Kocioł na węgiel


Mam dom o powierzchni 120 m². Chcę go ogrzewać kotłem na węgiel o mocy 12 kW. Czy taka moc będzie wystarczająca? Czy instalację mogę zrobić z cienkich rurek miedzianych i czy jej pracę może usprawnić zamontowanie zbiornika akumulacyjnego na ciepłą wodę?

To, czy kocioł o mocy 12 kW wystarczy do ogrzania domu, zależy od tego, jak dom jest ocieplony, ile ma okien, jakiej są one wielkości. Jeśli został wybudowany zgodnie z obowiązującymi od 1991 roku normami dotyczącymi ochrony cieplnej, to taka moc kotła powinna być wystarczająca.
Jeżeli instalacja ma być z miedzi, grzejniki nie mogą być aluminiowe. Kontakt miedzi i aluminium w jednej instalacji powoduje jej przyspieszoną korozję.
W instalacji grawitacyjnej, gdzie ruch wody jest spowodowany tylko siłą wyporu, nie można stosować rur o zbyt małej średnicy, bo im jest ona mniejsza, tym większe są opory przepływu. Za mała średnica rury ograniczy przepływ wody i grzejniki nie osiągną wymaganej temperatury. Średnica rur może być mniejsza, jeśli instalację wyposaży się w pompę, która pokona zwiększone opory przepływu, ale skutkiem będzie jej głośniejsza praca (im szybciej płynie woda, tym głośniej szumi).
Co do zastosowania zbiornika w instalacji c.o. domyślam się, że chodzi o tak zwany akumulator ciepła. Dzięki niemu po wygaśnięciu kotła jeszcze przez jakiś czas w instalacji utrzymuje się wysoka temperatura. W ten sposób można zmniejszyć częstotliwość napełniania kotła węglem. Im większy jest zbiornik, tym większy zapas ciepła da się zmagazynować. Musi być jednak bardzo dobrze zaizolowany cieplnie – w przeciwnym razie duża część energii będzie marnowana. Trzeba też liczyć się z tym, że po zainstalowaniu zbiornika nagrzewanie się wody w instalacji po uruchomieniu kotła będzie trwało dłużej.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi