Kredyt budowlany a ulga

Buduję dom i korzystam z dużej ulgi budowlanej. W 1999 r. zaciągnęłam kredyt budowlany w PKO BP. W zeznaniu podatkowym za tamten i ubiegły rok nie uwzględniłam tego kredytu, a znajoma twierdzi, że w wypadku finansowania budowy kredytem wolno odliczyć w ramach ulgi tylko kwoty spłat kredytu. Czy powinnam złożyć korektę zeznania?
Nie. Spłata kredytu zaciągniętego na budowę domu nie ma nic wspólnego z ulgą budowlaną. To, że podatnik finansuje budowę kredytem, nie ma zatem znaczenia przy obliczaniu ulgi. Ważna jest tylko wysokość poniesionych wydatków (udokumentowanych fakturami VAT). Jeśli nie wystarcza podatku na rozliczenie ulgi (bo po wzięciu kredytu wydatki na budowę znacznie przekroczyły dochód), nadwyżka w uldze przechodzi do rozliczenia w latach następnych. W urzędzie skarbowym trzeba będzie przedstawić dokumenty świadczące o zaciągnięciu kredytu, jeśli urząd zażąda wyjaśnienia, skąd podatnik ma pieniądze na budowę.

Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi