Jak ustawić okno w ościeżu?

Dom, który buduję, ma ściany trójwarstwowe: od zewnątrz bloczki z betonu komórkowego 12 cm, następnie 8-centymetrowa warstwa styropianu, a od wewnątrz bloczki z betonu komórkowego 24 cm. W której warstwie należy zamontować okna, aby nie powstały wokół nich mostki cieplne? Jak najlepiej to zrobić?

Okno najlepiej zamontować w płaszczyźnie ocieplenia. Dolną krawędź okna, znajdującą się nad ociepleniem, można oprzeć na kątowniku zamocowanym do nośnej warstwy muru. Kątownik powinien być odizolowany od muru i parapetu. Okno ustawia się w otworze, sprawdzając, czy jest zachowany pion i poziom elementów ościeżnicy. Na czas mocowania okna w otworze trzeba unieruchomić ościeżnicę za pomocą klinów. Aby nie zniekształcić ościeżnicy, kliny powinno się umieszczać tylko w narożnikach, przy słupkach i ślemionach. Okna mocuje się do muru kotwami stalowymi, które powinny być zabezpieczone przed korozją. Kotwy rozmieszcza się na całym obwodzie okna w odległości nie większej niż 80 cm dla okien drewnianych oraz 70 cm dla okien z tworzywa.

Podparcie ościeżnicy drewnianego okna jednoramowego na kątowniku zamocowanym do muru.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Kotwa przykręcona do ościeżnicy drewnianego okna.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty