Kocioł dla dwojga

Jaką moc powinien mieć kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, przeznaczony do ogrzewania nowo wybudowanego, dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150-160 m2 i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla dwóch mieszkających w domu osób? Czy trzeba powiększyć moc kotła ze względu na zasobnik?

Moc kotła dobiera się na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło. Zwykle przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło w nowo budowanym domu wynosi około 70 W na 1 m2 powierzchni domu (przy temperaturze obliczeniowej - 20°C). W domu o powierzchni 150-160 m2 wynosi więc ono około 10 kW.
Jeśli kocioł jednofunkcyjny współpracuje z zasobnikiem, to od wielkości zasobnika będzie zależał czas podgrzewania zgromadzonej w nim wody. Do ogrzania domu 150-160 m2 i przygotowania c.w.u. dla dwóch osób wystarczający będzie kocioł jednofunkcyjny mocy 12-15 kW z zasobnikiem stojącym, pojemności około 120 l. Urządzenie takiej mocy z powodzeniem poradzi sobie i z ogrzewaniem wody w zasobniku, i z ogrzewaniem wody na potrzeby centralnego ogrzewania.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi