Jakie wybrać baterie zlewozmywakowe


Podczas przygotowywania posiłków i po ich skończeniu często korzystamy z wody: płuczemy, myjemy, napełniamy garnki. Odpowiednio wybrana bateria zlewozmywakowa ułatwi nam te czynności.
Ze względu na sposób montażu baterie kuchenne można podzielić na dwie podstawowe grupy – baterie sztorcowe (zwane stojącymi) i naścienne.

Sztorcowe. Montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym w specjalnie zrobionym otworze. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Zwykle łączy się ją z baterią za pomocą elastycznych wężyków.

Naścienne. Przymocowuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. Musi więc ona być doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii. Ważne jest też precyzyjne rozmieszczenie końcówek rur, aby dało się przymocować do nich baterię. Prace te trzeba wykonać przed wykończeniem ścian i ewentualnym położeniem glazury czy innej okładziny. Standardowo baterię ścienną umieszcza się 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka, a rury prowadzi w odległości około 15 cm od siebie.
Łatwiejszy montaż oraz możliwość korygowania umieszczenia baterii bez konieczności kucia ścian sprawiają, że niemal we wszystkich nowych kuchniach montuje się dziś baterie sztorcowe. Podobnie postępuje się podczas gruntownego remontu kuchni z wymianą zlewozmywaka włącznie. Natomiast baterie ścienne są kupowane zwykle wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez zmiany sposobu prowadzenia instalacji wodnej.


Bateria sztorcowa jednouchwytowa to najpopularniejszy rodzaj armatury kuchennej.
Autor: TEKA
Warto mieć w kuchni baterię z wyciąganą wylewką.
Autor: KLUDI

Ile uchwytów

Najpopularniejszy obecnie rodzaj baterii kuchennych to baterie sztorcowe jednouchwytowe. Za pomocą takiej baterii łatwo ustawić żądany strumień i temperaturę wody tylko jedną ręką. Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze w użyciu od dwuuchwytowych i pozwalają oszczędniej gospodarować wodą.
Baterie z dwoma pokrętłami (dwuuchwytowe), znane od dawna, zwykle kojarzone są z tradycyjnymi wnętrzami. Obecnie niektóre z nich mają bardzo nowoczesny wygląd. Mogą to być baterie zarówno sztorcowe, jak i ścienne.


Bateria dwuuchwytowa może mieć bardzo nowoczesny wygląd.
Autor: KLUDI
Modne jest umieszczenie zlewozmywaka pod oknem. Dobrze sprawdza się wówczas bateria składana, która nie przeszkadza w otwieraniu okna.
Autor: TEKA

Bardzo ważna wylewka

Kształt i zasięg wylewki trzeba dopasować do wymiarów zlewozmywaka, tak aby strumień padał na środek komory.
Zasięg wylewki jest uzależniony od jej kształtu – im większy, tym wygodniej jest wykonywać wszelkie czynności przy zlewozmywaku.
Im większa jest odległość końca wylewki od dna zlewozmywaka, tym łatwiej jest podstawić pod nią wysoki wazon, butelkę czy garnek i napełnić je wodą. Jednak z drugiej strony – woda bardziej się rozchlapuje. Trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę głębokość zlewozmywaka.

Obrotowa. Warto wybrać baterię z wylewką obrotową, bo wtedy wygodniej korzysta się ze zlewozmywaka, zwłaszcza gdy jest dwukomorowy. Zależnie od modelu baterii wylewkę można obracać wokół jej osi o 120°, 240° lub rzadziej – 360°.

Pochylana. Takie baterie to rzadkość. Umożliwiają bezproblemowe napełnianie wysokich naczyń, a po opuszczeniu wylewki nie rozpryskują wody.

Wyciągana. Większość firm oferuje baterie w dwóch wariantach – z wylewką przymocowaną na stałe i z wyciąganą (rączką prysznicową).
Wyciągana wylewka jest połączona z korpusem baterii za pomocą elastycznego węża o długości najczęściej 150 cm. Na końcu węża znajdującym się pod zlewozmywakiem jest założony specjalny obciążnik, dzięki któremu wąż łatwo wsunąć z powrotem do baterii, kiedy nie chce się już z niego korzystać.
Baterie z wyciąganą wylewką są bardzo praktyczne. Pozwalają na korzystanie z wody nawet poza zlewozmywakiem, na przykład napełnienie wiadra stojącego na podłodze przy zlewozmywaku. W rączkę baterii jest wbudowany przełącznik do zmiany strumienia wody ze zwykłego (intensywnego) na prysznicowy (rozproszony) i odwrotnie.Odpowiedni kształt i zasięg wylewki ułatwiają wykonywanie prac przy zlewozmywaku.
Autor: TEKA
Podczas przygotowywania posiłków często musimy płukać zabrudzone ręce. Bardzo się wtedy przyda bateria z dwiema wylewkami.
Autor: ORAS
Baterie ścienne znajdują dzisiaj nabywców głównie wśród osób, którym popsuła się stara, również ścienna bateria.
Autor: ARMATURA

W środku baterii

Elementem sterującym w większości baterii jest głowica ceramiczna. To najważniejszy element baterii decydujący o jej trwałości i szczelności. Baterie z głowicami ceramicznymi są szczególnie narażone na działanie zanieczyszczeń zawartych w wodzie (na przykład produktów korozji).
Do ochrony przed zanieczyszczeniami służy filtr – wbudowany w baterię albo zamontowany na instalacji.
Niektóre baterie są wyposażone w blokady: do ograniczenia strumienia wody – sprzyjające jej oszczędzaniu lub temperatury – chroniące przed poparzeniem. W bateriach z przyciskiem EKO woda płynie pełnym strumieniem dopiero po jego naciśnięciu.

Wygodne i oszczędne

Duży komfort użytkowania zapewniają baterie termostatyczne. Pozwalają utrzymać stałą temperaturę wody bez względu na jej wahania w instalacji wodociągowej. Mają dwa pokrętła – jedno do ustawiania temperatury, drugie do regulacji natężenia wypływu wody. Pokrętło temperaturowe wyposażone jest w blokadę bezpieczeństwa niedopuszczającą do przypadkowego odkręcenia wody o temperaturze wyższej niż 38°C.
Bardzo oszczędne i wygodne są baterie na fotokomórkę, które można uruchomić i zamknąć bez dotykania. Baterie te w znajdują głównie zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, ale są też modele nadające się do domów jednorodzinnych.
Nowością są baterie z dwiema wylewkami na różnych poziomach. Jedna jest umieszczona na tyle wysoko, aby możliwe było ustawienie pod nią wysokich garnków. Druga – niższa – ma elektroniczny sensor, dzięki któremu wypływ ciepłej wody jest automatycznie uruchamiany, gdy pod wylewkę podstawimy ręce.

Nie tylko chrom

Większość baterii ma korpus z mosiądzu pokryty powłoką w kolorze chromu błyszczącego lub satynowanego. Są też baterie z wykończeniami złotymi lub w innych kolorach, na przykład niebieskim, zielonym czy żółtym. Do zlewozmywaków wykonanych z konglomeratów mineralno-żywicznych producenci oferują baterie w takich samych kolorach.
PROSTO ZE SKLEPU
do 250 zł

MT firmy TEKA z ruchomą wylewką o długości 223 mm. Wysokość wylewki nad punktem montażu – 149 mm. Element sterujący: głowica z zaworem ceramicznym. Elastyczne przyłącze w oplocie stalowym. Cena: 169 zł (wersja – chrom).
Autor: TEKANEFRYT firmy KFA z wylewką obrotową, o długości 210 mm i wysokości 140 mm. Element sterujący: regulator ceramiczny. Cena: 173 zł (wersja – chrom).
Autor: KFA
Oras Saga 1930F firmy ORAS. Bateria z wylewką obrotową o długości 210 mm i wysokości 140 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z funkcją ograniczania strumienia wody i temperatury. Cena: 243 zł (wersja – chrom).
Autor: ORASVICTORIA PLUS firmy ROCA. Bateria z wylewką obrotową o długości 230 mm i wysokości 185 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z funkcją ograniczania strumienia wody i temperatury (do 50%). Cena: 232 zł (wersja – chrom).
Autor: ROCA
BRATEK firmy DEANTE z obrotową wylewką o wysokości 280 mm i zasięgu 120 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna. Cena: 233 zł.
Autor: DEANTE

od 250 do 700 zł

ORAS VEGA firmy ORAS z wyciąganą rączką natrysku i przełącznikiem strumienia. Obrotowa wylewka o długości 220 mm i wysokości 135 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z ogranicznikiem temperatury i strumienia wody, zielony przycisk EKO wstępnie ograniczający strumień wody. Cena: 693 zł.
Autor: ORASTRENDO firmy KLUDI z wyciąganą rączką natrysku. Wylewka obrotowa o długości 190 mm i wysokości 110 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z ogranicznikiem temperatury. Cena: 609 zł.
Autor: KLUDI
MONODIN TOP firmy ROCA z wylewką obrotową o długości 215 mm i wysokości 224 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z funkcją ograniczania strumienia wody i temperatury (do 50%). Cena: 344 zł (wersja – chrom).
Autor: ROCAQUATTRO firmy DEANTE. Dwuuchwytowa. Z wylewką obrotową o wysokości 360 mm i zasięgu 195 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna o kącie obrotu 90°. Cena: 585 zł (wersja – chrom).
Autor: DEANTE
KOBE firmy TEKA z ruchomą wylewką o długości 212 mm. Wysokość wylewki nad punktem montażu – 207 mm. Element sterujący: głowica z zaworem ceramicznym. Elastyczne przyłącze w oplocie stalowym. Cena: 610 zł (wersja – chrom).
Autor: TEKABLANCOWEGA firmy BLANCO. Bateria w kolorze Silgranitu alumetalik. Ceramiczna uszczelka, perlator Cascade w wyraźny sposób zmniejsza tworzenie się osadu na główce baterii, płyta usztywniająca zwiększa stabilność baterii. Wylewka obrotowa o długości 210 mm, wysokość wylewki nad punktem montażu – 159 mm. Cena: 599 zł.
Autor: BLANCO
OPAL firmy KFA. Jednouchwytowa z dodatkowym zaworem do pralki lub zmywarki. Wylewka obrotowa o długości 210 mm i wysokości 170 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna. Cena: 332 zł (wersja – chrom).
Autor: KFA

od 700 do 1500 zł


AMURA firmy ROCA. Z wyciąganą wylewką. Wylewka obrotowa o długości 231 mm i wysokości 224 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z funkcją ograniczania strumienia wody i temperatury (do 50%). Cena: 776 zł (wersja – chrom).
Autor: ROCA
STELO firmy DEANTE. Wylewka obrotowa o wysokości 180 mm, zasięg – 221 mm. Element sterujący: głowica typu joystick. Cena: 911 zł (wersja – satyna).
Autor: DEANTEBLANCOALTA firmy BLANCO. Z obrotową wylewką o długości 216,5 mm, wysokość wylewki nad punktem montażu – 206 mm. Wysoko umieszczona wylewka umożliwia napełnianie wysokich wazonów i garnków. Cena: 1099 zł (wersja – chrom).
Autor: BLANCO
ORAS AVENTA firmy ORAS z wyciąganą małą rączką natrysku. Wylewka o wysokości 180 mm i długości 200 mm. Wysoko umieszczona wylewka umożliwia mycie dużych garnków, wysokich wazonów oraz patelni. Dwie wersje: z przyłączem do pralki lub zmywarki bądź bez niego. Cena: od 1183 zł.
Autor: ORASBLANCOELIPSO firmy BLANCO. Z wbudowanym dozownikiem napełnianym od góry. Z zaworem do zmywarki i pralki. Perlator zmniejsza tworzenie się osadu na główce baterii. Wylewka obrotowa (110°) o długości 200 mm. Cena: 1449 zł (wersja – chrom).
Autor: BLANCO
VIALA B firmy TEKA. Z wyciąganą wylewką ze zmiennym strumieniem wody. Wylewka ruchoma o długości 240 mm, wysokość wylewki nad punktem montażu – 172 mm. Element sterujący: głowica z zaworem ceramicznym. Elastyczne przyłącze w oplocie stalowym. Cena: 1263 zł (wersja – chrom).
Autor: TEKAKLUDI-MIX firmy KLUDI. Z wyciąganą rączką natrysku i przyłączem MULTI do pralki lub zmywarki. Przełącznik na rączce umożliwia zmiany strumienia wody bez konieczności zamykania jej dopływu. Wylewka obrotowa o długości 235 mm i wysokości 146 mm. Element sterujący: głowica ceramiczna z ogranicznikiem temperatury. Cena: 1386 zł.
Autor: KLUDI
JANTAR firmy KFA z wyciąganą rączką natrysku. Wylewka obrotowa o długości 210 mm i wysokości 140 mm. Element sterujący: regulator ceramiczny. Cena: 804 zł (wersja – chrom, złocenie – 24 karaty, w uchwycie naturalny bursztyn).
Autor: KFA

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi