Jak zrobić mostek przez staw w ogrodzie

Dobrze zaprojektowany mostek lub kładka to malowniczy element ogrodu. Poza tym umożliwia podglądanie z góry życia, jakie toczy się w „głębinach” naszego stawu.

Mostek jest istotnym elementem architektonicznym – jeśli będzie zbyt duży, może zdominować otoczenie i zepsuć kompozycję ogrodu. Zwłaszcza w małym ogrodzie nie zawsze jest miejsce na kolejną budowlę. Lepiej niż mostek będzie się w nim prezentowała niewielka kładka albo przejście zrobione z głazów lub bloków betonowych. Przejście przez wodę nie musi być szerokie, w ogrodzie przy domu wystarczy 80 cm.


Najprostszy pomysł na przejście przez wodę – duże, płaskie kamienie ułożone na dnie sadzawki. Odległość między nimi nie powinna być większa niż 25 cm.
Autor: Jerzy Romanowski
Zamiast kamieni betonowe kręgi położone między brzegami stawu. Powinny być wykonane z wodoszczelnego betonu wysokiej klasy.
Autor: Jerzy Romanowski

Z drewna

Schemat mostka ogrodowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W sklepach można znaleźć bogatą ofertę gotowych mostków drewnianych, ale ponieważ ich konstrukcja jest prosta, można zbudować taki mostek samodzielnie.
Cena gotowych mostków drewnianych – około 450 zł.
Drewno użyte do budowy mostu lub kładki powinno być odporne na działanie wody. Najlepsze do tego celu, ale i najdroższe, jest drewno dębowe i modrzewiowe, które w kontakcie z wodą nie ulega degradacji (dla pewności można je pokryć pokostem lnianym). Warto w nie zainwestować, gdyż preparaty chemiczne stosowane do impregnowania innych rodzajów drewna mogą wpływać szkodliwie na rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie. Bardzo wytrzymałe jest także drewno egzotyczne (na przykład tekowe). Ze względu na wysoką cenę polecane jest jednak jedynie do budowy balustrad i pokrycia mostka.
Jeżeli odległość między brzegami zbiornika wodnego nie przekracza 250 cm, wystarczy przerzucić solidne dźwigary mostka i oprzeć je na przyczółkach brzegów. Jeśli jest większa – dźwigary należy podeprzeć pośrodku filarem. W zbiorniku naturalnym, bez uszczelnionego dna, filary wbija się w podłoże na głębokość równą 1/3 ich wysokości. Jeżeli sadzawka uszczelniona jest folią, filary mostka muszą stać na podporach, tak zwanych stopach, których wielkość powinien obliczyć konstruktor. Najlepiej ustawić je na złożonej kilkakrotnie włókninie; takie rozwiązanie utrudni jednak czyszczenie stawu.


Prosty mostek ogrodowy. Taki i podobne można kupić w sklepach oferujących drewno do ogrodu.
Autor: Jerzy Romanowski
Lekka drewniana konstrukcja, gęste szuwary – zakątek ogrodowy urządzony na szóstkę.
Autor: Jerzy RomanowskiPomalowana na ognisty kolor kładka przyciąga wzrok i intryguje. Czerwień podkreśla intensywną zieleń roślin.
Autor: Mariusz Pasek
Całkowicie bezpieczna szeroka kładka z podkładów kolejowych.
Autor: Piotr Gorączko


Kładka z przerzuconego przez wodę przeciętego wzdłuż pnia drzewa. Pełna uroku, choć może niezbyt bezpieczna.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi