Luksus w domu czyli ile naprawdę kosztują marzenia

W Polsce wciąż jeszcze domy buduje się raz na całe życie. Zwykle robi się to ogromnym nakładem sił i środków. Często już na etapie projektowania, i potem podczas realizacji rezygnuje się z wielu elementów uznawanych, może zbyt pochopnie, za zbędny luksus. Ale czy słusznie?

CENTRALNE ODKURZANIE

Czy wyobrażasz sobie dom bez kurzu, a odkurzanie bez hałasu? Wydaje się, że centralne odkurzanie jest mało popularne raczej z powodu niewiedzy inwestorów niż z powodu kosztów takiej instalacji.

Centralne odkurzanie to złożony system instalacji zastępujący tradycyjny odkurzacz. Decyzję o jego montażu możesz podjąć na dowolnym etapie budowy lub wyposażania domu – obojętne, czy nowego, czy starego.
Wystarczy włożyć końcówkę węża do gniazda ssącego i... odkurzacz włączony.
Z odkurzacza centralnego można korzystać na zewnątrz domu - odkurzanie samochodu jest wtedy znacznie prostsze.

Dzięki centralnemu odkurzaczowi możesz mieć:
- mniej kurzu w domu – zasysane z kurzem powietrze wyrzucane jest na zewnątrz budynku;
to rozwiązanie szczególnie korzystne dla alergików;
- mniej hałasu podczas odkurzania – jednostka centralna znajduje się zwykle poza sprzątanymi pomieszczeniami (w pomieszczeniu technicznym, garażu, piwnicy), jej pracy prawie nie słychać;
- wygodę – nie nosisz ze sobą odkurzacza; worek opróżniasz trzy razy w roku, a nawet jeśli nie zrobisz tego na czas, siła ssania się nie zmniejszy; dodatkowe szczotki pozwolą wyczyścić właściwie wszystko; siła ssania i budowa systemu eliminuje możliwość zatkania przewodów.

Uwaga! Pamiętaj, że decydując się na centralny odkurzacz w starym domu, godzisz się jednocześnie na jego małą dewastację – przewody wykonane z tworzywa sztucznego ukryte są w ścianach, a to wymaga wykucia bruzd. Najlepiej robić to podczas gruntownego remontu. 

Rury z tworzywa sztucznego ukryte w ścianach, połączone z jednostką centralną, zamontowaną w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, umożliwią wygodne odkurzanie całego domu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ile kosztuje centralne odkurzanie?

Możesz zamontować system samodzielnie (według wskazówek producenta), a front robót rozłożyć na dwa etapy, zależnie od możliwości finansowych:
- I etap – ułożenie przewodów w ścianach, zakończenie ich wylotów gniazdami ssącymi;
- II etap – zakup i podłączenie jednostki centralnej.
Koszt systemu, jak i jego instalacji, zależy przede wszystkim od wielkości domu, wymagań inwestora i rodzaju osprzętu. Najtańszy komplet dla około 200-metrowego domu (przy założeniu, że będą w nim nie więcej niż 3 gniazda ssące) kosztuje: w I etapie – rury, kształtki i gniazda ssące: 300-400 zł, w II etapie około 1600 zł (jednostka centralna mocy 1,2-1,3 kW, wąż 7-9 m, 2 rury-przedłużki, 3-4 szczotki). Za dodatkowe gniazdo trzeba zapłacić od 10 do 200 zł. Zwiększenie liczby gniazd wymaga rozbudowania systemu przewodów i zwiększenia mocy jednostki centralnej. Cena montażu zależy od wielkości systemu. SAUNA
W krajach skandynawskich sauna to standardowe wyposażenie domu, u nas wciąż traktowana jest jak ekstrawagancja. Ma jednak grono zagorzałych wielbicieli. Czy na tyle, by zbudowali ją we własnym domu?

Relaks, oczyszczenie organizmu z toksyn, najlepsze lekarstwo na drobne przeziębienie i podniesienie odporności – to główne zalety kąpieli w saunie.

Sauna może być:

- zależnie od panującej w niej temperatury i wilgotności – sucha (temperatura 90-110°C, wilgotność 10%), mokra (odpowiednio 70-90°C, 25-35%) lub parowo-ziołowa (45-65°C, 40-65%);
- zewnętrzna (wolno stojąca) lub zamontowana wewnątrz budynku;
- zbudowana we własnym zakresie lub gotowa – wybrana z oferty wielu firm;
- przewidziana w projekcie domu i wybudowana wraz z nim lub urządzona w jednym z pomieszczeń przystosowanych do tego w istniejącym domu;
- budowana etapami – najpierw kabina, a z czasem podłączenia, piec i wyposażenie;
- wyposażona w piec na drewno lub elektryczny.

Uwaga! Dla własnego dobra z sauny możesz korzystać po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie ryzykuj, gdy masz problemy z nadciśnieniem, chorobą wieńcową lub żylakami.

Pamiętaj:

- nie instaluj sauny w pomieszczeniu bez wentylacji – może to doprowadzić do jego zawilgocenia – i bez kanalizacji: będzie ją trudno utrzymać w czystości;
- ściany i sufit wykonaj z odpowiedniego drewna (świerk skandynawski, jodła kanadyjska lub cedr);
- w pobliżu sauny zainstaluj natrysk (albo wybierz na saunę pomieszczenie w pobliżu łazienki) – to ważny element kąpieli;
- zachowaj kilkucentymetrowe odstępy między ściankami sauny a ścianami pomieszczenia – unikniesz powstawania grzyba lub pleśni, ułatwisz wentylację;
- jeśli zdecydujesz się na piec elektryczny, wezwij uprawnionego elektryka, aby podłączył go do instalacji;
- gdy masz piec na drewno, zadbaj o skuteczne odprowadzenie dymu.


Przeciętna sauna powinna pozwolić na jednoczesny pobyt w niej trzech osób i ich odpoczynek nie tylko w pozycji siedzącej, ale i leżącej.
Osoby, które źle znoszą zamknięcie w małym pomieszczeniu sauny, mogą wybrać wersje przeszklone.

Ile kosztuje sauna?

Inwestycja. Sauna budowana samodzielnie wcale nie musi być tańsza od gotowej, ale wydatki – zależne od wielkości sauny i jej wyposażenia – mogą być rozłożone w czasie. Za najtańszą saunę dwuosobową (dwa miejsca leżące, 4-5 siedzących) – ze świerkową obudową i podstawowym wyposażeniem – trzeba zapłacić około 7000 zł. Piec elektryczny mocy 5-6 kW ze sterownikiem zewnętrznym to wydatek około 1000 zł. Do tego montaż – 500-1000 zł. Sauna o podobnych wymiarach, ale w wersji ekskluzywnej, jest nawet trzy razy droższa. Za cedrową obudowę trzeba zapłacić ponad 20 000 zł, za piec o mocy 5-6 kW z wbudowanym sterownikiem – 2000 zł i tyle samo za montaż.
Wyposażenie dodatkowe. Jest często sprzedawane w kompletach, składa się z termometru, higrometru, drewnianego cebrzyka z chochelką i 15-minutowej klepsydry. Zależnie od rozmiaru i firmy może kosztować 250-600 zł.
Eksploatacja. Jeśli domownicy intensywnie używają sauny, czyli korzystają z niej przynajmniej dwa razy w tygodniu, piec zużyje (na nagrzewanie i pracę) około 8 kWh. Piece mocy ponad 5 kW wymagają podłączenia do trójfazowej instalacji elektrycznej (400 V).

Łaźnia parowa
Zamiast sauny można wybrać – równie albo nawet bardziej ekskluzywną – łaźnię parową. Jest zazwyczaj mniejsza od sauny, panuje w niej niższa temperatura, ale większa wilgotność. Konstrukcja kabiny jest nieco inna, a wydatek – porównywalny z zakupem droższej sauny – 15 000-20 000 zł.

HYDROMASAŻ
Zamknij oczy i wyobraź sobie: ciepła woda, zapachowe świece, dobra muzyka i... bąbelki. Jednym słowem - hydromasaż. Zależnie od upodobań, by skorzystać z hydromasażu, możesz zdecydować się na wannę lub na panel prysznicowy.

W wannie z hydromasażem:

- skorzystasz z kilku rodzajów masażu:
–wodnego – pobudzającego, poprawiającego ukrwienie i kondycję skóry;
–wodno-powietrznego – intensywnego, z bąbelkami powietrza, które zwiększa ciśnienie strumienia;
–powietrznego – delikatnego, zwanego też perełkowym;
- dysze rozmieszczone są w takich punktach wanny, by masować odpowiednie partie ciała, a liczba dysz jest właściwie nieograniczona;
- jest wygodne sterowanie:
–ręczne – przycisk pneumatyczny,
–elektroniczne – sensorowe przyciski, niekiedy programator i pilot do zdalnego sterowania;
- możesz mieć wyposażenie dodatkowe – halogenowe oświetlenie, urządzenie do podgrzewania wody i powietrza, automatyczny system dezynfekcji i in.

Pamiętaj:
- nie montuj jej samodzielnie – powinien to zrobić uprawniony hydraulik i elektryk, inaczej możesz nawet stracić gwarancję;
- nie zabuduj jej trwale – w razie awarii hydraulik lub elektryk musi mieć dostęp do systemu hydromasażu;
- nie używaj soli, płynów ani olejków do kąpieli, chyba że producent na to zezwala;
- jeśli masz kłopoty z ciśnieniem – o zgodę na kąpiele w wannie z hydromasażem poproś lekarza;
- o konieczności okresowej dezynfekcji.

Nawet w niewielkiej wannie z hydromasażem możesz odpocząć po ciężkim dniu.

Zamiast wanny z hydromasażem

możesz wybrać panel prysznicowy, czyli:
- kąpiel szybką i pobudzającą, a masaż – zazwyczaj wodny;
- mniej zużytej wody niż podczas kąpieli w wannie;
- ograniczoną liczbę dysz – zazwyczaj nie więcej niż 8 działających jednocześnie – to znacznie prostszy system od „wannowego odpowiednika”;
- możliwość samodzielnego montażu;
- wygodę – hydromasaż ma obok tradycyjnego prysznica półki, prostą ręczną obsługę, siedzisko, itp.
- wymagania stawiane instalacji  – aby system działał sprawnie, ciśnienie wody nie może być mniejsze niż 3 bary.


Aby zamontować panel prysznicowy, nie potrzeba wiele miejsca ani specjalnych rozwiązań instalacyjnych.
Dla szczególnie wymagających klientów - wanna z hydromasażem i panelem.

Wanny wieloosobowe (SPA)

Wanny tego typu nie służą do mycia ciała. Wody nie wymienia się w nich po każdej kąpieli. Mają własne systemy filtracji i dezynfekcji wody. Zasilane są zwykle prądem trójfazowym (400 V). Kształty wanien są zróżnicowane: okrągłe, prostokątne, wielokątne. Pojemności znaczne: od 420 do 2500 l. Za tego typu wannę zapłacisz od 20 000 do 120 000 zł. Można je montować wewnątrz i na zewnątrz domu.


Koszt hydromasażu w wersji minimum i maksimum

Wanny. Najtańsza wanna z hydromasażem: jednoosobowa, prostokątna, akrylowa, biała, pojemności nie większej niż 200 litrów, z systemem masażu wodnego i 4-6 dyszami kosztuje około 2000 zł (wraz z obudową). Wersja komfortowa z masażem wodnym i powietrznym, sterowaniem elektronicznym, funkcją podgrzewania wody i powietrza oraz automatyczną dezynfekcją może kosztować nawet kilkanaście tysięcy zł.
Panele. Najprostszy panel prysznicowy z 2 lub 3 dyszami, biały, plastikowy, z baterią jednouchwytową możesz kupić już za około 1500 zł. Najbogatsze wersje paneli z 3 lub 4 rodzajami dysz, po 1-6 w każdym rodzaju, chromowane lub złocone, aluminiowe lub szklane, wyposażone w termostatyczną baterię, półki i siedziska kosztują około 15 000 zł. POKÓJ SPORTOWY
Moda na zdrową i szczupłą sylwetkę spowodowała, że coraz częściej zastanawiamy się nad własną siłownią czy choćby pokojem do ćwiczeń. Często jednak poprzestajemy na planach, nie sprawdzając nawet, ile zachodu i pieniędzy by nas to kosztowało.

Pokój sportowy to nic innego, jak pomieszczenie przystosowane do wykonywania w nim ćwiczeń fizycznych. Ma prawie same zalety: przede wszystkim daje ci możliwość dbania o własną sylwetkę i kondycję w każdej wolnej chwili, bez konieczności wychodzenia z domu. Poprawi również twoje kontakty towarzyskie – znajomi zapewne chętnie skorzystają z takiej bezpłatnej siłowni.
Pokój sportowy możesz zrobić w każdej chwili, nawet jeśli wcześniej tego nie planowałeś. Warunek – wygospodarujesz w domu wolne pomieszczenie. Dobrze, jeśli w jego pobliżu znajduje się łazienka, w której po serii ćwiczeń można wziąć prysznic.
Jeśli wybrane pomieszczenie było wcześniej wykorzystywane jako mieszkalne, wystarczy:
- odmalować je lub wytapetować zależnie od upodobania;
- zawiesić lustra;
- na podłodze ułożyć wykładzinę lub płytki ceramiczne.
- jeśli pomieszczenie nie było wcześniej ogrzewane, trzeba jeszcze zainstalować w nim ogrzewanie, na przykład grzejnik elektryczny.

Uwaga! W pokoju do ćwiczeń konieczna jest dobra wentylacja, zwłaszcza jeśli nie ma w nim okien, które można otworzyć podczas ćwiczeń lub po ich zakończeniu.

Wyposażenie pokoju sportowego zależy od twoich upodobań i możliwości finansowych. Nie musisz zlecać projektu, choć warto spytać:
- lekarza – jakie ćwiczenia możesz, a jakich nie powinieneś wykonywać,
- fachowca-trenera – o wyposażenie takiego pokoju.
Pokój możesz wyposażać etapami, sprzęt dobierać stosownie do aktualnych możliwości finansowych.
Pamiętaj, że warto wybierać urządzenia firm znanych i cenionych na rynku. Są wprawdzie droższe, ale zwykle trwalsze, a w razie uszkodzenia łatwiej znaleźć punkt serwisowy, w którym je naprawią. Przed zakupem sprzętu sprawdź warunki gwarancji i serwisu. Nie kupuj tego, z czego nie będziesz korzystał, zwłaszcza jeśli pokój sportowy jest niewielki.


Dobrze, jeśli w pomieszczeniu do ćwiczeń jest okno - zapewnia ono dobrą wentylację i świeże powietrze podczas treningu.
Ławka do ćwiczeń.Rower treningowy.
Stepper - symulator wchodzenia po schodach.

Ile kosztuje pokój do ćwiczeń?

Inwestycja. Jeśli masz już dom, wydasz tyle, co na przygotowanie pomieszczenia (na przykład malowanie, kupno luster, ułożenie wykładziny) i zakup urządzeń do ćwiczeń.
Jeśli budujesz dom i chcesz mieć oddzielny pokój sportowy, powinieneś przewidzieć na niego około 12 m2 powierzchni (zmieści się na niej 4-5 urządzeń). Będzie cię to dodatkowo kosztowało co najmniej 20 tys. zł.
Orientacyjne ceny urządzeń:
- ławka do ćwiczeń – od 400 do 850 zł;
- rower treningowy – od 900 do ponad 4000 zł;
- „wioślarz” – od 1100 do ponad 2500 zł;
- mały atlas – od 2800 do 4000 zł;
- bieżnia elektryczna – od 5000 do 12 500 zł;
- Stepper – symulator wchodzenia po schodach – około 1600 zł.
Eksploatacja będzie kosztowała tyle, co koszty ogrzewania. OGRÓD ZIMOWY
Podczas, gdy przez blisko pół roku za oknem dominują szarości, w domu można stworzyć prywatny raj - zimowy ogród. Zawsze to przyjemnie poczytać dobrą książkę w cieple i w otoczeniu egzotycznych roślin.

Ogrodem zimowym nazywamy przeszkloną przybudówkę lub pomieszczenie w domu, które zwykle wykorzystuje się jako oranżerię, ale z powodzeniem można w nim także urządzić salon czy gabinet, a nawet kuchnię.

Zanim zdecydujesz się na ogród zimowy, pamiętaj, że:
- im wcześniej zdecydujesz się na ogród zimowy, tym mniej będzie cię to kosztowało pracy i wydatków – oczywiście najkorzystniej na etapie projektowania budynku;
- wcale nie jest łatwo go zaprojektować i wykonać – zleć projekt konstrukcji i wykonanie wyspecjalizowanej firmie;
- dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego domu jest możliwe, ale wymaga zgody projektanta budynku oraz pozwolenia na budowę;
- właściwie niemożliwe jest rozłożenie inwestycji na etapy – musisz zatem zgromadzić całość kwoty koniecznej na pokrycie wydatków związanych z budową i jeszcze zdążyć z nią w jednym sezonie, później możesz jedynie urządzać wnętrze.

Budujesz – zrób to dobrze
- Wybierz rodzaj konstrukcji ogrodu – z aluminium, PCW lub drewna, koniecznie o współczynniku przenikania ciepła U mniejszym niż 2,8 W/(m2.K).
- Dopasuj usytuowanie ogrodu zimowego do jego funkcji: jeśli ma być oranżerią, najlepiej wybuduj od wschodniej lub zachodniej strony domu, jeśli gabinetem lub jadalnią – od wschodu lub północy.
Uwaga! Lepiej nie budować ogrodu zimowego od południa, bo latem będzie w nim za gorąco dla ludzi i roślin.
- Dobierz spadek dachu ogrodu do jego funkcji i usytuowania względem stron świata, dzięki temu optymalnie wykorzystasz energię słoneczną.
- Zadbaj o fundamenty. Chociaż ogród zimowy nie jest bardzo ciężki, musi się opierać na odpowiednio zaprojektowanym fundamencie: najczęściej są to stopy fundamentowe, na których układa się belki podwalinowe lub ławy fundamentowe.
- Zwróć szczególną uwagę na jakość połączenia ogrodu z konstrukcją domu.

Ważne są instalacje

Konieczna jest dobra wentylacja – obniża temperaturę wewnątrz pomieszczenia w upalne dni, dostarcza tlen, zapobiega roszeniu ścian. Najczęściej stosuje się tu system:
- z poborem zimnego powietrza przy gruncie i wyciągiem kalenicowym (wada – zimne powietrze płynie po podłodze);
- z poborem zimnego powietrza spod kalenicy i wyciągiem dolnym – konieczne użycie zewnętrznego wentylatora;
- z poborem zimnego powietrza pod kalenicą na jednej ścianie szczytowej i wyciągiem na drugiej – nie zawsze skuteczny.
Jeśli potrzebne jest ogrzewanie, możesz wybrać:
- podłogowe-wodne – gdy masz możliwość podłączenia go do układu centralnego ogrzewania, lub elektryczne – jeśli chcesz, by system był niezależny od innych pomieszczeń;
- grzejnikowe – na ścianach ogrodu zimowego zamontuj grzejniki panelowe wodne lub elektryczne;
- klimatyzujące – najdroższe, ale najlepsze, z automatyczną regulacją temperatury i wilgotności.


W ogrodzie zimowym najczęściej robi się oranżerię, ale można tam także urządzić salon.
W ogrodzie zimowym można urządzić nawet kuchnię.

Ogród-oranżeria
Rośliny w ogrodzie zimowym mają bardzo dobre warunki do wzrostu, wymagają jednak troskliwej pielęgnacji. Dlatego:
- sadź rośliny o małych wymaganiach, na przykład „zwykłe” rośliny pokojowe;
- nie sadź roślin gęsto – w oranżerii szybko rosną, na przykład popularny figowiec (fikus) benjamina po roku uprawy może mieć około 2 m wysokości i taką samą średnicę korony;
- wybierz zdrowe rośliny – w oranżerii łatwo rozwijają się choroby i szkodniki, dlatego przed posadzeniem bardzo dokładnie obejrzyj, czy liście i pędy są bez szkodników, plam, przebarwień i innych niepokojących zmian;
- regularnie zraszaj i podlewaj rośliny (latem nawet codziennie);
- zastosuj wiosną nawóz wolno działający (wystarczy do następnej wiosny) lub co 2-3 tygodnie zasilaj rośliny nawozem rozpuszczonym w wodzie.


Czy można wycenić zimowy ogród?

Możesz wybrać ogród zimowy z katalogu lub zdecydować się na indywidualne zamówienie. Taniej jest z katalogu. Co lepsze – musisz ocenić sam. Koszt zamontowania ogrodu zimowego zależy od: jego wielkości, usytuowania, kształtu, materiałów użytych na konstrukcję, rodzaju ścian itd. Gotowe systemy kosztują od 600 zł/m2 ogrodu (liczony nie po podłodze, tylko po powierzchni ścian), do 5000 zł/m2 i więcej. BASEN
Basen jest chyba najbardziej luksusowym elementem wyposażenia domu, ale też i przyjemność jaką daje użytkownikom, trudno przecenić. Niełatwo też chyba znaleźć kogoś, kto by go nie chciał mieć.

Basen zewnętrzny:
- będziesz mógł z niego korzystać tylko latem, wiosną i ciepłą jesienią;
- możesz się na niego zdecydować w dowolnym momencie, kiedy pozwolą ci na to warunki finansowe; nie musisz zaprzątać sobie tym głowy podczas budowy domu, gdy masz największe wydatki;
- nie wymaga pozwolenia na budowę;
- zbudujesz go w ogrodzie, na wolnym powietrzu;
ale:
- wymaga rozwiązań budowlanych i instalacyjnych odpornych na niską temperaturę,
- będziesz musiał systematycznie usuwać z niego zanieczyszczenia (opadające liście, rozwijające się glony).

Basen wewnętrzny:

- będziesz mógł z niego korzystać cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych;
- jeśli ma być wewnątrz domu, musisz go zaplanować już wtedy, gdy powstaje projekt domu;
- możesz dobudować pomieszczenie z basenem do istniejącego domu, ale to wymaga pozwolenia na budowę.

Zanim zaczniesz budowę, musisz podjąć wiele decyzji: 
- wybrać kształt i wielkość basenu;
- zdecydować się na rodzaj basenu – ze skimerem (prostokątnym przelewem wody zamontowanym na jednej ze ścian basenu) lub z rynną przelewową (korytkiem wokół basenu);
- wybrać urządzenia dodatkowe (filtry, urządzenia do podgrzewania wody, drabinki, przykrycie).
Prace przy basenie można podzielić na etapy: pierwszy polega na wykończeniu niecki basenowej z przygotowanymi podejściami pod instalację – część prac możesz wykonać we własnym zakresie, ale zgodnie z projektem.
W drugim etapie trzeba wykonać podłączenia instalacji dostarczających, czyszczących i podgrzewających wodę. Najlepiej wykona je hydraulik lub specjalista od instalacji basenowych. Trzeci etap to wykończenie całości i zabezpieczenie basenu – to prace, które z powodzeniem można również wykonać we własnym zakresie (pomalowanie ścian basenu lub ułożenie pytek ceramicznych, montaż przykrycia).


Z basenu zewnętrznego będziesz mógł korzystać 3-4 miesiące w roku, dłużej, gdy woda będzie w nim podgrzewana na przykład przez kolektory słoneczne.
Jeśli zainstalujesz urządzenie do wytwarzania przeciwprądu – nie będziesz musiał budować dużego (długiego) basenu.Podwójnym luksusem jest basen w ogrodzie zimowym.
Aby uniknąć pracochłonnych i kosztownych prac ziemnych, basen stalowy można ustawić na powierzchni gruntu.
 
Ile kosztuje basen?
Koszt budowy każdego basenu jest wyceniany indywidualnie. Wszystko zależy od wielkości basenu, rodzaju, wyposażenia, sposobu podgrzewania i czyszczenia wody i dziesiątek innych drobiazgów. Projekt i wykonanie basenu możesz zlecić firmie, która zwykle jest także dystrybutorem wszystkich potrzebnych elementów, a więc wyceni całość inwestycji. Jeśli okaże się za droga, możesz zrezygnować z części usług i wykonać je we własnym zakresie.
Za samą nieckę z podstawowym systemem filtrowania i ręcznym dozowaniem środków dezynfekcyjnych trzeba zapłacić co najmniej kilkanaście (około dwudziestu) tysięcy złotych. Jeśli zapragniesz podgrzewać wodę w basenie, będzie ci potrzebny wymiennik w cenie od 1300 do 6500 zł lub system solarny za 3500 do 8000 zł.
Basen trzeba regularnie czyścić. Potrzebne do tego szczotki ręczne kupisz już za około 100 złotych, ale za odkurzacz trzeba będzie zapłacić od 400 do 17 000 zł.
Drabinka, po której będzie można bezpiecznie wejść do basenu, kosztuje 400-2000 zł, przykrycie z folii około 100 zł za 1 m2. Jeśli wybierzesz żaluzje lub plandekę, koszt będzie znacznie wyższy, uzależniony od wielkości przykrycia, materiału, z jakiego są wykonane i systemu zwijania. Urządzenie wytwarzające przeciwprąd, bardzo przydatne w małym basenie, kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kupno zjeżdżalni to wydatek co najmniej 3000 zł, a najprostszego urządzenia do masażu 1500 zł. No i jeszcze oświetlenie za 500-1500 zł.
Koszt utrzymania basenu zależy od wyposażenia i sposobu podgrzewania wody – najdrożej grzeje się grzałką elektryczną, najtaniej – przy użyciu instalacji solarnych. KLIMATYZACJA
Człowiek jest z natury przekorny. Marzy o tropikach w mroźne zimowe wieczory, a o wyprawach na lodowiec - w upalne dni lata. W polskich warunkach klimatyzacja przydaje się najbardziej przez 3-4 miesiące w roku.

Zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie w określonych granicach temperatury i wilgotności powietrza, a więc ogrzewanie lub chłodzenie, nawilżanie lub osuszanie, oraz oczyszczanie powietrza zewnętrznego nawiewanego do pomieszczeń. W domach jednorodzinnych częściej instaluje się uproszczony wariant klimatyzacji, czyli urządzenia potocznie nazywane klimatyzatorami, które chłodzą powietrze w jednym lub kilku pomieszczeniach.

Ile kosztuje klimatyzacja?
Cena zależy od wybranego systemu. Najtańsze są klimatyzatory jednoczęściowe, ale i tak za urządzenie trzeba zapłacić minimum 2000 zł. Klimatyzator typu split kosztuje 3500-4000 zł, multisplit – kilkanaście tysięcy.
Instalacje klimatyzacyjne są kilkakrotnie droższe, ale często w cenę wliczony jest ich montaż. Cena zależy od wielkości systemu. Koszty szacuje projektant i wykonawca.

Zależnie od tego, kiedy podejmujesz decyzję i ile chcesz wydać, możesz wybrać:

- klimatyzator jednoczęściowy: przenośny lub okienny – łatwo się go montuje i demontuje w razie potrzeby. Jest przeznaczony do obsługi tylko jednego pomieszczenia;


Klimatyzator przenośny.
Kliamatyzator okienny.

- klimatyzator typu split lub multisplit – montuje się go na stałe, ale można to zrobić na dowolnym etapie budowy domu. Ma większą wydajność od klimatyzatorów jednoczęściowych i może obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Montaż wymaga udziału fachowca;


Klimatyzator typu split.
Jednostka centralna.

- instalację klimatyzacyjną – złożoną z kanałów rozprowadzających świeże powietrze po domu i usuwających zużyte; jednostki centralnej, w której powietrze poddawane jest procesom nadającym mu żądane parametry i elementów automatyki. Najlepiej, gdy projekt instalacji powstaje wraz z projektem domu, a jej montaż odbywa się podczas budowy. Potem jest już za późno na tak poważną inwestycję. Trudno jest również rozłożyć montaż klimatyzacji na etapy. Raczej nie da się zrobić tego samodzielnie. INTELIGENTNY DOM
Urządzenia, które same się włączają i wyłączają, ogród, który sam się podlewa, dom, który robi właściwe rzeczy we właściwym czasie... Marzenia czy rzeczywistość? Inteligentny dom kosztuje, ale ile?

Inteligentny dom lub inteligentne instalacje to potoczna nazwa złożonego systemu zarządzającego urządzeniami domowymi.
Inteligentny dom da ci wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność, ponieważ:
- steruje oświetleniem wewnętrznym, ogrzewaniem i wentylacją w poszczególnych pomieszczeniach;
- zamyka i otwiera żaluzje i rolety;
- steruje pracą systemu zabezpieczeń – przed pożarem, włamaniem, zalaniem wodą i ściekami, przed przepięciami;
- podtrzymuje pracę urządzeń w razie przerw w dostawie energii;
- otwiera lub zamyka okna połaciowe;
- steruje bramą garażową, furtką, fontanną, zraszaczami ogrodowymi itd.
Jest jednak kosztowny. System można montować na raty. Dobrze jednak, gdy już na początku zdecydujesz się na zakres jego działania i na tej podstawie wybierzesz odpowiednią jednostkę centralną – dostosowaną do potrzeb rozbudowanego systemu. Budując dom, można poprowadzić przewód magistrali, a poszczególne elementy instalacji podłączyć po jakimś czasie, w miarę możliwości finansowych.
Projekt systemu i jego wykonanie powierz profesjonaliście. Najlepiej zrób to na etapie projektowania domu – ułatwi to przede wszystkim wykonanie okablowania do instalacji.
Ponieważ system obejmuje cały budynek, dobrze jest wcześniej rozprowadzić instalację elektryczną i przewody systemu (czyli magistralę komunikacyjną), chyba że system jest bezprzewodowy.

Inteligencja w kieszeni

Systemy inteligentnego domu są drogie. Im bardziej rozbudowane – tym droższe. Za instalację sterującą tylko oświetleniem i ogrzewaniem niewielkiego domu trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Za bardzo rozbudowaną i w dużym domu – nawet kilkaset tysięcy.


W domu z inteligentną instalacją ...
...żaluzje mogą same opuszczać się po zmroku.Zainstalowanie czujników kontrolujących wilgotność gruntu, umożliwia automatyczne uruchamianie podlewania ogrodu, gdy ziemia tego wymaga.
Czujniki podczerwieni chronią dom, włączając w razie zagrożenia sygnał optyczny lub akustyczny.
   Autorzy zdjęć: ALMONT-PLAST, ARTWEGER, B.KERN/AQUARIUS LINE, DeLonghi, ELECTROLUX, FOUR SEASONS, FOLKPOOL, GARDENA, GRACJA, HALBTON, KETTLER, KOPERFAM-TYLÖ, Piotr Mastalerz, Grzegorz Otwinowski, ROKONET, ROCA, SANITEC KOŁO, SMART, Andrzej Szandomirski, UNIPOOL/POOLEX.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi