Komfortowe lanie wody. Przegląd baterii termostatycznych

Czy denerwuje cię, gdy woda lecąca z kranu gwałtownie zmienia temperaturę? Jeśli tak, zainstaluj baterie termostatyczne.

Baterie termostatyczne nie są nowością na rynku armatury łazienkowej. Nie zrobiły wprawdzie tak oszałamiającej kariery jak baterie jednouchwytowe, ale liczba ich zwolenników stale rośnie. Dlaczego? Bo gwarantują wygodne i bezpieczne korzystanie z ciepłej wody.
Zalety baterii termostatycznych najłatwiej docenić tam, gdzie szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie i komforciekorzystania z ciepłej wody, czyli pod natryskiem.
Autor: HANSGROHE

Od dwuuchwytowych do termostatycznych
W bateriach dwuuchwytowych, do niedawna najbardziej popularnych, a kiedyś po prostu jedynych, temperaturę wody ustawiało się, odkręcając kurek zimnej i ciepłej wody. Gdy chcieliśmy, by z kranu poleciała cieplejsza woda, trzeba było bardziej odkręcić ciepłą lub przykręcić zimną. W ten sposób na wodę o żądanej temperaturze trzeba było czekać 2-3 minuty, a niekiedy nawet dłużej. Czas ten został skrócony, gdy na rynek wkroczyły baterie jednouchwytowe z mieszaczem. Wodę o odpowiedniej temperaturze można było otrzymać znacznie szybciej, łatwiejsza też była obsługa samej baterii. Jeden ruch ręką mógł zmienić zarówno siłę strumienia wypływającej z wylewki wody, jak i jej temperaturę. Stąd był już tylko krok do baterii, w której możliwe jest uzyskanie wody o stałej temperaturze, czyli do baterii termostatycznej.

Jak rozpoznać baterię termostatyczną?
Z zewnątrz bateria termostatyczna tylko nieznacznie różni się od innych. Wydaje się prostsza, choć oczywiście jest to złudzenie - wszystkie ważne i skomplikowane elementy są ukryte w jej wnętrzu. Oprócz głównej bryły i wylewki każda bateria termostatyczna ma dwa pokrętła. Jedno to regulator temperatury, drugie - zawór odcinający dopływ wody. Na pokrętle regulatora przeważnie naniesiona jest dobrze widoczna podziałka, na której ustawia się żądaną temperaturę wody. Prawie każdy z takich regulatorów wyposażony jest w blokadę odcinającą dopływ gorącej wody. Najczęściej jest to przycisk, który blokuje pokrętło przy temperaturze ciepłej wody na poziomie 38-40°C. Aby z kranu popłynęła woda o wyższej temperaturze, trzeba oprócz przekręcenia pokrętła wcisnąć także przycisk zabezpieczający. Zawór odcinający (kurek) jest często - podobnie jak regulator temperatury - wyposażony w blokadę. Umieszczony na pokrętle przycisk, zwykle zielony, ogranicza strumień wody o 40-60%. Aby woda płynęła pełnym strumieniem, trzeba jednocześnie wcisnąć przycisk i przekręcić główkę zaworu.


Na pokrętle regulatora znajduje się podziałka, na której ustawia się żądaną temperaturę wody, a często również przyciskdo blokowania pokrętłaprzy temperaturze wody 38-40°C.
Autor: HANSA
Drugie pokrętło służy do regulacji siły strumienia. Umieszczony na nim przycisk (zwykle zielony) ogranicza strumień wody o 40-60%.
Autor: HANSA

Jak działa termostat?
Sercem baterii termostatycznej jest zamontowany w niej termostat, odpowiedzialny za utrzymanie nastawionej temperatury wody. To on steruje mechanizmem mieszającym wodę zimną i ciepłą.
Sposób działania wszystkich baterii termostatycznych jest podobny. Najpierw na pokrętle regulacji temperatury trzeba ustawić odpowiadającą użytkownikowi temperaturę wody. Już po paru użyciach baterii termostatycznej każdy zna swoją ulubioną temperaturę kąpieli. Gdy przekręcimy zawór odcinający, do układu mieszającego zaczyna dopływać gorąca i zimna woda i rozpoczyna się proces regulacji. W komorze mieszania mierzona jest temperatura dopływającej wody, a następnie ciepła woda miesza się z zimną w odpowiednich proporcjach. Pierwszeństwo w dopływie wody do mieszacza ma woda ciepła i jest ona pobierana tylko do momentu, gdy jej temperatura nie przekroczy wartości ustawionej na pokrętle regulującym. Wtedy dopiero zaczyna być mieszana z wodą zimną. Dlatego czas reakcji termostatu jest tak szybki. Jeśli bateria termostatyczna będzie zamontowana w instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody, w pierwszej chwili z wylewki może popłynąć nieco zimnej wody. W układach z cyrkulacją  wyregulowanie przez baterię żądanej temperatury wody wymaga dosłownie kilku sekund. Temperaturę wody w bateriach termostatycznych można ustawiać w zakresie od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C.

Prysznic - tak, umywalka - niekoniecznie

Baterię termostatyczną można zainstalować praktycznie przy każdym urządzeniu sanitarnym. Ale jej zalety docenia się zwłaszcza tam, gdzie szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie korzystania z ciepłej wody. Dlatego na rynku najwięcej jest termostatycznych baterii natryskowych. Pod prysznicem najłatwiej poparzyć się zbyt gorącą wodą, tym bardziej że na jej działanie narażone jest całe ciało. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się również baterie wannowe. Wiele osób ma w domu tylko wannę i korzysta z niej również jak z natrysku. Uzasadnione jest także instalowanie baterii termostatycznych przy bidetach. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się natomiast baterie umywalkowe i kuchenne, choć i te mają swoich zwolenników. Wybierać jest z czego. Jednak gdy postanowisz zainstalować w całej łazience tylko baterie termostatyczne, sprawdź, czy firma ma w ofercie wszystkie rodzaje z jednej serii.Bateria termostatyczna przyda się z pewnością przy bidecie.
Autor: ARMATURA
Baterię termostatyczną warto zamontować także przy wannie, zwłaszcza jeśli korzysta się z niej również jak z natrysku.
Autor: HANSA
Dostępne są również termostatyczne baterie umywalkowe i kuchenne.
Autor: KLUDI ARMATUREN

Bezpieczeństwo w parze z komfortem
Bezpieczeństwo kąpieli jest ściśle połączone z komfortem. Zdarza się, że gdy kąpiemy się pod prysznicem, ktoś inny spuści wodę w toalecie. Gwałtowny pobór zimnej wody może wówczas spowodować ograniczenie jej dopływu do baterii natryskowej, a tym samym - wzrost temperatury wody lecącej ze słuchawki prysznicowej. Podobnie jest, gdy ktoś zacznie zmywać - wówczas jednak temperatura wody pod natryskiem obniża się na skutek poboru dużej ilości ciepłej wody. Dzieje się tak często w małych, domowych instalacjach. Tymczasem podczas kąpieli pod natryskiem skok temperatury wody już o 2°C odczuwany jest jako nieprzyjemny. Zastosowanie baterii termostatycznych wyklucza sytuacje, w których z natrysku może polecieć za gorąca lub za zimna woda. Każda bateria ma dodatkowo blokadę uniemożliwiającą nieopatrzne przestawienie temperatury powyżej wartości bezpiecznej, przyjętej na poziomie około 40°C. Niektóre baterie termostatyczne są tak skonstruowane, że nie można się poparzyć, nawet dotykając ich powierzchni. Wokół elementów narażonych na działanie gorącej wody wytworzony jest płaszcz wodny z wody zimnej, dzięki czemu obudowa zawsze jest chłodna. Bateria termostatyczna zachowuje stałą temperaturę wody mimo zmian ciśnienia wody dopływającej (zarówno zimnej, jak i ciepłej). Może mieć również izolację akustyczną, po to by szum powodowany przepływem wody był prawie niesłyszalny. 

Oszczędniej

Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja oszczędzaniu wody. Według badań przeprowadzanych przez firmy produkujące takie baterie, gdy zamontuje się je w instalacji, zużycie wody zmniejsza się o blisko 40%. Wielkość ta nie uwzględnia wpływu blokad instalowanych w bateriach tego typu, a ograniczających wypływ wody z wylewki o 40-60%. Oszczędności wynikają głównie ze skrócenia czasu przygotowania wody o określonej temperaturze. Zdarza się przecież, że korzystając z baterii nietermostatycznej, dłużej ustawia się temperaturę wody, niż się z niej faktycznie korzysta. 

Czego nie lubi bateria termostatyczna?
Baterie termostatyczne można stosować we wszystkich rodzajach instalacji przygotowujących ciepłą wodę - zarówno w systemach podgrzewaczy pojemnościowych (zasobników), jak i przepływowych, w instalacjach z cyrkulacją i bez. W instalacji musi być jednak zachowane odpowiednie ciśnienie: minimalne nie może spaść poniżej 0,05 MPa, maksymalne (i to tylko chwilowe) nie może przekroczyć 1 MPa. Zaleca się, by ciśnienie stale panujące w instalacji nie przekraczało 0,5 MPa. Wymagania różnych firm produkujących baterie termostatyczne co do wartości ciśnienia mogą się od siebie nieco różnić. Niektórzy mówią też o tym, by różnica ciśnienia pomiędzy wodą zimną a ciepłą nie była większa niż 0,1 MPa. Baterie termostatyczne można z powodzeniem montować w instalacjach, w których woda podgrzewana jest przez kolektory słoneczne lub pompę ciepła.

Jak obchodzić się z armaturą termostatyczną?
Jeśli chcemy, by armatura dobrze się prezentowała i sprawnie działała, trzeba o nią dbać. To dotyczy każdej baterii, ale termostatycznej szczególnie, ze względu na znajdujące się w jej wnętrzu delikatne elementy regulujące, które łatwo mogą się uszkodzić. Dlatego w bateriach termostatycznych montowane są małe mechaniczne filtry siatkowe, chroniące jej wnętrze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w przewodach wodociągowych. Siateczki te trzeba co jakiś czas czyścić, a nawet wymieniać. Częstotliwość tych zabiegów zależy od jakości wody i jakości instalacji. Czyszczenie można przeprowadzić samodzielnie, ale gdy bateria jest na gwarancji, lepiej wezwać do tego serwisanta z firmy. Wnętrze termostatów zabezpieczone jest przed korozją, najczęściej bowiem wykonane jest z materiałów na nią odpornych.
Powierzchni armatury nie powinno się czyścić ściernymi środkami - proszkiem ani nawet mleczkiem. Również stosowanie preparatów odkamieniających może zaszkodzić elementom łączącym poszczególne części baterii. Większość firm proponuje specjalne pasty do czyszczenia armatury. Są one bezpieczne zarówno dla powierzchni chromowanych, jak i pokrytych innymi materiałami.

Do wyboru, do koloru
Baterie natryskowe produkowane są w wersjach natynkowych i - dużo bardziej efektownych - podtynkowych. Baterie wannowe można kupić w wersjach tradycyjnych – naścienne lub do zamontowania na brzegu wanny - czterootworowe (dwa pokrętła, wylewka, słuchawka prysznicowa). Znacznie mniejszy wybór jest wśród baterii bidetowych, umywalkowych i kuchennych. Wybierając kolor baterii termostatycznych, można poszaleć - w tej dziedzinie panuje bowiem niemal zupełna dowolność. Oczywiście nie wszystko można kupić "od ręki". Najtańsze (ale to wcale nie znaczy tanie) i najbardziej popularne są baterie chromowane - z połyskiem lub matowe - tych możemy szukać w większości sklepów z armaturą sanitarną. Jeśli zamarzą nam się baterie kolorowe, niektóre możemy zamówić niemal we wszystkich kolorach tęczy. Można nawet zażyczyć sobie, by bateria była pokryta powłoką ze złota - ale to już dla osób o bardziej zasobnych portfelach. 

Dlaczego tak drogo?
Podstawową "wadą" baterii termostatycznych jest ich wysoka cena w porównaniu z popularnymi na rynku bateriami jednouchwytowymi. To cena, którą płaci się za komfort, bezpieczeństwo i mniejsze zużycie wody. Zwolennicy baterii termostatycznych twierdzą, że jeśli uwzględni się korzyści wynikające ze zmniejszenia zużycia wody, czteroosobowej rodzinie kupno takich baterii zwróci się już po dwóch latach.
Warto również zaznaczyć, że i gwarancja udzielana na baterie termostatyczne w niektórych firmach jest często dłuższa niż na inne baterie - na przykład 10-letnia. To świadczy o ich dużej niezawodności.

Termostat a przepływowy podgrzewacz wody
Opinie na temat instalowania baterii termostatycznych przy przepływowych podgrzewaczach wody są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie należy stosować baterii termostatycznych w instalacjach zaopatrywanych w ciepłą wodę przez podgrzewacze przepływowe, sterowane hydraulicznie (zarówno gazowe, jak i elektryczne). Ma to związek głównie z różnicą ciśnienia między wodą ciepłą a zimną - spadki ciśnienia ciepłej wody mogą być znaczne. Ale są też tacy, którzy twierdzą, że jest to możliwe i działa, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego, nowoczesnego podgrzewacza i przy zachowaniu odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Z tych opinii można wysnuć pewien wniosek - baterie termostatyczne można stosować razem z przepływowymi podgrzewaczami wody, pod warunkiem że ciśnienie wody ogrzewanej nie spada w podgrzewaczu więcej niż o 0,1 MPa. Nie ma sensu instalować baterii termostatycznej przy podgrzewaczu sterowanym elektronicznie, na którym można ustawić temperaturę wody z dokładnością do 0,5°C.

Baterie z elektroniczną regulacją temperatury
Bardziej wyrafinowaną wersją baterii termostatycznych są baterie sterowane elektronicznie, niektóre nawet za pomocą pilota. Prawie zawsze są to baterie bezdotykowe (z czujnikiem podczerwieni) - wypływ wody uruchamia się samoczynnie, gdy pod wylewkę podstawimy ręce. Baterie z elektroniczną regulacją temperatury stosuje się najczęściej w kuchni lub przy umywalce.

Bateria z elektroniczną regulacją temperatury.
Autor: ORAS OLESNO

Oferta firm


Deante, seria Termostaty
Bateria termostatyczna natryskowa podtynkowa, dwuuchwytowa. Zakres regulacji temperatury:15-65oC, blokada przy 38oC. Kolor: chrom. Cena: 456 zł.
Autor: DEANTE
Hansa, seria HANSATEMPRA
Bateria termostatyczna natryskowa, dwuuchwytowa, naścienna, z zaworami odcinającymi w krzywkach i ogranicznikiem wypływu wody. Zakres regulacji temperatury: do 60oC, blokada przy 38°C. Wydajność: 21 l/min. Kolor: chrom-jaskrawoniebieski. Cena: bateria – 1042 zł, kolorowe uchwyty – 115 zł.
Autor: HANSAGrohe, seria Ectos
Bateria termostatyczna wannowo-natryskowa, naścienna, z przełącznikiem wanna-prysznic i ogranicznikiem wypływu wody. Blokada przy temperaturze wody 38°C. Wydajność: 25 l/min. Kolor: chrom/chrom mat. Cena: 3103 zł.
Autor: GROHE
Hansgrohe, seria Ecostat 5001
Bateria termostatyczna natryskowa, dwuuchwytowa, naścienna, z ogranicznikiem wypływu wody o 50% i chłodzonym korpusem. Zakres regulacji temperatury: 10-55oC, blokada przy 38oC. Wydajność: 31,5 l/min. Kolor: chrom. Cena: 1836 zł.
Autor: HANSGROHEKludi, seria Kludi-Termostat Impulsa
Bateria termostatyczna wannowo-natryskowa, dwuuchwytowa, naścienna z ogranicznikiem wypływu wody o 50% i nienagrzewającą się obudową. Zakres regulacji temperatury: 15-60oC, blokada przy 38°C. Wydajność: 23 l/min. Kolor: chrom-mosiądz szlachetny. Cena: 1088 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN
ARMATURA S.A., seria Granit
Bateria termostatyczna natryskowa, jednouchwytowa, naścienna. Zakres regulacji temperatury: 15-55oC, blokada przy 38°C. Wydajność: 25 l/min. Kolor: chrom. Cena: 455 zł.
Autor: ARMATURARoca, seria Panama-T
Bateria termostatyczna wannowo-natryskowa z wężem i słuchawką, naścienna z automatycznym przełącznikiem wanna-prysznic i ogranicznikiem wypływu wody. Zakres regulacji temperatury: do 90°C (zalecana 55-65oC), blokada przy 38°C. Wydajność: 20 l/min. Kolor: chrom. Cena: 945 zł.
Autor: ROCA
Oras, seria Oras OPTIMA
Bateria termostatyczna natryskowa, naścienna, dwuuchwytowa z ogranicznikiem wypływu wody o 50%. Zakres regulacji temperatury: 5-60°C, blokada przy 38oC. Wydajność: 18 l/min. Kolor: biało-złoty. Cena: 976 zł.
Autor: ORAS OLESNO

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi