Kocioł gazowy w małym domu


Mój dom o powierzchni 80 m², podpiwniczony, ogrzewany jest centralnie piecem węglowym. Mieszkamy we troje. Ciepła woda jest przygotowywana przez piecyk gazowy w łazience. Chcę zainstalować kocioł gazowy. Lepszy będzie jedno- czy dwufunkcyjny? Czy trzeba wymienić instalację stalową na miedzianą i grzejniki?
Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zainstalowanie nowoczesnego kotła dwufunkcyjnego. Przygotowanie ciepłej wody będzie się w nim odbywało przepływowo, czyli tak jak dotychczas w piecyku gazowym. Kocioł dwufunkcyjny ma wymiary zbliżone do piecyka, zatem można go zamontować w jego miejscu. Trzeba tylko przerobić instalację c.o. – połączyć ją z kotłem. Kocioł dwufunkcyjny ma z reguły wbudowane wszystkie elementy niezbędne do prawidłowej pracy instalacji centralnego ogrzewania: pompę obiegową, naczynie wyrównawcze (wzbiorcze), zawór bezpieczeństwa.
Kocioł jednofunkcyjny trzeba by było umieścić w innym miejscu i doprowadzić do niego gaz, a także podłączyć do komina (komin przeznaczony wcześniej do kotła węglowego trzeba wtedy zmodernizować przez wsunięcie do niego specjalnego wkładu ze stali kwasoodpornej) – to wszystko jest dość kłopotliwe.
Aby zwiększyć komfort korzystania z ciepłej wody, można kupić kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, ale jest on blisko dwa razy droższy od kotła bez zasobnika (z zasobnikiem kosztuje około 5500 zł, bez zasobnika – 2800 zł).
Wymiana instalacji jest zalecana, ale nie zawsze konieczna. Jeśli rury i grzejniki są w dobrym stanie, wystarczy je przepłukać i dokonać niezbędnych przeróbek: podłączyć nowy kocioł i odłączyć otwarte naczynie wzbiorcze, które było potrzebne w instalacji z kotłem węglowym.
Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe o mniejszej pojemności wodnej powinna przynieść korzyści w postaci mniejszego zużycia gazu (zmniejszy się bezwładność układu), dzięki czemu pomieszczenia nie będą przegrzewane. Warunkiem jest jednak zastosowanie automatycznej regulacji, przynajmniej w postaci zaworów termostatycznych przy grzejnikach). 
Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym niewielkim zasobnikiem skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi