Jaki sufit podwieszany?


Chcę estetycznie wykończyć nierówne sufity, a jednocześnie trochę obniżyć pomieszczenia. Nie wiem, czy wybrać sufit podwieszany z płyt g-k, czy z płyt mineralnych (w ich składzie jest wełna mineralna, perlit i glina). Jakie są ich wady i zalety? Ile kosztują?

Zaletą sufitów z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość modelowania dowolnych kształtów. W efekcie otrzymamy jednolitą gładką powierzchnię, którą można pomalować na dowolny kolor. Koszt płyty wraz z rusztem i materiałami wykończeniowymi jest stosunkowo niski – około 27 zł/m2. Należy się jednak liczyć z koniecznością zatrudnienia specjalistycznej ekipy do wykonania dokładnych i pracochłonnych prac wykończeniowych. Długi czas montażu obejmujący podwieszenie konstrukcji, przykręcanie płyt, szpachlowanie spoin, zacieranie, malowanie przełoży się na dość wysoki koszt robocizny – około 31 zł/m2. W wielu wypadkach mankamentem sufitu z płyt g-k może się okazać jego ciężar, około 14 kg/m2.
Średni koszt materiałów wchodzących w skład sufitu z płyt mineralnych wynosi 29 zł/m2. Montaż takiego sufitu jest szybki i prosty, możliwy do samodzielnego wykonania. Koszt zawieszenia konstrukcji oraz włożenia płyt przez wykonawcę to około 18 zł/m2. W razie konieczności konstrukcja sufitu pozwala na jego szybki – częściowy lub całkowity – demontaż. Sufit mineralny jest bardzo lekki, waży około 4 kg/m2. Wadą systemu będzie brak możliwości tworzenia powierzchni falistych, łuków i niemożność swobodnego modelowania powierzchni. Sufit ma widoczny podział powierzchni tworzony przez konstrukcję.
Decydując się na konkretne rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę, czy sufit będzie maskował jakieś urządzenia czy przewody instalacyjne, które mogą ulec awarii. W suficie z płyt gipsowo-kartonowych trzeba usunąć całą płytę pod miejscem awarii i odsłonić profile konstrukcji, do których jest przymocowana. Po usunięciu awarii należy przykręcić nową płytę, zaszpachlować ją i pomalować. W suficie z płyt mineralnych wystarczy wyjąć płytę, a po naprawie włożyć ją z powrotem. Jeśli sufit zostanie zalany, na przykład na skutek awarii rury, zarówno płyta g-k, jak i płyta mineralna ulegnie zniekształceniu, a może nawet spaść.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi