Jaka kara za opóźnienie budowy?

Firma, która buduje mi dom, spóźnia się już dwa miesiące z zakończeniem budowy. Czy należą mi się karne odsetki za zwłokę? 

Niestety nie. Odsetki za czas opóźnienia należą się tylko wówczas, gdy dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. A zatem gdyby to klient spóźnił się z zapłatą wynagrodzenia, wykonawca mógłby zażądać odsetek - nawet jeśli w umowie nie zawarto w tym zakresie żadnych postanowień (wówczas należą się odsetki w wysokości ustawowej, obecnie 30% w skali roku). Jeżeli natomiast opóźnienie dotyczy wykonania określonych prac, na przykład budowy domu, to kary pieniężne za opóźnienie mogą być stosowane tylko wówczas, gdy przewidziano je w umowie.

Podstawa prawna: art. 481 Kodeksu cywilnego.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty