Jak wybrać z katalogu projekt dla siebie

Projekty gotowe są dużo tańsze niż zamawiane indywidualnie u architekta. Jest ich bardzo dużo i są coraz lepsze. Można je znaleźć w katalogach, ofertach firm, dużych biurach projektowych. Są domy małe, duże, tradycyjne, nowoczesne, są polskie dworki, domy w stylu skandynawskim, amerykańskim... Naprawdę jest w czym wybierać. Jak rozpoznać, czy projekt jest dobry, nie zawiera błędów, jest odpowiedni dla twojej rodziny, pasuje do warunków działki?

JAK DUŻY DOM?

Z jednej strony potrzeby i marzenia, z drugiej - koszt budowy metra kwadratowego domu. Wybieraj rozważnie, obliczając na jak duży dom cię stać.
Wielkość powierzchni to jedna z podstawowych informacji o projekcie podawanych w katalogach. Jakiej wielkości domu będziesz szukać?

Postaraj się w miarę precyzyjnie określić potrzeby swojej rodziny. Każdy członek rodziny potrzebuje swojego pokoju, wszyscy – odpowiednio dużej przestrzeni wspólnej. Czy oprócz tego potrzeba wam także dodatkowego pokoju (pracowni, pokoju gościnnego?), a może dużego pomieszczenia do prac domowych? Czy potrzebna będzie duża czy mała kuchnia? Ile łazienek? Nowy dom na pewno wniesie dużo nowego do waszego życia, ale jednak nie odmieni go całkowicie, bardzo ważne jest więc, aby szukać projektu zgodnego z rzeczywistymi potrzebami rodziny.

Spróbuj określić wielkość powierzchni domu, który chcesz i możesz zbudować. Ustaliłeś już, ile ma być sypialni, z jakiego pomieszczenia możesz zrezygnować, a które jest niezbędne, czy będziecie jadać w kuchni, czy trzeba przewidzieć miejsce do spożywania posiłków także w pokoju dziennym. Możesz więc zsumować powierzchnie zgodnie ze swoim programem. Wynik podpowie ci, jaką powierzchnię netto powinien mieć w przybliżeniu projekt, którego szukasz. Nie zapominaj, że sumując potrzebne powierzchnie, obliczasz także, ile pieniędzy musisz wydać na budowę. W zależności od regionu, technologii, sposobu prowadzenia budowy, koszt budowy metra kwadratowego domu może wynieść od 1500 do 3000 zł.
(Wskaźników cenowych i danych szukać możesz w specjalistycznych wydawnictwach takich firm jak SEKOCENBUD, BISTYP-CONSULTING, WACETOB).


Pamiętaj, że oszczędzić możesz nie tylko na powierzchni domu, ale także rezygnując z projektów domów, które zawierają kosztowne rozwiązania. Co jest najdroższe?
- podpiwniczenie (koszt piwnicy wynosi około 30% kosztu domu),
- dach o wielu połaciach, z lukarnami (koszt konstrukcji i pokrycia dachu może osiągnąć 40% kosztów budowy domu),
- elementy konstrukcyjne, takie jak: schody, słupy żelbetowe, podciągi,
- duże przeszklone powierzchnie (koszt 1 m2 okna 400-600 zł),
- okna o nietypowych kształtach.

Zanim przystąpisz do szczegółowego obliczania wielkości potrzebnych pomieszczeń, odwołaj się do swojego doświadczenia. Czy potrafisz ocenić, ile metrów kwadratowych ma salon twoich przyjaciół, kuchnia, hol u znajomych? Proponujemy ćwiczenie: określ w metrach kwadratowych powierzchnię znanego pomieszczenia, po czym je zmierz. Kilka takich prób pomoże ci trafniej planować wielkość pomieszczeń w twoim domu.

Trzy domy dla czteroosobowej rodziny
Około 120 m2 to wystarczająca powierzchnia wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny. Ale w katalogach znajdziesz projekty zarówno mniejszych, jak i dużo większych domów.

D06 "Mały" - nazwa mówi sama za siebie. Dom o powierzchni netto 77,6 m2. Mimo skromnych rozmiarów mieści trzy sypialnie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


D53 "Spokojny". Dom o powierzchni netto 105,5 m2. W porównaniu z "Małym", program poszerzył się o jadalnię, osobne WC i garderobę, a kuchnia i łazienka są obszerniejsze. Większa wygoda i prawie 30 m2 więcej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


D20 "Okazały". Dom o powierzchni netto 189,2 m2. POnad dwa razy większy od "Małego", chociaż przeznaczony dla tak samo licznej rodziny (trzy sypialnie). Ma jednak naprawdę obszerną, reprezentacyjną część domu, a także obszerny dwustanowiskowy garaż, którego powierzchnia wynosi prawie połowę powierzchni netto "Małego".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Powierzchnia netto – jest to powierzchnia podłogi w pomieszczeniu na wszystkich kondygnacjach, obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym (przy ścianach otynkowanych lub wykończonych glazurą bez listew przypodłogowych, progów, itp.)

Dawna i nowa norma. Wiele projektów gotowych dostępnych na rynku ma powierzchnię netto obliczoną według dawnej, wiążącej przez wiele lat normy. Według niej na powierzchnię netto wpływała wysokość pomieszczenia – liczyło się tylko powierzchnię podłogi w pomieszczeniu pełnej wysokości. Powierzchnia pod skosami na poddaszu poniżej 1,40 wysokości nie była liczona, a poniżej 2,20 liczona tylko w połowie.
Nowa norma nie uwzględnia zróżnicowania powierzchni zależnie od wysokości pomieszczeń. A więc uwaga! Obliczana według nowej normy powierzchnia netto domów z poddaszem użytkowym może nas zmylić. Powierzchnia podłogi sypialni na poddaszu będzie przecież większa niż powierzchnia wygodna do urządzenia i użytkowania. Oznacza to, że jeśli chcesz mieć dom z poddaszem użytkowym, szukaj projektu o powierzchni netto większej niż to wynikałoby z twoich szacunkowych obliczeń. CZY DOM BĘDZIE WYGODNY?
Na podstawie planu można ocenić, czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny. Oglądając projekty, szukaj sprawdzonych rozwiązań.
Jeśli już wiesz, jakiej wielkości domu szukać, liczba projektów, które będziesz brać pod uwagę, znacznie się zmniejszyła. Po czym poznać dobry projekt? Jakich rozwiązań należy szukać?

Podział na strefę dzienną i nocną. Pokój dzienny, kuchnia, jadalnia w domu są często ze sobą połączone. Stanowią przestrzeń, w której rodzina przebywa wspólnie. Ta część dzienna, związana z wejściem i holem, jest też częścią oficjalną domu. Sypialnie powinny być od niej oddzielone. Taki podział pomaga członkom rodziny nie przeszkadzać sobie nawzajem i chroni ich prywatność. W domach parterowych te strefy oddziela hol lub korytarz. W domach z użytkowym poddaszem najczęściej indywidualne pokoje lokuje się na poddaszu, a ogólnodostępną część dzienną – na parterze.

Dwie strefy: ogólnodostępna i prywatna. Dwie sypialnie z łazienką zostały wyraźnie oddzielone od reprezentacyjnej części dziennej (D55 "Gościnny").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Oszczędna komunikacja. Jeśli trzeba przechodzić przez salon, żeby dostać się do schodów na poddasze, to znak, że komunikacja nie została dobrze zaplanowana. Długie korytarze rzadko mają uzasadnienie. Sprawdź, czy duży hol nie będzie tylko reprezentacyjną pustą przestrzenią.
Przyjmuje się, że powierzchnia wszystkich korytarzy, holu i wiatrołapu w domu jednorodzinnym powinna wynosić około 15% powierzchni netto domu. Zazwyczaj – im mniej, tym lepiej. Ale w projektach można też dostrzec różne sprytne sposoby oszczędzania na tej powierzchni. Jeśli hol i korytarz pełnią nie tylko komunikacyjną funkcję – na przykład korytarz mieści ciąg szaf, a otwarty hol powiększa przestrzeń pokoju dziennego – wtedy nawet większa ich powierzchnia nie jest wadą projektu.

na małej powierzchni im mniej komunikacji, tym większe pokoje. Na poddaszu tego domu sypialnie są duże, a hol bardzo mały, chociaż prowadzi aż do pięciu pomieszczeń. (D54 "Nad jeziorem")
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Funkcjonalna kuchnia w dobrym miejscu. Czy będzie otwarta, czy też wydzielona, powinna sąsiadować z jadalnią lub być odpowiednio duża, aby można było w niej ustawić stół. Wiele jest argumentów za tym, aby sytuować kuchnię w pobliżu wejścia do domu. Naprawdę dobre rozwiązanie to kuchnia, do której można wejść zarówno z holu, jak i z pokoju dziennego.

Kuchnia, która spełnia wiele warunków jednocześnie: jest otwarta i połączona z jadalnią, ale ma także niekrępujące wejście z holu, położona przy wejściu, z dużym oknem skierowanym na ulicę. (D12a "Przytulny")
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Liczba łazienek. Oprócz łazienki (lub łazienek) związanych z sypialniami, w domu powinna być też łazienka lub przynajmniej WC przeznaczone dla gości i domowników przebywających w strefie dziennej. Odpowiednia ilość i dostępność węzłów sanitarnych to brak pośpiechu rano przed wyjściem do pracy i długi relaks w wannie wieczorem.


Dwie sąsiadujące ze sobą łazienki pełnią różne funkcje. Duże "należy" do sypialni, WC z prysznicem dostępne z holu służy osobom znajdującym sie w części dziennej domu. (D23 "Z wykuszami")
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze to pomieszczenia bardzo potrzebne w domu. Jeśli dom jest bez piwnicy, pomieszczenie do przechowywania rzeczy jest koniecznością. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go przy dodatkowym wejściu przez garaż.
 

Pomieszczenie gospodarcze i spiżarnię przy kuchni warto mieć nawet w niedużym domu. (D33 "Nieduży")
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ustawne pokoje. Czyli takie, które dają różne możliwości urządzenia i umeblowania. Niektóre prezentacje projektów gotowych zawierają przykładowe aranżacje. Daje to pojęcie o skali pomieszczenia w relacji do wymiarów typowych mebli. Na ustawność wpływa rozmieszczenie okien i kształt pomieszczenia. Im mniejszy pokój, tym ważniejsze są jego proporcje. Pokój na planie wydłużonego prostokąta, którego dłuższy bok mierzy więcej niż dwukrotność krótszego, może być nieprzyjemny i niełatwo go będzie umeblować. Węższa ściana sypialni jednoosobowej powinna być dłuższa niż 2,70 m, a sypialni dwuosobowej – nie krótsza niż 3 m. Uwaga na pomieszczenia o nieregularnych kształtach, trójkątne lub trapezowe w rzucie. Umeblowanie takiego pokoju czy kuchni wymagać będzie rozwiązań niestandardowych, a więc droższych.

Pokoje, które można różnie urządzić i umeblować.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Najlepiej sprawdź sam!

Rzut domu powiększ na ksero (z typowej skali 1:200 do 1:50), sporządź w tej samej skali papierowe rzuty mebli – na przykład dużego łóżka, kanapy, stołu, po czym spróbuj przymierzyć jedno do drugiego. Bardzo kształcąca zabawa (dzieci będą zachwycone). Może się okazać na przykład, że w pokoju jest za dużo okien, żeby można było w nim sensownie ustawić kanapę, albo że stół do jedzenia zastawiać będzie drzwi do spiżarni. Bardzo często takie rzeczy odkrywa się dopiero po zbudowaniu stanu surowego. Czemu nie przed zakupem projektu?


INWESTYCJA NA PRZYSZŁOŚĆ?
Potrzeby rodziny będą się zmieniać w czasie. Aby dom był trwałą i udaną inwestycją, projekt, który wybieramy dzisiaj, powinien być podatny na zmiany.
Chociaż trudno przewidzieć wszystkie możliwe zmiany w przyszłości, warto wziąć pod uwagę perspektywę wspólnego zamieszkania z dziadkami, wyprowadzenia się dorastających dzieci czy zamieszkania z nowo założoną rodziną córki albo syna.
Oglądając projekt, warto zastanowić się, czy dom:
- można będzie zrealizować w etapach,
- rozbudować na tej samej działce,
- podzielić na dwa mieszkania,
- sprzedać.

Jeśli dzieci są jeszcze małe i trudno przewidzieć, jak duża będzie ostatecznie rodzina, a możliwości finansowe są ograniczone, najlepszym rozwiązaniem jest mały dom z możliwością rozbudowy. Dobrym wyborem jest w takiej sytuacji dom parterowy, który można będzie podwyższyć o jedną kondygnację. Rezerwą powierzchni na przyszłość może być poddasze, które da się zaadaptować na użytkowe.

Jeżeli dzieci są prawie dorosłe i nie planują mieszkania z rodziną, wybierz dom mały. Dom za duży w stosunku do potrzeb rodziców może stać się w niedalekiej perspektywie zbyt kosztowny w utrzymaniu.
Wśród projektów można też szukać takich, które dają możliwość wydzielenia w domu osobnego mieszkania. Pokój na parterze z sąsiadującą małą łazienką, położony blisko wejścia lub w takim miejscu, w którym zrobienie drugiego wejścia byłoby możliwe – da się w przyszłości przekształcić odpowiednio do zmieniających się potrzeb – na gabinet, małe mieszkanie dla syna lub na wynajem, pracownię albo „gosposiówkę”.

Może w przyszłości dom trzeba będzie sprzedać? Duży, budowany na wyrost, nie musi być wcale najlepszą inwestycją. „Rozdmuchany” program może w przyszłości utrudnić korzystną sprzedaż. Niestandardowe rozwiązania za parę lat staną się przestarzałe. Na rynku wtórnym nieruchomości najlepiej sprzedają się domy o powierzchni około 200 m2.
CZY DOM ODPOWIADA WARUNKOM DZIAŁKI?
Nie każdy projekt pasuje do każdej działki. Uważaj, aby wybrany dom nie okazał się zbyt duży albo za szeroki.
Projekt a wymiary działki
W katalogach projektów najczęściej są podane wymiary minimalnej nienarożnej działki. Pokazują one taki sposób usytuowania domu, który spełnia wymagania Prawa budowlanego przy założeniu najczęściej występującej linii zabudowy.

Przykłady minimalnych działek dla domów o różnej wielkości i kształcie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Działka może być za mała, aby zbudować na niej dom wolno stojący. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wolno stojącą to 450 m2. Działki o szerokości poniżej 14 m praktycznie nie nadają się pod taką zabudowę. Być może jednak w grę wchodzi zbliżenie budynku do granicy działki (na przykład garażem) lub budowa bliźniaka. Wiele domów typowych nadaje się do zaadaptowania do układu bliźniaczego (szczególnie w zestawieniu wersji podstawowej z jej lustrzanym odbiciem).

Dom i jego lustrzane odbicie w zabudowie bliźniaczej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom nie powinien zająć zbyt wiele miejsca na działce. Przy wyborze projektu zwracaj uwagę na podaną powierzchnię zabudowy. Ta informacja pozwala ocenić, ile po budowie domu zostanie na działce wolnej powierzchni na ogród. Jeżeli powierzchnia zabudowy wynosi lub przekracza 40% powierzchni działki – bądź ostrożny, proporcja ta jest niekorzystna. To znak, że należałoby pomyśleć o domu o mniejszej powierzchni zabudowy – szukać projektu domu piętrowego zamiast parterowego albo bliźniaczego czy atrialnego zamiast wolno stojącego. 

Projekt a warunki narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Zanim kupisz projekt, zapoznaj się z „Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”, którą wydaje miejscowy urząd. Uzyskać ten dokument może każdy, niezależnie od prawa do dysponowania działką. „Decyzja... ” zawierać będzie jednoznaczne stwierdzenie o przydatności działki na cele budownictwa jednorodzinnego. Jeśli więc planowana przez ciebie inwestycja jest niezgodna z planem miejscowym, czyli niemożliwa do realizacji, dowiesz się o tym zawczasu, zanim wydasz pieniądze na projekt. „Decyzja ...” może narzucić także:
- linie zabudowy. Zostanie określona minimalna odległość od ulicy, w jakiej można usytuować budynek;
- gabaryty zabudowy. Może się zdarzyć, że na twojej działce wolno zbudować tylko dom piętrowy albo nie przekraczający określonej powierzchni. Na miejskiej działce może nawet obowiązywać określona wysokość linii gzymsu;
- maksymalny procent powierzchni zabudowy. Może z tego wynikać, że projekt, choć doskonale wpisuje się w obszar działki, jest za duży ze względu na narzucony rygor powierzchni.

Projekt a położenie działki

Od frontu, od ogrodu. Zasadniczo pokoje dzienne i sypialnie powinny być umieszczone od strony ogrodu, a wejście, przedsionek, kuchnia, pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze – od ulicy. Wyjąwszy sytuacje skrajne, kiedy intensywność zabudowy nie pozwala myśleć o niczym innym niż wąski pasek trawnika z jednej strony budynku, powinno dążyć się do tego, aby dom miał swoją „stronę ogrodową”, osłoniętą od ulicy i uciążliwego sąsiada.
Na podstawie planu parteru możesz zobaczyć, jak i w którą stronę dom się „otwiera”. W projektach gotowych pokój dzienny z wyjściem na taras znajduje się najczęściej po przeciwległej stronie od wejścia, czasem w narożniku domu. To bardzo ważne, w którym miejscu twojej działki znajdzie się taras – od tego zależy, czy będzie on chętnie i często używany.
Zastanawiając się, czy dany projekt będzie pasował do działki, pamiętaj, że niemal zawsze można zastosować lustrzane odbicie rzutu, który oglądasz w katalogu.

Oglądając projekty, sprawdź, czy położenie tarasu odpowiada warunkom otoczenia. Czy będzie osłonięty, czy widoczny od ulicy? Na jaki widok będą się otwierały okna pokoju dziennego? (D05 „Wygodny”)
Autor: Witold Hazuka

Przepisowe odległości od granic działki
- 4,0 m – minimalna odległość dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi.
- 3,0 m – dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów.
- Balkony lub loggie nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 1,0 m, a okapy i gzymsy o więcej niż 0,5 m.
- Minimalne odległości dla urządzeń terenowych przewidywanych na działce: studnia – 7,5 m; śmietnik i szambo – 2 m.

Powierzchnia zabudowy – podawana jest przy każdym projekcie gotowym. Jest to powierzchnia zajęta przez budynek w stanie wykończonym, wyznaczana przez rzut poziomy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
- powierzchni podziemnych garaży ani piwnic nie wystających ponad powierzchnię terenu;
- powierzchni elementów drugorzędnych, na przykład schodów zewnętrznych, ramp, daszków, markiz, występów dachowych;
- powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze, takie jak szklarnie lub altany. STRONY ŚWIATA CZYLI SŁOŃCE W DOMU
Przed wyborem projektu sprawdź, czy usytuowanie domu na twojej działce nie sprawi, że w pokoju dziennym nie będzie nigdy słońca.
Projekty gotowe zakładają najczęściej optymalne usytuowanie domu w stosunku do stron świata, czyli z frontem na północ i elewacją od ogrodu skierowaną na południe. Kuchnia, wejście, pomieszczenia gospodarcze sytuowane od frontu znajdują się wówczas od północy. Pokój dzienny i sypialnie znajdują się od strony nasłonecznionej (z oknami na wschód, południe, zachód). Wyjście do ogrodu wypada na słoneczną stronę. Taki idealny układ występuje rzadko, ale atrakcyjne są również jego odmiany z mniejszymi lub większymi odchyleniami od osi północ-południe, a szczególnie w kierunku południowo-zachodniej części ogrodowej działki.
W prezentacjach projektów gotowych można często znaleźć propozycje usytuowania domu względem stron świata. W zależności od położenia działki, wybór będzie większy lub mniejszy.

- Kierunek ulicy wschód-zachód, działka z wjazdem od północy. To najbardziej korzystne położenie działki. Większość domów według projektów gotowych będzie można na niej dobrze usytuować.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Kierunek ulicy wschód-zachód, działka z wjazdem od południa Sytuacja trudniejsza, która wymaga szczególnego projektu lub szczególnego usytuowania domu na działce. Szukaj projektu, w którym pokój dzienny znajduje się w narożniku domu i jest oświetlony oknami wychodzącymi na dwie strony albo takiego, w którym jednoprzestrzenna część dzienna zajmuje całą szerokość domu. Wtedy łatwiej będzie usytuować dom tak, aby pokój dzienny oświetlony był zachodnim i jednocześnie południowym światłem. Na odpowiednio dużej działce dobrym rozwiązaniem może być zbudowanie domu w głębi działki. Uzyska się w ten sposób nasłoneczniony ogród przed domem. Trzeba go będzie osłonić od ulicy zielenią.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Kierunek ulicy północ-południe, działka z wjazdem od wschodu. Zachodni ogród za domem to korzystna sytuacja. Także w tym wypadku nie będzie kłopotu z zastosowaniem standardowego projektu.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Kierunek ulicy wschód-zachód, działka z wjazdem od zachodu. Przy takim położeniu znalezienie odpowiedniego projektu będzie trudniejsze. Warto dążyć do usytuowania domu blisko północnej granicy działki. Jeśli wymiary działki na to pozwalają, można przysunąć dom do północno-wschodniego narożnika tak, aby strefa dzienna znalazła się od strony południowej i częściowo zachodniej.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Poszczególne pomieszczenia domu powinny być dobrze oświetlone światłem słonecznym wtedy, gdy najczęściej w nich przebywamy. Szczególnie dotyczy to pokoju dziennego, pokoju dzieci i jadalni. Sypialnie sytuuje się często od wschodu, tak aby budziło nas poranne światło. Dla kuchni odpowiednie jest światło wschodnie lub północne. Od północy sytuuje się wejście, garaż, garderoby, WC itp.

Jaki dom na jaką działkę?

Na działkę z wjazdem od północy dobry będzie na przykład D02 "Rozwojowy".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Na działkę z wjazdem od południa będzie pasował na przykład - D07 "Praktyczny".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Na działkę z wjazdem od wschodu świetnie nadaje się na przykład D44 "Dom z gankiem".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Na działkę z wjazdem od zachodu odpowiedni będzie na przykład D38 "Uroczy" (lustrzane dbicie).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
JAK CHCESZ BUDOWAĆ DOM?
Projekt gotowy zawiera razwiązania techniczno-materiałowe. Może to być jedno z kryterium wyboru projektu.
W opisie projektu znajduje się informacja na temat technologii budowy domu. Kupując projekt, otrzymujesz dokumentację techniczną dostosowaną do określonej technologii i materiałów. Zdarza się, choć raczej rzadko, że projekty są opracowane w dwóch technologiach .Najrozsądniej byłoby skorzystać z dokumentacji, za którą się zapłaciło, czyli budować zgodnie z projektem. Wybierając projekt, zwróć więc uwagę na to, czy technologia ci odpowiada i czy jest dostosowana do zamierzonego sposobu budowy – czy planujesz duży udział własny przy budowie domu, zawieranie kontraktów z wykonawcami czy zatrudnienie firmy budującej dom pod klucz.
Technologia murowa. Ściany zewnętrzne jedno- lub dwuwarstwowe to rozwiązanie najmniej ryzykowne dla kogoś, kto chce budować sposobem gospodarczym i stosować tradycyjną metodę murowania (na grube spoiny). Stosowanie nowoczesnych, precyzyjnych i kompletnych systemów wznoszenia ścian murowanych na cienkie spoiny klejowe, aby dało dobre rezultaty, wymaga od wykonawcy doświadczenia, wiedzy, a także konsekwencji – używania wszystkich materiałów tego samego producenta. Decydując się na ścianę trójwarstwową, pamiętaj o tym, że ułożenie warstwy licowej z cegły klinkierowej albo wapienno-piaskowej trzeba będzie powierzyć bardzo dobrym fachowcom. Technologia szkieletu drewnianego wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej, sprawdzonej firmy. W naszych warunkach trudno ją polecać do realizowania systemem gospodarczym. W swojej doskonałej, zaawansowanej technicznie wersji nie należy do tanich. Natomiast konstrukcje realizowane w wersji popularnej nie są zbyt trwałe.
CO MOŻNA ZMIENIĆ W PROJEKCIE GOTOWYM?
Dobry, ale... Czy dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb jest łatwe czy trudne? Kiedy się opłaca?
Zmiany są możliwe. Projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim. W dokumentacji określony jest zakres zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Zakres ten bywa różny: czasem ograniczony, czasem bardzo szeroki. Jeżeli więc projekt ci odpowiada, ale rozważasz możliwość podpiwniczenia domu, innego rozmieszczenia okien czy sposobu wykończenia elewacji, powinieneś sprawdzić w opisie projektu, czy jest na to zgoda autora. Najczęściej autorzy z góry dopuszczają te zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego bryłę i elewacje. Jeżeli planowane zmiany wykraczają poza zgodę udzieloną w dokumentacji, potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu. Udzielenie jej nie jest jego obowiązkiem, a więc najlepiej zwrócić się z taką prośbą przed zakupem projektu. Wszystkie zmiany w dokumentacji muszą być dokonane przez uprawnionego projektanta. Może je wykonać autor lub indywidualnie wybrany projektant w ramach adaptacji projektu gotowego.
W praktyce wiele zmian wynika z dostosowania projektu do lokalnych warunków i konkretnej działki. Przy adaptacji wprowadza się często zmiany w projekcie instalacji lub projektuje zastosowanie innych materiałów budowlanych na ściany i stropy.


Dwie różne adaptacje jednego projektu (D09 „Dom na 102”).
Drugi dom został wzbogacony o ganek i jest lustrzanym odbiciem pierwszego.

Zmiany łatwe i trudne. Do zmian łatwych do wprowadzenia można zaliczyć zmianę wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmianę układu ścian działowych (lub ich likwidację), zmiany materiałów wykończeniowych i wymianę niektórych materiałów na inne o takich samych parametrach (na przykład bloczków betonu komórkowego na pustaki ceramiczne o tym samym wymiarze lub wełny mineralnej na styropian). Jednak zmiana materiału, która prowadzi do zmiany grubości ścian, powoduje już konieczność innego rozwiązania niektórych detali, na przykład w partii cokołowej. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) zwykle wymaga gruntownego przeprojektowania ścian, fundamentów i stropów oraz zmiany sposobu oparcia konstrukcji dachowej.
Zmiany trudne i wiążące się ze znacznymi kosztami wykonania projektów rozwiązań zamiennych to przede wszystkim istotne zmiany w konstrukcji budynku. Na przykład przekształcenie domu parterowego, w którym nie przewidziano stropu, na dom z użytkowym poddaszem lub zmiana technologii z murowanej na szkieletową. W takim wypadku wybrany projekt pełni rolę jedynie koncepcji architektonicznej, do której musi powstać nowy projekt techniczny.
Zawsze lepiej starannie wybrać projekt, niż zlecać kosztowne adaptacje.


Domy zbudowane według tego samego projektu mogą wyglądać różnie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Bardzo wiele zmienia wykończenie i kolorystyka (D21 „Tradycyjny”).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
  Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi