Lampy do salonu

Bogactwo dostępnych dziś wzorów i typów lamp to szansa na wybranie takich, które będą pasowały do stylu wnętrza i odpowiadały naszym gustom. Ale dobierajmy je przede wszystkim tak, aby spełniały swoją funkcję.

Plafoniery

Szerokie, przepuszczające światło klosze podwieszane pod sufitem mogą być zamknięte całkowicie lub częściowo. Dają rozproszone, nie powodujące głębokich cieni światło.
Jeśli plafoniera ma być oprawą zapewniającą oświetlenie ogólne w dużym pokoju, trzeba wybrać taką, która przeznaczona jest na kilka żarówek, albo zawiesić kilka mniejszych. Współczesne modyfikacje takich lamp to plafoniery z kloszami odsuniętymi od sufitu. Powstaje wtedy światło rozproszone i odbite. Mniejsze plafoniery mogą służyć także jako lampy naścienne.


Plafoniera z lampką halogenową, która jest ozdobą i dodatkowym źródłem światła. Półprzezroczysta oprawa daje światło rozproszone, natomiast lampka halogenowa – światło bezpośrednie skierowane w dół. Dobry sposób na oświetlenie ogólne nawet dużego pokoju.
Autor: HELESTRA LEUCHTEN
Lampa sufitowa przypominająca plafonierę z kloszem odsuniętym od sufitu. Daje światło rozproszone i dodatkowo odbite od sufitu. Można w niej zainstalować żarówkę o dużej mocy, dlatego będzie dobrym źródłem oświetlenia ogólnego. Dodatkowa mała lampka w oprawie pełni funkcje głównie dekoracyjne.
Autor: HELESTRA LEUCHTEN
Nowoczesna lampa sufitowa z odbłyśnikiem. Światło lampki zainstalowanej na wysuniętej rączce odbija się od okrągłego ekranu przylegającego do sufitu. W dużym pokoju może posłużyć jako jedno z wielu źródeł oświetlenia.
Autor: GROK

Żyrandole

Z kloszami skierowanymi do dołu. Klosze w takich oprawach mogą być odkryte lub zamknięte (tradycyjne kule), ale warto pamiętać, że w tych odkrytych widoczne będą żarówki. Do oświetlenia ogólnego dobre będą jedynie żyrandole z kloszami przezroczystymi lub półprzezroczystymi: powstaje wtedy światło bezpośrednie – świecące w dół – i rozproszone – przedostające się przez oprawę. Klosze nieprzezroczyste dają światło jedynie kierunkowe, tworzące cienie i kontrasty. Taka lampa nie oświetli równomiernie całego pokoju.

Z kloszami skierowanymi do góry. Jeśli mają przezroczyste lub półprzezroczyste klosze, światło przedostające się przez oprawę jest bezpośrednie i lekko rozproszone, a odbijające się od sufitu również rozproszone odbite. Są lepszym źródłem oświetlenia ogólnego niż te z kloszami skierowanymi do dołu. Jeśli jednak wybierzemy żyrandol z kloszami nieprzezroczystymi, powstaje jedynie światło odbijające się od sufitu. Jest ono znacznie słabsze niż światło bezpośrednie, dlatego aby w pokoju było jasno, należy dobierać źródła światła o większej mocy. Odkryte klosze są trudniejsze do utrzymania w czystości: łatwo gromadzi się w nich kurz i owady.Tradycyjny żyrandol z kloszami zawieszonymi do dołu. Światło kierowane jest przede wszystkim w dół, chociaż półprzezroczyste klosze dają również światło rozproszone. W niewielkim pokoju może być źródłem oświetlenia ogólnego, w większym oświetli wybrany fragment.
Autor: MASSIVE POLSKA
Żyrandol z kloszami kierującymi światło do góry. Półprzezroczyste klosze dają dobre światło rozproszone, a poza tym światło odbijające się od sufitu. Dobry sposób na oświetlenie ogólne.
Autor: MASSIVE POLSKA
Wieloramienny żyrandol. Dzięki półprzezroczystym kloszom skierowanym w bok światło bardziej się rozprasza. Bardzo dynamiczna forma tradycyjnego żyrandola.
Autor: EVI STYLE

Lampy wiszące
Mimo bogactwa kształtów mają dość ograniczone zastosowanie. Nawet jeśli tworzą „pęk” zawieszonych na długich kablach lamp, zwykle nie nadają się do oświetlenia ogólnego w dużym pokoju. Spełnią swoją funkcję, oświetlając stół lub zakątek pokoju, którego wagę chcemy podkreślić. W zależności od osłony i materiału, z jakiego jest ona zrobiona, lampa wisząca daje światło rozproszone lub kierunkowe. Te z nieprzezroczystymi kloszami oświetlą tylko miejsce, na jakie są nakierowane. Warto też pamiętać, że im niżej będą zawieszone, tym mniejszą powierzchnię będzie obejmował krąg światła. Wszystkie lampy wiszące ze światłem skierowanym do dołu, a szczególnie te na długim kablu obniżają optycznie pomieszczenie.Wisząca lampa z kilkoma kloszami, mimo że daje łącznie oświetlenie o dość dużej mocy, nie jest dobrym źródłem oświetlenia ogólnego. Doskonale natomiast oświetli stół lub zakątek pokoju.
Autor: MASSIVE POLSKA
Tradycyjna lampa na skręconym kablu z możliwością regulacji wysokości zawieszenia. Daje światło kierunkowe, ale dzięki półprzezroczystej oprawie również delikatne i nastrojowe światło rozproszone.
Autor: MASSIVE POLSKA
Mała lampka halogenowa w dekoracyjnej oprawie szklanej. Kilka takich lampek zawieszonych nad stołem może zastąpić jedną większą lampę. Tak można oświetlić duży stół prostokątny lub owalny.
Autor: LOTRONIC LIGHT SYSTEMS

Lampa z witrażowym kloszem. Otwarty klosz daje jasne światło skierowane do dołu, dzięki czemu dobrze oświetli stół. Kolorowa osłona sprawia, że światło rozproszone jest przyciemnione i nastrojowe.
Autor: MASSIVE POLSKA
Lampa do zawieszenia nad stołem. Wysokość zawieszenia reguluje się za pomocą wysuwanej metalowej rurki. Dzięki kloszowi w kształcie odwróconej patery oświetli dużą płaszczyznę stołu.
Autor: HELESTRA LEUCHTEN
Tradycyjna lampa do zawieszenia nad stołem z możliwością regulacji wysokości zawieszenia. Dzięki dodatkowej puszce i długiemu kablowi można zawiesić ją nawet w miejscu odległym od punktu, gdzie doprowadzono instalację elektryczną.
Autor: LOTRONIC LIGHT SYSTEMS

Kinkiety i lampy przyścienne

Kinkiety zawieszone na ścianie to oprawy służące przede wszystkim jako oświetlenie uzupełniające. Osłony nieprzezroczyste będą kierowały światło tylko na ścianę, ale te, które świecą do góry, dadzą również efekt światła odbitego.
Mogą mieć formę na przykład zamkniętych przylegających do ściany kloszy o różnych kształtach czy odsuniętych od ściany lamp przypominających klasyczne lampki stołowe. Wygodna w oświetleniu pokoju dziennego może być lampa przyścienna na ruchomym wysięgniku pozwalająca na regulację ramienia, na którym umieszczona jest żarówka z kloszem czy abażurem.


Kinkiet na wysięgniku. Dzięki składanej rączce można regulować jego położenie. Klosz w kształcie ściętego stożka daje światło skierowane do góry, do dołu, a dzięki półprzezroczystej oprawie delikatne światło rozproszone. Dobrze oświetli kącik wypoczynkowy, a dodatkowo także stojący blisko ściany stół.
Autor: GROK
Kinkiet, który w zależności od potrzeb można zawiesić, kierując klosz do dołu i do góry. Oprócz światła kierunkowego półprzezroczysta oprawa zapewni również światło rozproszone. Kinkiet posłuży jako oprawa kącika wypoczynkowego i kominka.
Autor: MASSIVE POLSKA

Reflektorki halogenowe
Żarówki halogenowe są znacznie mniejsze niż tradycyjne, ale dają światło mocne i najbardziej przypominające naturalne. Nie nagrzewają się mocno, dlatego ich oprawy mogą być bardzo małe, i w przeciwieństwie do zwykłych żarówek można je zamontować w suficie podwieszanym: jeśli będzie ich odpowiednio dużo, staną się dobrym źródłem oświetlenia ogólnego. Popularne są także spoty, czyli konstrukcje na linkach albo prętach lub szynach, które można formować, dopasowując do potrzeb. Konstrukcja na linkach czy szynach podwieszona w pewnej odległości od sufitu obniża optycznie
pomieszczenie. Takie oświetlenie może posłużyć do równomiernego oświetlenia wnętrza, a nakierowane na wybrany fragment pokoju – do oświetlenia miejscowego lub tworzenia nastroju.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi