Miejsce na ognisko w ogrodzie

Ognisko grzeje, daje poczucie wspólnoty, jest wspomnieniem wakacji i dalekim echem lat szkolnych. Jest uniwersalne. Trudno wyobrazić sobie grillowanie w listopadzie. Spotkanie przy ognisku – owszem.
Autor: Marek Wernikowski

Jeśli mamy dużą działkę i jej położenie na to pozwala – mieszkamy w wiejskiej lub podmiejskiej okolicy, a domy znajdują się w pewnym oddaleniu od siebie – warto pokusić się o to, aby pośród innych elementów wzbogacających nasz ogród znalazło się miejsce na ognisko.

Ogień pod kontrolą

Żeby bezpiecznie i komfortowo korzystać z ognia w ogrodzie, musimy spełnić kilka warunków. Ognisko nie powinno znajdować się tuż przy zabudowaniach, drewnianych elementach ogrodowej architektury ani też w pobliżu dużych drzew. Należy je odsunąć od granic działki, by dym oraz zapachy i odgłosy biesiady nie uprzykrzały życia sąsiadom. Wokół paleniska powinno pozostawać sporo wolnego miejsca, żeby zmieściły się siedziska i by wszyscy uczestnicy spotkania mieli swobodny dostęp do ognia. Poza tym warto przewidzieć miejsce na stół lub ławę, na której będzie można ustawić jedzenie i picie.
Przygotowanie miejsca na ognisko nie jest skomplikowane. W najprostszej wersji wystarczy kilka lub kilkanaście polnych kamieni tworzących krąg na trawie. Palenisko można też wynieść nieznacznie ponad poziom gruntu albo nieco je zagłębić, wkomponowując w utwardzoną nawierzchnię, na przykład z kostki granitowej, łupanego kamienia albo żwiru.
Ważne jest, by miejsce to pasowało do stylu domu oraz pozostałej części ogrodu.
Otoczenie ogniska warto osłonić, żeby powstało zaciszne miejsce. Można je obsadzić krzewami, najlepiej ładnie kwitnącymi i pachnącymi (tawuły, wajgele, jaśminowce, perukowce) albo osłonić niewysokim płotkiem, na przykład z wikliny lub bambusa, i posadzić obok niego pnącza (mogą to być powojniki i wiciokrzewy).

Ognisko z paragrafem (bs)

Wykonanie murowanego paleniska w ogrodzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Obiekt taki można bowiem potraktować jako obiekt małej architektury ogrodowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jego realizacja nie może spowodować zagrożenia bezpieczeństwa lub wprowadzenia uciążliwości dla terenów sąsiednich. Usytuowanie paleniska w pobliżu granicy lub sąsiednich budynków może też wywołać protesty sąsiadów, nie ma jednak przepisów określających, w jakiej odległości od innych obiektów można usytuować ognisko. Przepisy przeciwpożarowe zabraniają jedynie używania otwartego ognia w miejscach występowania materiałów łatwopalnych (na przykład budynków drewnianych). Natomiast w ustawie o lasach zapisano, że nie można rozniecać ognia na terenach śródleśnych oraz w odległości 100 m od granicy lasu.

Miejsce na ognisko otoczone wiklinowym płotkiem doskonale pasuje do ogrodów utrzymanych w rustykalnym stylu. Najprzyjemniej jest tu późnym latem i jesienią, gdy kwitną astry i budleje.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi