpielowym wskazane są czasem niestandardowe rozwiązania: umieszczona pod wykuszowymi oknami wanna jest komfortowym miejscem kąpieli. Brak bidetu rekompensuje specjalna bateria, umieszczona obok sedesu. umywalka obudowana obszernym blatem jest wygodnym kącikiem, gdzie można zrobić makijaż czy ułożyć sobie fryzurę (projekt: architekt Joanna Wichniewicz).

Z dwiema umywalkami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Bardzo dobrze zaplanowano tu efekt wejścia: ściana na wprost została specjalnie w tym celu zakomponowana. Po obu stronach dużego okna w narożnikach ścian umieszczono dwie symetryczne umywalki. Nie wszystkie urządzenia w tej łazience się zmieściły, ale wbrew pozorom jej program niezostał ograniczony - zamiast dwóch urządzeń do kąpieli wybrano jedno dwufunkcyjne: wannę stanowiącą całość z prysznicem (projekt: architekt Joanna Otto).
 

Z urządzeniami w rogach pomieszczenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Narożne wejście podyktowało "zmianę" kształtu pomieszczenia: aby urządzenia mogły znaleźć się prostopadle do wejścia, umieszczono je w rogach łazienki. Ułożeniem kafelków na podłodze podkreślono podział łazienki na strefy: przy wejściu przed oknem tworzą ją umywalka i prysznic, w głębi pomieszczenia - wanna i sedes z bidetem (projekt: architekt Joanna Wichniewicz).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi