Jeden przewód - dwie funkcje?


Poszukując sposobu na odprowadzenie spalin z pomieszczenia, w którym nie ma dostatecznej liczby przewodów kominowych, spotkałem wykonawcę, który zaproponował rozwiązanie dotychczas mi nieznane, ale – jak twierdził – stosowane. Polega ono na zamontowaniu w jednym przewodzie kominowym, na przykład wentylacyjnym o przekroju 14 x 14 cm, wkładu ochronnego z rury kwasoodpornej o średnicy 11-12 cm, który służy jako przewód spalinowy, a wolna przestrzeń wokół niego stanowi wentylację wywiewną pomieszczenia. Mam wątpliwości co do jego zgodności z obowiązującymi warunkami technicznymi. Czy wykorzystanie jednego przewodu kominowego do odprowadzenia spalin z pieca gazowego i wentylacji grawitacyjnej wywiewnej jest dopuszczalne?
Rozwiązanie to jest niezgodne z obowiązującymi przepisami i raczej nie ma sensu. Wstawiając rurę o średnicy 12 cm do kanału grawitacyjnego o wymiarach 14 x 14 cm, zmniejsza się pole jego przekroju o 60%! 14 x 14 cm to według przepisów minimalny dopuszczalny wymiar kanału grawitacyjnego. Po jego zawężeniu wentylacja naturalna najprawdopodobniej nie będzie działała.
Możliwe jest zastosowanie przewodu powietrzno-spalinowego złożonego z dwóch rur usytuowanych współosiowo. Taki przewód można w określonych warunkach wyprowadzić przez ścianę domu. Wewnętrzną rurą o mniejszej średnicy odpływają spaliny, a zewnętrzną jest doprowadzane do kotła powietrze potrzebne w procesie spalania, jednak musi to być specjalny kocioł z zamkniętą komorą spalania (turbo). Jednak również w pomieszczeniu z takim kotłem musi się znaleźć niezależny kanał wentylacji wywiewnej o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy pomoże rozwiązać problem z brakiem dostatecznej liczby przewodów kominowych.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi