Jaki tynk wewnętrzny?

Dom wybudowaliśmy z betonu komórkowego murowanego na cienkie spoiny, zarówno jednowarstwowe ściany zewnętrzne, jak i wszystkie ściany wewnętrzne. Obecnie jesteśmy na etapie wykańczania ścian od wewnątrz. Czy lepiej zastosować tynk tradycyjny, czy gipsowy? A może wystarczy naciągnąć jedynie gładź gipsową, bo ściany są naprawdę bardzo równo i starannie wymurowane? 

Do wykończenia ścian z betonu komórkowego nadaje się zarówno tradycyjny tynk cementowo-wapienny, jak i tynk gipsowy. Decyzja, który z nich wybrać, bywa często podyktowana różnicą między kosztami ich wykonania. Tynk cementowo-wapienny jest zazwyczaj tańszy od tynku gipsowego o kilka złotych na metrze kwadratowym, dzięki czemu można oszczędzić nawet 20-30% ponoszonych wydatków na wykończenie ścian. Od rodzaju tynku zależy gładkość powierzchni wykończonej ściany. Nawet najlepszy tynk cementowo-wapienny ma fakturę z wyczuwalnymi ziarenkami piasku, który jest składnikiem masy tynkarskiej. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, taką jak w tynku gipsowym, trzeba by tynk cementowo-wapienny wygładzać gipsem. To jednak podniesie koszt, a w rezultacie może się okazać, że stanie się on wyższy niż wówczas, gdyby od razu wykonać tynki gipsowe. Mimo że ściany są równe, odradzamy naciąganie na nie jedynie 2-3 mm gładzi gipsowej. Tak cienka warstwa może pękać pod wpływem naprężeń termicznych powstających w ścianie. Na betonie komórkowym najlepiej układać tynk grubości 1-1,5 cm.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty