Jakość wody a pompa ciepła

Do przygotowania c.w.u. i wspomagania c.o. w swoim domu chciałbym wykorzystać pompę ciepła. Mam zamiar kupić pompę typu woda-woda, w której dolnym źródłem jest układ studni. Przedtem jednak chciałbym dowiedzieć się, jaki wpływ na pracę pompy ciepła ma jakość wody? Czy zła woda może wykluczyć możliwość zainstalowania pompy ciepła?

Jakość wody nigdy nie jest obojętna dla instalacji. Jeśli jest zła, przyspiesza zużycie jej elementów, a nawet może doprowadzić do ich zniszczenia. Podobnie jest z instalacją pompy ciepła, w której dolnym źródłem jest układ studni.
Producenci pomp ciepła zwykle określają dopuszczalną zawartość poszczególnych związków w wodzie krążącej w układzie ich pompy. Dlatego każda poważna firma projektująca i wykonująca instalacje pomp ciepła z układem studni najpierw przeprowadza analizę jakościową wody.
Jeśli okaże się, że woda nie spełnia wymogów jakościowych, instalację trzeba wyposażyć w dodatkowe elementy; jakie - powinien doradzić nam projektant lub wykonawca.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia instalacji pompy ciepła jest zainstalowanie dodatkowego wymiennika, po to by zła woda nie miała bezpośredniego kontaktu z pompą ciepła. Innym - jest wyposażenie instalacji w komplet filtrów dobranych do rodzaju zanieczyszczeń.
Jeśli woda będzie bardzo złej jakości, może się okazać, że konieczne do jej oczyszczania filtry znacznie zwiększą koszt i tak już dość drogiej instalacji z pompą ciepła. Wtedy warto się zastanowić nad wyborem innego rodzaju dolnego źródła ciepła.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi