Jaka kara za opóźnienie budowy?

Firma, która buduje mi dom, spóźnia się już dwa miesiące z zakończeniem budowy. Czy należą mi się karne odsetki za zwłokę? 

Niestety nie. Odsetki za czas opóźnienia należą się tylko wówczas, gdy dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. A zatem gdyby to klient spóźnił się z zapłatą wynagrodzenia, wykonawca mógłby zażądać odsetek - nawet jeśli w umowie nie zawarto w tym zakresie żadnych postanowień (wówczas należą się odsetki w wysokości ustawowej, obecnie 30% w skali roku). Jeżeli natomiast opóźnienie dotyczy wykonania określonych prac, na przykład budowy domu, to kary pieniężne za opóźnienie mogą być stosowane tylko wówczas, gdy przewidziano je w umowie.

Podstawa prawna: art. 481 Kodeksu cywilnego.
Podobne posty