Jak zabezpieczyć bale drewniane

Chcę wybudować całoroczny dom mieszkalny z bali drewnianych. Chciałbym wiedzieć, w jaki sposób przygotować i konserwować drewno - czy całość przed montażem, czy jedynie wewnątrz i na zewnątrz już po zakończeniu robót? W jaki sposób w przyszłości uchronić się przed szkodnikami drewna i jak rozwiązać problem ochrony przeciwpożarowej?

Bale na dom trzeba zaimpregnować. Przed zaimpregnowaniem drewno musi być wysuszone
do wilgotności 16-20% (ewentualnie 25%). Dobrze, jeśli drewno będzie przycięte na wymiar, uniknie się wtedy kłopotów z odpadami i dodatkowych kosztów (cena impregnowania zależy bowiem od objętości drewna). Najkorzystniej jest zaimpregnować je wgłębnie: metodą próżniowo-ciśnieniową, dyfuzyjną lub kąpieli długotrwałej. Umożliwiają one nasycenie drewna impregnatem na głębokość 8-20 mm (w zależności od metody). Można nimi zabezpieczyć drewno przed: wilgocią, korozją biologiczną, grzybami i owadami. Co około 10 lat należy impregnację powtórzyć, tym razem wystarczy metoda powierzchniowa.
Specjalistyczne zakłady impregnujące drewno metodami wgłębnymi najczęściej stosują: Fobos M-2 (chroniący przed grzybami, pleśnią, owadami, ogniem), Wolmanit CX 10 (chroniący przed grzybami, pleśnią, owadami, sinizną), Tytan Impregnat Ogniowy (chroniący przed grzybami, pleśniami, owadami, ogniem). Na życzenie klienta zakłady zastosują te preparaty w odmianie bezbarwnej lub koloryzującej. W tych firmach można kupić drewno wysuszone, przycięte i zaimpregnowane. Wydają one dokumenty, w których podana jest nazwa impregnatu, jego rodzaj, trwałość i gwarancja.
Stosując dodatkowo impregnację powierzchniową zabezpieczającą przed ogniem lub konserwując drewno w trakcie eksploatacji, można zastosować preparaty: Fobos M-2, Fungitox, Ogniochron, Tytan Impregnat Ogniowy, Unipal i Unipal C.
Dom zabezpieczony preparatami impregnującymi można użytkować po upływie 24 godzin, chociaż jeśli rozpuszczalnikiem jest benzyna lakowa, najlepiej poczekać, aż jej zapach nie będzie wyczuwalny.
Podobnie należy się zachować, jeśli ściany domu z bali będą wewnątrz dodatkowo polakierowane.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi