Kontrola jakości instalacji

W moim nowo wybudowanym domu właśnie dobiegają końca prace instalacyjne. Chciałbym, by uruchomienie instalacji przebiegło bez przykrych niespodzianek, dlatego zwracam się do was z pytaniem: jak skontrolować poprawność wykonania instalacji centralnego ogrzewania i jak ją odebrać? Chciałbym wiedzieć, jakie próby należy wykonać, kto to zrobi i kogo pociągać w razie czego do odpowiedzialności za wadliwe wykonanie?

Formalnego odbioru, a więc dokumentacji, wymagają jedynie instalacje gazowe i kominowe. Pozostałe instalacje wewnętrzne: wodną, kanalizacyjną i centralnego ogrzewania sami „odbieramy” od wykonawcy. Dlatego po zakończeniu wszystkich prac montażowych, a potem jeszcze po wprowadzeniu do przewodów czynnika grzewczego, powinniśmy dokładnie sprawdzić instalację. Jeśli zupełnie się na tym nie znamy, dobrze jest skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego fachowca. Sprawdza się zgodność wykonania instalacji z projektem, jakość użytych materiałów, sposób montażu, a na końcu – funkcjonowanie całej instalacji. Przeprowadza się zwykle dwie próby szczelności instalacji centralnego ogrzewania: wypełniając instalacje najpierw wodą zimną, a później gorącą. Gdy ogrzewanie jest podłogowe lub gdy rury dochodzące do grzejników są ułożone w podłodze, próby szczelności powinno się zrobić przed wykonaniem podłóg.
Na końcu reguluje się układ, mierząc temperaturę zasilania i powrotu, sprawdzając funkcjonowanie grzejników, mierząc temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi