Kuchnia z błędami


W wielu pomieszczeniach kuchennych ukryte są błędy, o których dowiadujemy się dopiero, gdy zaczynamy myśleć o wyposażeniu kuchni. Jak je rozpoznać, oglądając projekt domu?
O wygodzie w kuchni decydują nie tylko meble i sprzęty, ale przede wszystkim kształt i wielkość pomieszczenia, usytuowanie okien i drzwi, rozmieszczenie instalacji.

Wymiary kuchni

Oglądając projekty, trzeba zwracać uwagę na wymiary kuchni.
Pomieszczenie nie powinno być zbyt wąskie. Kuchnia o szerokości 180 cm to minimum – pozwoli umieścić szafki z blatami tylko wzdłuż jednej ściany.
Zabudowa dwurzędowa (dwa ciągi szafek przy ścianach) możliwa jest w pomieszczeniu szerokości minimum 240 cm.
W kuchni, która jest osobnym, zamkniętym pomieszczeniem, szczególnie potrzebne jest też miejsce na stół lub przynajmniej miejsce siedzące przy blacie. Można je wygospodarować nawet w małej kuchni, stosując zabudowę w kształcie litery L.

Kłopoty z oknem
Przeszkodą w wygodnym urządzeniu kuchni może być zbyt mała odległość między oknem a sąsiednią ścianą.
Jeśli będzie mniejsza niż 60 cm, utrudni nam to ustawienie przy ścianie szafek z blatem, lodówki, kuchenki czy zlewu.
Ważna jest też wysokość dolnej krawędzi okna. Zbyt niski parapet uniemożliwia ustawienie pod oknem standardowych szafek oraz niektórych sprzętów, na przykład zmywarki, lodówki podblatowej itp. Minimalna odległość podłogi od parapetu wynosi 86-91 cm.
Okna od podłogi (drzwi balkonowe), chociaż dają możliwość połączenia kuchni z ogrodem, często utrudniają aranżację kuchni, ponieważ nie ustawimy pod nimi mebli i sprzętów (należy je ustawiać w takiej odległości od okna, która umożliwi otwarcie go i swobodny do niego dostęp). Drzwi balkonowe sprawdzają się jedynie w dużych kuchniach.

Niedostateczna wentylacja

Gwarancją komfortu użytkowania kuchni jest odpowiednia wentylacja. Wprawdzie w wypadku kuchenki elektrycznej nie zachodzi obawa zatrucia produktami spalania, ale w przypadku kuchenki gazowej dwa przewody wentylacyjne są konieczne. Najlepiej więc, jeśli w kuchni są dwa przewody wentylacyjne – jeden do podłączenia okapu, drugi do wentylacji całego pomieszczenia.

Rozmieszczenie instalacji

Piony instalacyjne w narożnikach ścian mogą utrudnić wygodne umeblowanie kuchni. Rury w narożniku uniemożliwiają wieszanie tam standardowych szafek. Szafki na zamówienie podnoszą koszty urządzenia kuchni.
Niekorzystnie jest, jeśli doprowadzenie wody i podejście kanalizacyjne znajdują się zbyt blisko otworu wentylacyjnego, bo trudno będzie umieścić między kuchenką i zlewozmywakiem blat do pracy.
Wyciąg kuchenny najłatwiej podłączyć, jeżeli przewód wentylacyjny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, natomiast doprowadzenie wody i podejście kanalizacyjne powinny być jak najbliżej zlewozmywaka.

Uwaga! Planując miejsce urządzeń kuchennych, pamiętajmy o przepisach dotyczących ich usytuowania i podłączenia do instalacji. Kuchenka gazowa nie może być ustawiona w odległości mniejszej niż 50 cm od okna (ryzyko zdmuchnięcia płomienia).
Natomiast odległość zlewozmywaka od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 3 m. Przy dłuższych podejściach trzeba stosować zawory napowietrzające i większą niż 50 mm średnicę odpływu.

Miejsce grzejnika

Umieszcza się go zazwyczaj pod oknem i na ścianie zewnętrznej. Niekorzystne jest zabudowywanie grzejnika szafkami i ściankami, gdyż traci wtedy zdolności grzewcze.
Kaloryfer pod oknem uniemożliwi ustawienie tam zlewozmywaka, natomiast znajdujący się wysoko na ścianie przy oknie – powieszenie szafek. Jeśli kuchnia jest mała, lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe.
Mała kuchnia pełna błędów


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Mała kuchnia dobrze zaplanowana


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Błędy w usytuowaniu okna


Parapet na wysokości mniejszej niż 86 cm uniemożliwia ustawienie pod oknem mebli i sprzętów.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno balkonowe może utrudnić aranżację małej kuchni.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Błędy w usytuowaniu kaloryferaGrzejnik pod parapetem uniemożliwia ustawienie tam szafek i sprzętów kuchennych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Grzejnik na ścianie uniemożliwia zawieszenie tam szafek.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przewody instalacyjne w narożniku pomieszczenia

Rury przeszkadzają w ustawieniu standardowych szafek i sprzętów.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przyłącze wodno-kanalizacyjne zbyt blisko komina


Lokalizacja przyłącza wodno-kanalizacyjnego zbyt blisko przewodu wentylacyjnego utrudnia wygodne rozmieszczenie zlewu i kuchenki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi