Kędzierzawe liście brzoskwini


W ubiegłym roku posadziłam brzoskwinię. Niestety, w tym roku wygląda bardzo kiepsko. Jej liście są poskręcane, małe i nienaturalnie różowe. Co może być tego przyczyną i czy można jeszcze jakoś uratować drzewko?

Opisane objawy wskazują na to, że brzoskwinia została porażona chorobą grzybową – kędzierzowatością liści brzoskwini. Zainfekowane liście są zdeformowane: pofałdowane, grube i kruche. W początkowym stadium choroby mają one jasnozieloną barwę, później czerwienieją. Silnie porażone liście usychają i opadają często już w czerwcu. Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Niestety, zwalczanie choroby latem, kiedy jej objawy są już widoczne, jest nieskuteczne. Opryski należy wykonać, kiedy drzewo nie ma liści.
Jeśli jest bardzo porażone kędzierzowatością, najlepiej opryskać je dwukrotnie. Pierwszy raz jesienią, po opadnięciu liści, stosując Miedzian 50 WP (w stężeniu 1%) albo Efuzin 500 SC (w stężeniu 0,6%). Drugi raz – wczesną wiosną, przed pękaniem pąków, stosując Syllit (w stężeniu 0,5%). Jeżeli pomimo tych zabiegów na brzoskwini pojawią się zdeformowane liście, należy je wyciąć razem z pędami, na których rosną.


 
Liść brzoskwini z objawami kędzierzowatości.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty