Jak zapewnić wymaganą temperaturę w łazience?

Planuję wykonanie ogrzewania w łazience, która ma powierzchnię 8 m2. Chciałbym mieć w niej ogrzewanie podłogowe, ale projektant powiedział mi, że nie zapewni ono odpowiedniej temperatury. Co zrobić?

Rzeczywiście w tak małej łazience ogrzewanie podłogowe nie zapewni temperatury 25°C. Ponad połowa powierzchni podłogi zajęta jest przecież przez wannę czy natrysk i miskę ustępową, a pod tymi urządzeniami z zasady nie układa się rur grzejnych. Dlatego w takiej łazience potrzebny jest grzejnik. Producenci oferują ozdobne grzejniki łazienkowe (tak zwane drabinki), które dodatkowo mogą pełnić rolę suszarki na ręczniki.
Jeśli koniecznie chcemy mieć ogrzewanie podłogowe, do zasilania go możemy wykorzystać wodę powracającą z grzejnika (ogrzewanie podłogowe zasila się wodą o niższych parametrach niż grzejniki). Trzeba wtedy zamontować na instalacji zawór RTL, czyli ogranicznik temperatury powrotu. Można za jego pomocą ustawiać temperaturę wody wpływającej do ogrzewania podłogowego. Parametry pracy grzejnika łazienkowego będą niższe: woda będzie przepływała przez niego wolniej i będzie oddawała więcej ciepła, ale do ogrzewania podłogowego nie wpłynie woda zbyt ciepła. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli stosuje się zawór RTL, długość przewodów w podłodze nie powinna być większa niż 50 m. Zawór kosztuje około 100 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi