Jak zrobić najtańszy dach. Koszt naprawy


Co decyduje o koszcie dachu? Przede wszystkim materiały, którymi będzie pokryty, obróbki oraz konstrukcja dachu, czyli więźba. Jednak zużycie materiałów nie zależy jedynie od powierzchni dachu, ale także od stopnia skomplikowania jego kształtu.


Przyjrzymy się trzem dachom, które mają taki sam spadek – 40°, lecz różnią się kształtem. Dach dwuspadowy i czterospadowy mają domy na planie prostokąta o powierzchni 100 m². Ich poddasza doświetlają okna dachowe. Dom na planie litery „L” ma powierzchnię 100 m² i dach czterospadowy, ale z dwiema lukarnami.
Do porównania kosztów przyjmiemy pokrycia, które cieszą się obecnie największą popularnością: dachówkę ceramiczną, cementową, blachodachówkę, dachówkę bitumiczną i bitumiczne płyty faliste. Od rodzaju i ciężaru pokrycia zależy konstrukcja więźby dachowej – pod lekkie pokrycie można stosować krokwie o mniejszym przekroju lub deskowe wiązary kratowe, pokrycie ciężkie wymaga mocniejszej konstrukcji z elementów o dużym przekroju. Prawie wszystkie pokrycia mocuje się do łat nabijanych na krokwie, jedynie dachówki bitumiczne trzeba układać na sztywnym poszyciu.
Do każdego z pokryć można dobrać różne obróbki blacharskie – my do porównania przyjęliśmy we wszystkich przypadkach takie same – z blachy ocynkowanej.
Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej T. Papliński
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Mariusz BykowskiDach dwuspadowy
Najdroższy dach dwuspadowy kosztuje 28 800 zł, czyli ponad 60% więcej niż najtańszy. Średni koszt można by oszacować na 22 500 zł – 15 500 zł materiały i 7000 robocizna. Jednak ci, którzy wybiorą dachówki, mogą przyjąć, że koszt materiałów będzie nieco wyższy.
Sama konstrukcja to około 40% kosztu materiałów, pozostałe 60% to pokrycie i obróbki. Jedynie w dachu krytym dachówkami bitumicznymi konstrukcja (wraz ze sztywnym poszyciem z desek łączonych na pióro i wpust) kosztuje tyle co pokrycie z obróbkami. Prawie wszystkie rozwiązania mają porównywalny koszt robocizny, wyjątek stanowi robocizna przy dachówkach ceramicznych. Jej wysoka wartość wynika z uwzględnienia w kosztorysie dachówek płaskich, które wymagają więcej pracy przy układaniu pokrycia.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wymiary w centymetrach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Dach czterospadowy
Mimo że powierzchnia rzutu dachu się nie zmieniła, bardziej urozmaicony kształt podniósł jego koszt. Za gotowy dach czterospadowy zapłacimy około 13% więcej niż za dwuspadowy, jedynie dach kryty blachodachówką jest ponad 20% droższy. Wzrost kosztów wynika przede wszystkim z konieczności zastosowania większej liczby gąsiorów lub innych elementów do wykończenia kalenicy i grzbietów, a w przypadku blachodachówki – dodatkowo z większej liczby odpadów. Średni koszt można oszacować na około 26 000 zł – 18 000 zł materiały i 8000 robocizna. Koszt materiałów na pokrycie i obróbki to średnio 61% kosztu materiałów na dach – jedynie pokrycie z dachówek bitumicznych z obróbkami to około 51% kosztu dachu.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wymiary w centymetrach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Dach czterospadowy z lukarnami
Dodatkowe elementy dachu, czyli lukarny i krawędzie styku połaci (kosze i grzbiety), powodują, że jego koszt jest wyższy o kolejne 25-34%. Najdroższy dach kosztuje 40 000 zł. Materiały to średnio około 23 000 zł, a robocizna 10 000 zł. Pokrycie i obróbki (materiał i robocizna) to 60-67% kosztu całego dachu – jedynie dachówki bitumiczne z obróbkami stanowią 55%.
Nawet jeśli pominie się robociznę i porówna się tylko materiały, średni koszt pokrycia i obróbek stanowi około 64% kosztu wszystkich materiałów.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wymiary w centymetrach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Kształt dachu a zużycie materiałów

Gdy dach jest prosty, dwuspadowy, łatwo wyliczyć, jaką ma powierzchnię, i oszacować, ile zapłacimy za materiał pokryciowy. Wtedy nie ma znaczenia, czy wybiera się drobne elementy, czy duże arkusze. Trudniej oszacować ilość materiałów na dach skomplikowany, na którym wielkość elementów zaczyna odgrywać znaczącą rolę. Im więcej skosów (koszy i grzbietów) i mniejszych powierzchni (daszki lukarn i przylegające do nich małe fragmenty dachu), tym więcej odpadów z dużych arkuszy. Widać to na przykładzie prezentowanych rozwiązań. Dachówki ceramiczne na dach czterospadowy z lukarnami kosztują o 40% więcej niż na dach dwuspadowy, natomiast blachodachówka już o ponad 80% więcej. Między tymi materiałami układanymi na takich samych dachach dwuspadowych było zaledwie 700 zł różnicy (droższe były dachówki), za to na dachu z lukarnami różnica w kosztach pokrycia to już ponad 3 000 zł, i to na korzyść dachówek ceramicznych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi