Jak wpuścić światło dzienne do pomieszczenia bez okna?

Uwaga, ściany stają się przejrzyste! Czasem wynika to z potrzeby, a czasem po prostu ze zwiększonego apetytu na światło. Modne są wnętrza otwarte i jasne.
Coraz swobodniej łączy się pomieszczenia – kuchnię z salonem, hol z pokojem dziennym, łazienkę z sypialnią. W parze z tą modą idzie zamiłowanie do półprzezroczystych, przepuszczających światło przegród.
Przeszklone drzwi. To najprostszy sposób na to, aby światło przenikało z wnętrza do wnętrza. Nawet nieprzezroczyste szyby przepuszczają promienie słońca. Niby niewiele, ale w holu jest jaśniej, a wszystkie pomieszczenia stają się bardziej ze sobą powiązane. (Projekt: Joanna Langiewicz i Robert Charkiewicz).
Autor: Juliusz Sokołowski
Szklany parawan. Przeszklona ściana między holem a jadalnią pozwoliła jasno oświetlić wejście. Postarano się jednak o to, aby ściana, choć ażurowa, nie przestała być ścianą. Nadal wyraźnie dzieli przestrzeń. Architekt nadał jej wygląd rozkładanego parawanu. (Projekt: Adam Wagner).
Autor: Michał Glinicki , Jacek KucharczykDyskretne szyby. Drewniana półka zawieszona na tle szyby jest dekoracyjnym akcentem wnętrza. Kto by pomyślał, że to jednocześnie rama okna, przez które światło z salonu przedostaje się do ukrytej za ścianą łazienki.
Autor: Michał Glinicki
Światło przenika do niej przez szybę w ścianie (widać nawet przedmioty stojące na półce z drugiej strony) oraz przez sufit. Jest delikatne i tajemnicze – półprzezroczyste płaszczyzny są jak muślinowe firanki. (Projekt: Majewski, Wyszyński, Hermanowicz – architekci).
Autor: Michał GlinickiZa mlecznym szkłem. Szklana przegroda wydziela z pokoju dziennego garderobę. Okazuje się, że odbijająca światło przejrzysta ściana może być atrakcją wnętrza.
Autor: Michał Glinicki
Schowanie ubrań za szkłem to podobno skuteczny sposób na widną garderobę, do której światło dzienne hojnie pada z okna przyległej pracowni. (Projekt: Joanna Białousz).
Autor: Michał GlinickiŚwietlisty narożnik. Wewnątrz tej garderoby jest zawsze jasno, bo w narożniku zamiast pełnej ściany zamontowano ażurową drewnianą ramę, w którą wstawiono specjalne szybki. Zapewniło to wnętrzu rozproszone, pozbawione kontrastów przyjemne światło.
Autor: Daniel Rumiancew
Od zewnątrz to rozwiązanie okazało się również korzystne – teraz wydaje się, że w korytarzu jest więcej miejsca, a przejrzysty narożnik wygląda lekko. (Projekt: Małgorzata Wiślińska-Jasik, Artur Jasik).
Autor: Daniel RumiancewEkran z poliwęglanu. Ścianką z tworzywa wydzielono przy sypialni kąt do pracy.
Autor: Hanna Długosz
W powstałym w ten sposób małym pomieszczeniu nie ma okna – dostaje się tu tylko pośrednie światło płynące z jasnej sypialni. Wystarczy do pracy przy komputerze. (Projekt: Aleksandra i Mikołaj Machulikowie).
Autor: Hanna DługoszŚciana z luksferów. Dzięki niej wewnątrz pozbawionej okna łazienki może być widno. Rozjaśnia ją docierające z sąsiedniego pomieszczenia łagodne, przefiltrowane światło. (Projekt: Adam Pulwicki, Rafał Mroczkowski).
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Naświetle. Górne przeszklenie ściany dzielącej pokoje na poddaszu sprawia, że w obu jest jaśniej. (Projekt: Małgorzata Wiślińska-Jasik, Artur Jasik).
Autor: Daniel RumiancewWewnętrzne okno. Przez szybę witrażową światło z wnętrza domu dociera do sieni. Otwór w ścianie ma formę tradycyjnego okna – z obramieniem, witrażem, a nawet z parapetem. Wprowadza do sieni nie tylko światło, ale i nastrój tradycyjnego domu. (Projekt: Jan Sabiniarz).
Autor: Andrzej Szandomirski
Naświetle. Ceglana ściana doprowadzona jest tylko do pewnej wysokości. Powyżej jej rolę przejmują tafle szkła. Przedzielone w ten sposób wnętrza wymieniają się światłem. (Projekt: Jerzy Szczepanik-Dzikowski).
Autor: Hanna DługoszŚciana, której nie widać. Sposób na pogodzenie sprzeczności – kuchnia otwarta, a jednak zamknięta. Oddzielająca ją ściana to wielka, zupełnie przezroczysta tafla szyby. Trudno czuć się w kuchni odizolowanym nawet wtedy, gdy na czas gotowania zamyka się drzwi. Jasną kuchnię oświetla dodatkowo okno sąsiedniego pomieszczenia. (Projekt: Roman Gonciarz).
Autor: Andrzej Szandomirski
O zmroku. Oddzielone szklanymi przegrodami pomieszczenie, któremu w dzień inne użyczają światła, wieczorem zaczyna się odwdzięczać. Kiedy wewnątrz zapala się lampy, świeci całe jak ogromna żarówka. (Projekt: Noemi Mezei).
Autor: Michał Glinicki


Drzwi do światła. Szyby w drewnianej ramie wpuszczają światło z holu do sypialni na piętrze. Kolor i kształt ramy nawiązują do zamontowanych w domu wewnętrznych drzwi. Jest to jednak raczej okno – nieotwierane, służące tylko do urozmaicenia oświetlenia sypialni. (Projekt: Aneta Błażej).
Autor: Andrzej Szandomirski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi