Kominek na gaz. Dobry pomysł dla tych, którym nie chce się rąbać drewna

Przy kominku gazowym może być tak samo ciepło jak przy tradycyjnym - opalanym drewnem lub węglem. A nie ma problemu z kupowaniem i przechowywaniem opału.

Kominek tradycyjny zawsze potrzebuje obsługi – stałego dokładania drewna i kontrolowania procesu spalania, a potem – sprzątania paleniska. Nie można też regulować ilości oddawanego przez niego ciepła. Kominki gazowe mają zalety kominków tradycyjnych, a są pozbawione większości ich wad.


Wystrój kominka gazowego, podobnie jak kominka na drewno, może być całkiem dowolny. Kominek można dopasować zarówno do wnętrza urządzonego tradycyjnie...
Autor: GLOW-WORM
...jak i bardzo nowocześnie.
Autor: ROBINSON WILLEY

Po pierwsze wygoda

Uruchomienie kominka gazowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Nie trzeba go czyścić, jak tradycyjnego, ani misternie układać drewnianych szczap. Można go włączyć bardzo szybko, używając do tego zapalniczki. Kominek działa natychmiast po włączeniu, więc gdy przyjdą niezapowiedziani goście, można zająć się nimi, a nie rozpalaniem w kominku. Jego obsługa ogranicza się do regulowania wielkości
płomienia, a co się z tym wiąże – mocy urządzenia. Po wyłączeniu nie ma potrzeby czyszczenia kominka ani usuwania popiołu. Urządzenie jest od razu gotowe do ponownego użycia.

Niby taki sam, a jednak inny

Chociaż kominek gazowy z zewnątrz nie różni się prawie od tradycyjnego, spalającego drewno, jest inaczej zbudowany. W skład typowego kominka gazowego wchodzą:
- obudowa – najczęściej żeliwna;
- imitacja paliwa (drewna lub kawałków węgla) – najczęściej ceramiczna;
- palnik gazowy – przeznaczony do spalania gazu ziemnego lub płynnego, zaprojektowany i wykonany dla danego typu kominka i współpracujący z określoną imitacją paliwa.
Palnik ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie do złudzenia przypominają te powstające podczas spalania w kominku tradycyjnym. Imitujące opał szczapy drewna lub kawałki węgla są tak wykonane, aby jak najwierniej przypominały prawdziwe, ale w odróżnieniu od nich nie spalają się. Bardzo ważne jest na przykład odpowiednie ułożenie „szczap drewna” – od wielkości odstępów między nimi zależy odpowiedni wygląd płomienia. Rozgrzane „drewienka” żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika.

Na swoim miejscu

Z kominem lub bez. Kominek gazowy musi być podłączony do sprawnie działającego komina, który – podobnie jak kominy odprowadzające spaliny z innych urządzeń gazowych – powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej.
Podłączenie do komina nie jest konieczne, jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Takie kominki są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest gaz, ale nie można korzystać z tradycyjnego komina. Kominek nie jest bowiem połączony z kominem, tylko wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Tym przewodem spaliny wyrzucane są poza budynek. Tym samym przewodem z zewnątrz pobierane jest powietrze potrzebne do spalania.

Uwaga! Prawo budowlane dopuszcza instalowanie urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania i z wyrzutem spalin przez ścianę (bez konieczności budowy komina) – do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych. Kominki gazowe mają najczęściej moc 2,5-4,5 kW.

Podłączenie. Do kominka gazowego musi być oczywiście doprowadzony gaz (może to być gaz ziemny lub płynny – ze zbiornika), dlatego zanim kupi się kominek, trzeba sprawdzić (na przykład spytać projektanta domu lub instalatora), czy możliwe jest doprowadzenie instalacji gazowej do pomieszczenia, w którym zwykle takiej instalacji się nie robi (pokoju dziennego, jadalni); zwłaszcza że zgodnie z przepisami instalacja gazowa powinna być prowadzona po wierzchu ściany. W nowo budowanych domach nie powinno być z tym większego problemu. Gorzej w starych – remontowanych.
Kominek powinien być podłączony do instalacji gazowej przez uprawnioną osobę. Gdy urządzenie podłączone jest prawidłowo do komina i instalacji gazowej, jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne.
Kominki gazowe zwykle nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Płomień zapala się zapalarką zasilaną z baterii lub mechaniczną.

Wentylacja. Pomieszczenie, w którym ma być kominek, musi mieć kubaturę co najmniej 8 m3 oraz sprawną wentylację wywiewną, odpowiednią dla danego typu gazu:
- w pomieszczeniach z kominkiem zasilanym gazem ziemnym kratka wywiewna powinna być umieszczona pod sufitem,
- w pomieszczeniach z kominkiem na gaz płynny – na dole przy podłodze, powyżej poziomu gruntu.Kominek z zamkniętą komorą spalania Firecharm RS firmy ROBINSONWILLEY. Cena: około 2670 zł.
Autor: ROBINSON WILLEY
Kominek z otwartym paleniskiem Domino Inset firmy CARVER GROUP. Cena: około 2250 zł.
Autor: CARVER GROUP
Kominek z zamkniętym paleniskiem Salisbury 2 firmy ROBINSONWILLEY. Cena: około 2140 zł.
Autor: ROBINSON WILLEY

Otwarty lub z szybą

Kominki gazowe mogą mieć palenisko otwarte lub zamknięte – osłonięte żaroodporną szybą. Kominek z otwartym paleniskiem do złudzenia przypomina tradycyjny kominek na paliwa stałe. Można oparzyć się jego płomieniem i bez problemu zapalić go zapałkami.
Szyba zamykająca palenisko z przodu pełni podwójną rolę: zabezpiecza palnik przed zanieczyszczeniem i chroni użytkowników – zwłaszcza dzieci – przed ewentualnym oparzeniem się w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z kominkiem. Żaroodporną szybą są też zawsze osłonięte wszystkie kominki z zamkniętą komorą spalania.


Kominek z otwartym paleniskiem Pub Basket firmy CARVER GROUP. Cena: około 1920 zł.
Autor: CARVER GROUP
Kominek z zamkniętym paleniskiem Ambians firmy GLOW-WORM. Cena: około 3210 zł.
Autor: GLOW-WORM

Bezpieczny

Kominki oferowane na naszym rynku powinny mieć Znak Bezpieczeństwa (jak każde urządzenie gazowe) oraz być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia:
- czujnik ciągu kominowego, który zabezpiecza przed cofaniem się do pomieszczenia spalin z niedrożnego przewodu kominowego. Nie jest on wymagany w urządzeniach z zamkniętą komorą spalania;
- zawór odcinający dopływ gazu w razie zaniku płomienia.

Obudowany lub nie

Zależnie od wyglądu zewnętrznego i budowy kominek można montować w różnych miejscach i zabudowywać. Często ustawia się go w miejscu tradycyjnego kominka węglowego lub na drewno. Wystarczy niewielka modyfikacja instalacji, na przykład wprowadzenie wkładu ze stali kwasoodpornej do istniejącego komina i podłączenie do niego odprowadzenia spalin z kominka gazowego... i gotowe. Producenci oferują modele, których ze względu na dekoracyjną obudowę nie obudowuje się dodatkowo. Ustawienie takiego kominka na niewielkim podeście wystarczająco podkreśla jego walory estetyczne.

Uwaga! Kominek gazowy jest urządzeniem kompletnym. Próby zamontowania palników gazowych w tradycyjnych kominkach mogą się skończyć wypadkiem podczas późniejszej eksploatacji tak przerobionego kominka.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi