Jakie wymiary powinien mieć kominek?

Chcę w domu wybudować tradycyjny kominek. Wiem, jakim przewodem trzeba odprowadzać dym z kominka, ale słyszałem, że nie tylko od tego zależy czy kominek będzie dobrze pracował. Czy to prawda?

Głównym źródłem ciepła w kominkach otwartych jest promieniowanie z komory spalania, dlatego ważne jest prawidłowe dobranie jej kształtu i wymiarów.
Wewnętrzne ścianki paleniska powinny być ustawione pod odpowiednim kątem (15-20°), tylna powinna być wybudowana pionowo do około 1/3 wysokości paleniska, a dalej pochylona do przodu o 15-25°. W tak zbudowanym kominku główny strumień ciepła zostanie skierowany na podłogę przed kominkiem. Bardzo częstym błędem jest budowanie zbyt wysokiej pionowej części tylnej ścianki paleniska, przez co powstaje większe nachylenie w górnej części. Taki błąd w konstrukcji skutkuje zmniejszeniem sprawności kominka (więcej ciepła ucieka do komina) oraz utrudnionym odprowadzaniem dymu.
Lepsze warunki do spalania są wtedy, gdy szerokość otworu paleniska jest mniejsza od jego wysokości. Płytę paleniska najlepiej umieścić przy samej podłodze, bo wtedy ochłodzone powietrze dostaje się bezpośrednio do komory spalania. Taką płytę łatwiej jest także wyczyścić.
Odpowiednie wymiary powinna mieć także szczelina, przez którą przechodzi dym. Zbyt mała może powodować dymienie kominka, zbyt duża spowoduje zmniejszenie półki. Zaleca się, aby szerokość szczeliny w gardzieli wynosiła od 12 cm - w kominkach małych, do 15 cm - w dużych.
Wymiary poszczególnych elementów kominka zależnie od kubatury pomieszczenia podano w tabeli.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi