Montaż baterii. w łazience


Podczas budowy domu jest wiele mniej lub bardziej skomplikowanych prac, które większość przyszłych inwestorów wykonuje samodzielnie. Należy do nich między innymi montaż baterii.


Bateria mieszająca, czyli jednouchwytowa


Jeśli ktoś narzeka dzisiaj na problem z wyborem baterii, to nie dlatego, że oferta jest zbyt mała, ale przeciwnie. Zależnie od upodobań możemy wyposażyć łazienkę w baterie ścienne, podtynkowe, lub stojące jedno- albo dwuuchwytowe z różnych materiałów, w niemal dowolnym stylu i kolorze. Najchętniej wybieramy jednak baterie mieszające, zwane popularnie jednouchwytowymi, w których strumień i temperaturę wody wypływającej z wylewki reguluje się, zmieniając kąt ustawienia uchwytu baterii odpowiednio w pionie i w poziomie.

Uwaga! Instalując baterie jednouchwytowe zamiast baterii wyposażonych w dwa pokrętła (jedno do regulacji strumienia zimnej wody, drugie – do ustawiania strumienia ciepłej), możemy ograniczyć zużycie wody co najmniej o kilkanaście procent.

Baterie mieszające mogą być montowane w instalacjach, w których ciśnienie wynosi od 0,5 do 6 barów (0,05-0,6 Mpa), a temperatura nie przekracza 90°C.
Najdelikatniejszym elementem takiej baterii jest głowica znajdująca się wewnątrz korpusu baterii. Aby ochronić ją przed ewentualnym uszkodzeniem przez zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie wodociągowej, dobrze jest na przewodach doprowadzających wodę do baterii zainstalować filtry siateczkowe zatrzymujące zanieczyszczenia mechaniczne.

Doprowadzenie wody

Montaż baterii to ostatni etap prac wykończeniowych w łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym wyposażonym w zlew lub umywalka. Wcześniej do miejsca przewidywanego poboru wody trzeba doprowadzić instalację wody zimnej i – w większości wypadków – również ciepłej.
W zależności od materiału, z jakiego wykonuje się instalację wodną, ale także upodobań projektanta czy inwestora rury prowadzi się w bruzdach w ścianie (rury sztywne z miedzi lub tworzywa, rzadziej stalowe) lub podłodze (rury giętkie z miedzi lub tworzywa). W instalacji układanej na ścianach rury z zimną wodą muszą się znajdować powyżej rur z wodą ciepłą; jedne i drugie zawsze poniżej instalacji elektrycznej. W pionowych odcinkach instalacji rura z zimną wodą powinna być zawsze prowadzona z prawej, z ciepłą – z lewej strony. Nieprzestrzeganie tego warunku może wpływać na poprawność działania niektórych baterii.
W instalacjach rozprowadzanych w podłodze należy unikać połączeń (są miejscem potencjalnych przecieków), dlatego odcinek od rozdzielacza (pionu) do miejsca podłączenia baterii najlepiej zrobić z jednego kawałka giętkiej rury. Przewody z ciepłą i zimną wodą doprowadza się do miejsca planowanego umieszczenia baterii. Wysokość, na jakiej powinny się znaleźć końce rur z ciepłą i zimną wodą, zależy od rodzaju baterii i przyboru sanitarnego, do jakiego będą dostarczały wodę.


Uwaga! Miejsce usytuowania baterii oraz wysokość, na jaką należy doprowadzić przewody z wodą, ustala się zwykle w niewykończonej łazience (kuchni). Trzeba pamiętać wtedy o tym, że po ułożeniu posadzki poziom podłogi podniesie się o kilka-kilkanaście centymetrów, i dodać je do zalecanej wysokości montowania baterii.

Doprowadzenie instalacji wodnej do baterii umywalkowej stojącej (sztorcowej) jednouchwytowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

 

Doprowadzenie instalacji wodnej do jednouchwytowej baterii ściennej nad wanną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Doprowadzenie instalacji wodnej do jednouchwytowej baterii ściennej w kabinie natryskowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na umywalce

Do umywalki, bidetu lub zlewozmywaka najczęściej montuje się baterie jednootworowe nazywane stojącymi lub sztorcowymi. Baterie takie są wyposażone w elementy umożliwiające połączenie ich z instalacją wodną – sztywne przyłącze z miedzianych rurek pokrytych na zewnątrz warstwą chromu lub elastyczne wężyki w metalowym oplocie. Wykonanie podłączenia przy użyciu miedzianych rurek wymaga większej precyzji niż zastosowanie wężyków. Trzeba dokładnie zmierzyć potrzebną długość rurek, przyciąć je i delikatnie uformować. Sztywne rurki są jednak bardziej odporne na zmiany ciśnienia w instalacji, dlatego gwarantują dłuższą trwałość połączenia. Są również bardziej estetyczne niż wężyki, są więc warte polecenia wtedy, gdy przyłącza do umywalki nie planuje się osłaniać postumentem czy zabudowywać w szafce.
Baterię jednootworową montuje się w otworze umywalki (zlewozmywaka) lub w blacie. Jeśli chcemy ustawić baterię na umywalce, lepiej od razu wybrać umywalkę z gotowym otworem. Nieumiejętnie wykonana próba wywiercenia otworu może spowodować pęknięcie umywalki.
Większość baterii jednootworowych przymocowuje się do umywalki (blatu) dwoma śrubami montażowymi przytwierdzonymi do baterii od spodu. Końce śrub należy włożyć do otworu w umywalce, między korpusem baterii a umywalką umieścić uszczelkę, a od spodu umywalki – uszczelkę i podkładkę metalową lub z tworzywa. Następnie na końce śrub trzeba nałożyć nakrętki i dokręcić je do oporu.
Jeżeli bateria nie ma śrub montażowych, lecz jej korpus jest zakończony gwintem, to po umieszczeniu uszczelki między korpusem baterii a umywalką od spodu umywalki na gwint należy nałożyć plastikową nakrętkę mocującą i dokręcić ją do oporu, nie używając żadnych narzędzi, żeby nie zniszczyć gwintu lub umywalki.
Kiedy bateria jest już przymocowana do umywalki, trzeba nakrętki na końcach wężyków (z uszczelkami wewnątrz) lub sztywne rurki przyłączeniowe połączyć z przewodami zimnej i ciepłej wody.

Bateria stojąca (sztorcowa) jednouchwytowa do umywalki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na ścianie nad wanną
Baterie naścienne mają w tylnej części korpusu dwa otwory – jeden do doprowadzenia wody zimnej, drugi ciepłej. Rozstaw otworów jest znormalizowany i wynosi zwykle 150 mm, taki też powinien być rozstaw rur doprowadzających wodę. Na końcach rur zwykle instaluje się kolana montażowe, a w ich wewnętrzne gniazda wkręca specjalne łączniki nazywane też śrubunkami lub nyplami. Na wolne końce łączników nakręca się baterię.
Jeśli zamiast zwykłych łączników użyje się specjalnych śrubunków mimośrodowych, montaż baterii będzie łatwiejszy i możliwe będzie skorygowanie nieprawidłowej (zbyt małej lub za dużej) odległości między rurami z ciepłą i zimną wodą.
Jeden gwintowany koniec takiego śrubunku wkręca się w kolano montażowe (końcówkę rury z wodą), drugi, również gwintowany, na który nakręca się baterię – może się obracać mimośrodowo względem pierwszego. Dzięki łącznikom mimośrodowym można skorygować rozstaw rur z wodą o mniej więcej 2 cm.

Bateria ścienna jednouchwytowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Montaż baterii...

...stojącej na umywalceDo miejsca, gdzie ma być zamontowana umywalka, doprowadzono instalację zimnej i ciepłej wody. Na końcach przewodów zamontowano zawory kątowe z filtrami mechanicznymi. Umożliwią one w przyszłości odcięcie dopływu wody do baterii bez konieczności wyłączania z użytkowania innych urządzeń sanitarnych w łazience. Powyżej przewodów z wodą wiercimy otwory do zawieszenia umywalki...
Autor: Mariusz Bykowski
.... i wkręcamy w nie śruby, którymi będzie przymocowana do ściany.
Autor: Mariusz Bykowski
Baterię umieszczamy w otworze umywalki. Na wystające od spodu baterii śruby nakładamy metalową podkładkę, a następnie nakrętki mocujące.
Autor: Jan Wajszczuk


Przed ich ostatecznym dokręceniem baterię trzeba ustawić idealnie prostopadle do krawędzi umywalki.
Autor: Mariusz Bykowski
W otwór odpływowy umywalki wkręcamy zawór spustowy. Między zaworem a umywalką od góry i od spodu umywalki założono gumowe uszczelki zabezpieczające przed przeciekaniem wody. Te czynności łatwiej wykonać, kiedy umywalkę można odwrócić do góry dnem.
Autor: Mariusz BykowskiTak przygotowany zestaw wieszamy na przygotowanych wcześniej śrubach. Zanim za pomocą nakrętek na śrubach umywalkę solidnie przykręci się do ściany, trzeba ją dokładnie wypoziomować.
Autor: Mariusz Bykowski
Bateria jest wyposażona w wężyki w oplocie do połączenia z instalacją wodną. Nakrętki wężyków nakręcamy na gwintowane końcówki zamontowanych wcześniej zaworów odcinających. Miejsce podłączenia zostanie osłonięte półpostumentem.
Autor: Mariusz Bykowski

...ściennej, nad wanną


W miejsce usuniętych korków zaślepiających instalację doprowadzającą wodę do baterii (korki chronią ją przed ewentualnym zabrudzeniem podczas prowadzenia prac budowlanych i instalacyjnych w łazience) wkręcamy kluczem płaskim lub nastawnym łączniki mimośrodowe.
Autor: Mariusz Bykowski
Na łączniki nakładamy baterię i używając klucza płaskiego, dopasowujemy ich rozstaw do otworów w baterii. Ważne jest, by bateria wisiała idealnie poziomo. Można to sprawdzić, kładąc na niej poziomnicę.
Autor: Mariusz BykowskiKiedy wszystko jest dopasowane, warto jeszcze zdjąć baterię i odkręcając zawory na pionach, przepłukać instalację z zanieczyszczeń, które mogły się do niej dostać podczas prac. Elementy mieszające baterii są dość delikatne.
Autor: Mariusz Bykowski
Teraz można przymocować baterię.
Autor: Mariusz Bykowski

...natryskowej


Baterię natryskową, jeśli jest naścienna, najwygodniej zamontować podobnie jak wannową – używając łączników mimośrodowych wkręconych w końcówki instalacji doprowadzającej wodę.
Autor: Mariusz Bykowski
Po dopasowaniu rozstawu łączników do otworów w baterii i wypoziomowaniu jej dokręcamy baterię. Należy używać klucza z nakładką z tworzywa, aby nie uszkodzić zewnętrznej chromowo-niklowej powłoki korpusu.
Autor: Mariusz BykowskiPowyżej baterii (bezpośrednio nad nią lub obok niej – zależnie od pomysłu na aranżację kabiny natryskowej) wiercimy otwory...
Autor: Mariusz Bykowski
...i wkrętami przymocowujemy pręt do wieszania rączki natrysku.
Autor: Mariusz BykowskiNa gwintowaną końcówkę w dolnej części korpusu baterii nakręcamy wąż...
Autor: Mariusz Bykowski
...a przyłączoną do drugiego końca węża słuchawkę wieszamy w uchwycie na pręcie. Wysokość położenia uchwytu jest regulowana.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi