Jak zabezpieczyć kocioł i grzejniki przed zabrudzeniem?

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych na parterze domu, które prowadziłem jesienią, uruchomiłem instalację centralnego ogrzewania. Pracowała ona podczas szlifowania tynków gipsowych i cyklinowania klepki. Obecnie zarówno dwufunkcyjny kocioł wiszący, jak i płytowe grzejniki centralnego ogrzewania, pokryte są grubą warstwą pyłu. Obawiam się, że podobnie wyglądają wewnątrz. W jaki sposób najłatwiej wyczyścić wspomniane urządzenia? Jak mogę zapobiec zabrudzeniu grzejników, gdy będę wykańczał piętro domu?

Czyszczenie kotła należy powierzyć autoryzowanemu serwisowi. W tradycyjnych kotłach, pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, bardzo istotne jest wyczyszczenie zespołu palnika. Osadzający się na palniku pył przypieka się podczas pracy kotła, który z tego powodu pracuje nieprawidłowo i przedwcześnie się zużywa.
Aby uzmysłowić sobie, jak czuły jest palnik na zabrudzenia powietrza zużywanego do spalania, można przeprowadzić prosty eksperyment. Wystarczy klasnąć dłońmi pod kotłem i obserwować płomień. Iskrzenie płomienia po klaśnięciu to spalające się cząstki pyłu, które osadziły się na palniku. W czasie dalszej eksploatacji kotła ważne jest, aby kocioł był wyłączony podczas odkurzania pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.
Aby oczyścić grzejniki płytowe, należy przetrzeć je z zewnątrz wilgotną ściereczką. W środku można je wyczyścić specjalną szczotką do grzejników płytowych. Takie szczotki sprzedają niektórzy producenci.
Można uniknąć czyszczenia, jeśli będzie się postępować zgodnie z zaleceniami montażu. Grzejniki należy montować w opakowaniu fabrycznym i usunąć opakowania dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w pomieszczeniu, czyli przed zawieszeniem firanek.
Opakowania nie przeszkadzają grzejnikom w pracy. Oczywiście moc grzejnika w opakowaniu jest znacznie mniejsza od mocy nominalnej. Jest jednak wystarczająca do ogrzewania pomieszczeń w czasie prowadzenia prac wykończeniowych w okresie jesiennym.

Grzejnik w opakowaniu fabrycznym nie zabrudzi się podczas prac wykończeniowych.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty