Jaki podgrzewacz: przepływowy czy pojemnościowy? Problem z wyborem

Elektryczne podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę na bieżąco, pojemnościowe - podgrzewają ją, a następnie magazynują. Jak wybrać urządzenie, z którego będziemy w pełni zadowoleni?

Zanim zdecydujemy, jaki podgrzewacz wybrać, powinniśmy dokładnie określić swoje oczekiwania i możliwości.

Ile potrzebujemy ciepłej wody. To zależy od liczby łazienek i ich wyposażenia (liczby punktów poboru wody), liczby domowników oraz ich przyzwyczajeń (czy wolą kąpiel w wannie, czy pod natryskiem). Więcej ciepłej wody potrzeba, gdy chcemy jednocześnie korzystać z niej w wielu miejscach domu.
Orientacyjną ilość ciepłej wody potrzebną podczas typowych czynności przedstawia tabela 1.Ile punktów poboru wody jest w domu i jak są rozmieszczone. Jeśli punktów poboru jest kilka i są blisko siebie, można je zaopatrywać centralnie. Jeśli są od siebie oddalone - trzeba je raczej wyposażyć w osobne urządzenia do podgrzewania wody.
W domu, w którym jest pomieszczenie gospodarcze lub techniczne, możemy zdecydować się na kilkudziesięcio- lub nawet kilkusetlitrowy zbiornik i zawiesić go na ścianie albo postawić na podłodze. Jeśli miejsca jest mało, lepiej wybrać taki, który można zamontować nad lub pod umywalką.

Jaka jest instalacja elektryczna. Podgrzewacze podłącza się zwykle do jednofazowej instalacji elektrycznej (230 V), rzadziej do trójfazowej (400 V).
Zanim zdecydujemy się na kupno urządzenia o mocy kilkunastu kW, powinniśmy sprawdzić, czy przydział mocy, jaki otrzymaliśmy dla naszego domu, wystarczy na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną lub odpowiednio wcześnie wystąpić o większy.

Ile pieniędzy możemy (i chcemy) przeznaczyć na podgrzewacz. Za produkt markowy zapłacimy więcej, ale w zamian za to otrzymamy urządzenie sprawdzonej jakości oraz łatwy dostęp do obsługi serwisowej i gwarancyjnej. Koszty ewentualnej naprawy będą jednak zwykle wyższe. Kupując podgrzewacz, trzeba także uwzględnić przyszłe koszty jego użytkowania: im większą będzie miał moc, tym większe będzie zużycie energii, a więc wyższe będą rachunki.

Podgrzewacz przepływowy

Elektryczne podgrzewacze przepływowe włączają się tylko wtedy, gdy odkręcamy kran z ciepłą wodą i tylko wtedy pobierają energię. Za to muszą podgrzać wymagany strumień wody w krótkim czasie i dlatego muszą mieć odpowiednio dużą moc.


Podgrzewacz przepływowy jednoczerpalny do montażu nad zlewozmywakiem. Moc 4 kW, zasilanie z instalacji trójfazowej, cena około 330 zł.
Autor: KOSPEL
Podgrzewacz przepływowy wieloczerpalny. Moc 18 kW, zasilanie z instalacji trójfazowej, cena około 600 zł.
Autor: KOSPEL

Komfort korzystania z ciepłej wody. Podgrzewacze małej mocy idealnie nadają się do zaopatrywania w ciepłą wodę jednego punktu poboru - nazywa się je jednoczerpalnymi. Podgrzewacze wieloczerpalne przystosowane są do zasilania w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w domu. Mają moc co najmniej kilkanaście kW, a i tak jednoczesne korzystanie z kilku kranów - zwłaszcza tam, gdzie wody potrzeba dużo i o wysokiej temperaturze (na przykład do napełniania wanny i zmywania), nie zawsze będzie komfortowe. Ilość ciepłej wody, jaką może dostarczyć podgrzewacz przepływowy, zależy od jego mocy i początkowej temperatury dopływającej do niego wody, a pośrednio także od napięcia w sieci elektrycznej. Jeśli będzie ono niższe niż 230 V - w instalacji jednofazowej lub 400 - w trójfazowej, moc podgrzewacza obniży się w stosunku do wartości podanej przez producenta.
Zmniejszając temperaturę ciepłej wody wypływającej z podgrzewacza przepływowego, możemy uzyskać większy strumień.
W instalacjach z hydroforem, w których występują wahania ciśnienia wody, trzeba się też liczyć ze zmianami temperatury ciepłej wody.

Wymiary, waga. Podgrzewacze przepływowe, przeznaczone do zasilania jednego punktu czerpalnego, są małe i lekkie. Można je zawiesić w pobliżu kranu. Dodatkowo są wyposażone w wylewkę, baterię i rączkę natrysku. Często wylewka zakończona jest perlatorem, który miesza wodę z powietrzem i rozprasza strumień, dzięki czemu wydaje się, że z kranu płynie jej więcej niż w rzeczywistości.

Rozległość instalacji. Jeśli instalacja jest rozległa, to dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie osobnych podgrzewaczy przy każdym punkcie poboru wody. Jeśli zdecydujemy się na wspólny podgrzewacz do kilku punktów, powinno się go zainstalować w takim miejscu, aby długość przewodów rozprowadzających była możliwie najmniejsza. W ten sposób ograniczymy ilość wody, która zgromadzona w rurach stygnie, gdy podgrzewacz nie jest używany.

Instalacja elektryczna. Podgrzewacze małej mocy zasilane są z instalacji jednofazowej. Te o mocy powyżej 6 kW muszą być zasilane z instalacji trójfazowej.

Cena. Za najtańszy jednoczerpalny podgrzewacz przepływowy trzeba zapłacić ponad 200 zł. Ceny podgrzewaczy wieloczerpalnych zaczynają się od około 600 zł, a za urządzenie z elektroniczną regulacją mocy trzeba zapłacić ponad 1500 zł.

Podgrzewacz pojemnościowy

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe podgrzewają, a następnie magazynują ciepłą wodę, utrzymując - dzięki termostatowi - jej stałą temperaturę. Mogą być:
- bezciśnieniowe - przeznaczone do zasilania jednego punktu poboru wody,
- ciśnieniowe - zasilające kilka punktów poboru wody jednocześnie.


Podgrzewacz pojemnościowy do montażu nad lub pod zlewozmywakiem lub umywalką. Pojemność 15 l, moc 2 kW, zasilanie z instalacji jednofazowej, cena około 330 zł.
Autor: ATLANTIC
Podgrzewacz pojemnościowy pionowy do powieszenia na ścianie. Pojemność 100 l, moc 2,4 kW, zasilanie z instalacji jednofazowej, cena około 950 zł.
Autor: ATLANTIC

Komfort korzystania z ciepłej wody. Podgrzewacz pojemnościowy zapewni nam dostateczną ilość wody o odpowiedniej, stałej temperaturze, jeśli jego pojemność dobierzemy do potrzeb rodziny. Do niektórych podgrzewaczy można podłączyć dodatkowy przewód cyrkulacyjny, który umożliwi krążenie wody między najbardziej oddalonym kranem a zbiornikiem i zapobiegnie jej stygnięciu w przewodach. Wśród podgrzewaczy pojemnościowych są takie, które mogą być stosowane jako wymienniki ciepłej wody użytkowej współpracujące z kotłem c.o.
Zbiornik nie może być za mały. Na potrzeby domowe wybiera się głównie zbiorniki 120-200 l. Mniejsze umieszcza się nad punktem poboru i zaopatrują one w wodę pojedynczy kran. Tabela 2 pokazuje, jak orientacyjnie określić pojemność podgrzewacza, zależnie od liczby punktów poboru wody, rodzaju urządzeń sanitarnych i liczby domowników.


Wymiar, waga. Najmniejsze zbiorniki mogące pomieścić około 5 litrów wody są niewielkie i niezbyt ciężkie, ale podgrzewacze 100- lub 200-litrowe, gdy są wypełnione wodą, ważą ponad 100 kg. Trzeba je porządnie przymocować do ściany lub postawić na podłodze, ale przede wszystkim trzeba mieć na nie miejsce.

Rozległość instalacji. Jeśli instalacja jest rozległa, przy każdym kranie można zainstalować oddzielny mały podgrzewacz bezciśnieniowy. Będzie on się dobrze sprawdzał, tam gdzie potrzeba niewiele ciepłej wody, ale często się jej używa, na przykład nad umywalką lub zlewozmywakiem. Takie rozwiązanie będzie dość kosztowne. Jeśli chcemy również korzystać z wanny lepiej wybrać jeden podgrzewacz ciśnieniowy dla całego domu. Trzeba zainstalować go jak najbliżej punktów poboru i dobrze zaizolować przewody z ciepłą wodą, aby nie stygła.

Instalacja elektryczna. Większość podgrzewaczy pojemnościowych wymaga podłączenia do instalacji jednofazowej. Ponieważ podgrzewacze te magazynują wodę, nie muszą mieć tak dużej mocy, jak przepływowe.
W sprzedaży dostępne są urządzenia zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają wodę głównie w nocy, korzystając z tańszej, drugiej taryfy. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że ilość ciepłej wody zmagazynowana w nocy jest niewystarczająca, to dogrzewana jest za pomocą grzałki o dużej mocy.

Cena. Najmniejsze, 5-litrowe bezciśnieniowe podgrzewacze pojemnościowe kosztują około 250 zł. Cena podgrzewaczy rośnie wraz z ich pojemnością. Za 100-litrowy podgrzewacz trzeba zapłacić 500-600 zł, a jeśli ma elektroniczną regulację mocy - nawet 1500 do 2000 zł, zależnie od producenta.
Podgrzewacze pojemnościowe są sprzedawane bez baterii.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi