Jaki strop?

Chcę budować nieduży dom jednorodzinny. Nie wiem, jaki strop wybrać, drewniany czy betonowy. Najbardziej odpowiadałby mi taki, który może mieć rozpiętość 9,5 m. Wiem, że są takie stropy prefabrykowane - chyba się nazywają stropy filigranowe. Czy rzeczywiście są cienkie przy dużej rozpiętości?

Stropy typu filigran mogą mieć rozpiętość do 12 m. Są to cienkie płyty betonowe, z których wystają stalowe kratownice. Na budowie układa się na płytach warstwę betonu. Prefabrykaty przygotowywane są w wytwórni, według konkretnego projektu i mają grubość 5-7 cm. Gotowy strop ma grubość 12-30 cm. Producenci tych stropów zapewniają transport płyt, a niektórzy oferują nawet ich montaż i ułożenie na nich warstwy betonu. Dostawę można zamówić na konkretną godzinę, tak aby od razu z samochodu płyty ustawiać na ścianach. Prefabrykowana płyta grubości 5 cm kosztuje około 40 zł/m2, a montaż i ułożenie betonu - 70-80 zł/m2.
Stropy drewniane o rozpiętości do 15 m to stropy belkowe lub nieco tańsze - belkowo-żebrowe. Koszt wykonania stropu drewnianego zależy nie tylko od wielkości przekrojów użytych elementów, ale również od jakości użytego drewna, a także od wykończenia stropu. Najtańszy będzie strop z niestruganych belek i podłogi ze zwykłych desek, jego koszt to 50 zł/m2. Jeśli użyje się suszonego i struganego drewna, to koszt może wzrosnąć nawet do 200 zł/m2.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi