Jak zasłonić duże okna. Sposobem nad-zwyczajnym


Modne są duże przeszklenia. Wielkie okna bez podziałów są bardzo efektowne. Jednak nawet najpiękniejsze trzeba czasem zasłonić.

Duże okna szklone bezszprosowo jedną płaszczyzną szkła to odkrycie XX wieku. Mogły powstać wskutek postępu technologicznego, który umożliwił wyprodukowanie dużych tafli szkła bez utraty jakości i trwałości materiału. Okna, niegdyś podzielone gęsto szprosami dla uzyskania małych powierzchni do szklenia, stały się prawie niewidoczną przegrodą między wnętrzem i zewnętrzem.
Duże okno jest we wnętrzu „obrazem” przedstawiającym fragment otoczenia – jest całkowicie wypełnione widokiem tego, co na zewnątrz. Ściana zieleni, piękna perspektywa to wymarzona dekoracja wnętrza, którą na dodatek możemy mieć za darmo! Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przez takie okno może bez problemu zajrzeć sąsiad lub przypadkowy przechodzień oraz gdy trzeba ochronić się przed słońcem.

Zasłony mają swój styl

O ile okna starego typu zazwyczaj potrzebują oprawy w postaci ozdobnych zasłon i firan stanowiących dla nich ramę, o tyle proste, duże nowoczesne okna tak jak współczesne obrazy najlepiej się prezentują bez jakichkolwiek ram. Urok dużych przeszkleń polega głównie na ich prostocie, a ich oprawa nie powinna konkurować z wykadrowanym przez nie widokiem.
Jakie zasłony pasują do nowoczesnej stylistyki? Wbrew pozorom rozwiązań, które są alternatywą dla drapowanych tkanin, jest wiele. Obowiązuje zasada prostoty. Potraktujmy widok za oknem jako dekorację wnętrza, a zasłony jako element funkcjonalny i neutralny. Proste jednobarwne tkaniny – miękkie płótno, len, bawełna – świetnie spełnią takie zadanie.

Rolety zamiast firanek

Sprawdzonym rozwiązaniem są w nowoczesnych wnętrzach rolety. W zależności od intensywności światła wpadającego do wnętrza możemy częściowo bądź całkowicie zasłonić okno. Gdy ich nie potrzebujemy, mogą „zniknąć”.
Możemy je mocować zarówno do ościeżnic i ram okiennych, jak i ścian czy sufitów. Obecnie kasety z mechanizmem do zwijania rolet nie wymagają już wiercenia dziur, a jedynie przyklejenia do ramy okna wzmocnioną taśmą piankową lub przymocowania za pomocą specjalnego uchwytu – imadełka.
Zasada zwijania rolet jest prosta. Podnoszą się dzięki systemowi linek i bloczków umocowanych u góry i z tyłu rolety. Linki obiegają roletę. Ciągnąc za ich koniec, zwijamy materiał. Zacisk blokujący linkę umieszczony w bloczku umożliwia zwinięcie rolety do wymaganej wysokości. Bardziej skomplikowane mechanizmy (łańcuszkowy lub sprężynowy samoblokujący) umożliwiają zwijanie rolet za pomocą obrotowego drążka.
W supermarketach budowlanych można kupić elementy do rolet: drążki, mechanizmy blokujące, uchwyty. Jeśli znajdziemy drążek z mechanizmem zwijającym, wystarczy przykleić do niego tkaninę dwustronną taśmą klejącą. Tkaninę możemy dobrać sami. Jej rodzaj rozwiązuje konkretny problem. Lekkie materiały, takie jak: bawełna, len czy jedwab, chronią intymność wnętrza, ale przepuszczają rozproszone światło, mieniąc się i lśniąc. Tkaniny grube, takie jak podgumowane poliestry i inne ściśle tkane ciemne materiały, są nieprzepuszczalne dla promieni słońca. Tkaniny impregnowane łatwiej utrzymać w czystości. Rolety z bambusa czy papieru nadadzą wnętrzu prosty, świeży charakter i filtrując światło, rozprawią się z jego nadmiarem.

Pomysły dla zaradnych 
- Bardzo modne są tak zwane rolety rzymskie. Wyglądają świetnie i doskonale się sprawdzają na dużych oknach (do 2 m szerokości). Oryginalne gotowe rolety rzymskie są drogie, ale można spróbować wykonać je samodzielnie.
- Niezwykle prostym i tanim (choć nie tak wygodnym) sposobem na uzyskanie podobnego efektu jest roleta zaczepiana o haki zamocowane po obu stronach okna. Pomysł ten jednak nadaje się do zastosowania tylko tam, gdzie okna są niskie (takie, jakie montuje się w nowoczesnych domach, aby kadrowały widok na poziomie wzroku) albo kiedy są stale zasłonięte i bardziej liczy się atrakcyjność półprzezroczystej przesłony niż wygoda odsłaniania.
- Zasłaniać lub filtrować światło mogą także panele przesuwne, które działają podobnie jak wewnętrzne okiennice. Da się je zastosować, jeśli przy ścianie obok okna jest miejsce na zsunięty panel. Panele przesuwają się po prowadnicach – górna jest mocowana do ściany lub sufitu, dolna, aby nie przeszkadzała w chodzeniu, może być ukryta w podłodze. Panele mogą być zrobione z różnych ciekawych materiałów. Może to być szkło – matowe, piaskowane we wzór lub z kolorowym nadrukiem – drewniana sklejka lub płyta fornirowana, a także tkanina naciągnięta na stalową ramę.

1. Roleta rzymska do samodzielnego wykonania


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

2. Roleta rozpostarta na hakach


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

3. Panel przesuwnyAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Katarzyna Baumiller – absolwentka wydziału architektury PW. Agnieszka Kossowska – doktorantka na wydziale architektury PW, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami. Zajmują się projektowaniem wnętrz. W swoich pracach poszukują niestandardowych (nadzwyczajnych) rozwiązań. Kierują się dewizą, że ważniejszy jest luksusowy pomysł niż luksusowy materiał. Zwolenniczki prostoty i oszczędnych form. Swoim niekonwencjonalnym podejściem starają się przekonać inwestorów, że dobrze nie znaczy drogo, a czasem nawet wręcz przeciwnie...

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi