Montaż sauny

<

Sauna w domu? Realizacja tego marzenia nie wymaga ani dużej powierzchni, ani skomplikowanych prac budowlanych. Naszej ekipie zajęło to niecałe dwa dni.


Dobry moment na saunę


Najlepiej zdecydować się na saunę, gdy powstaje projekt domu. Oprócz samej kabiny można wtedy odpowiednio zaplanować lokalizację natrysku oraz pomieszczenia wypoczynkowego, które są niezbędne do komfortowej kąpieli.
Dobrym momentem jest też remont domu, podczas którego można zaadaptować na saunę jedno z pomieszczeń, wcześniej o innym przeznaczeniu.

Jak zamontować

Samodzielnie. Saunę w domu możemy zainstalować sami. W sprzedaży są dostępne zestawy „Sauna – zrób to sam” zawierające wszystkie potrzebne materiały: elementy konstrukcji szkieletowej, izolację, listwy montażowe, panele wykończeniowe, gwoździe i śruby. Doświadczonemu majsterkowiczowi zmontowanie takiego zestawu zajmie dwa-trzy dni.

Zlecając firmie. Saunę może także zainstalować firma. Koszt będzie wyższy, ale otrzymamy pełną gwarancję producenta na saunę i osprzęt.
Prefabrykowana lub budowana na miejscu
Firmy oferujące sauny proponują dwa rozwiązania: sauny prefabrykowane i budowane na miejscu – w domu klienta.

Sauna prefabrykowana. Może być zmontowana z gotowych elementów (ścian, sufitu, podłogi oraz ławek) dostępnych w sprzedaży lub przygotowana na zamówienie według indywidualnego projektu. Sauny gotowe mają wymiary od 1,0 x 1,0 m do 3,0 x 2,5 m.

Sauna budowana na miejscu. Jeśli na przykład ze względu na liczne załamania ścian lub sufitu nie jest możliwe zainstalowanie sauny prefabrykowanej, trzeba ją zbudować na miejscu.

Z jakiego materiału

Wewnętrzne ściany kabiny wykłada się panelami drewnianymi o grubości minimum 12 mm. Drewno powinno mieć jak najmniej sęków i nie może zawierać dużo żywicy. Sauny najczęściej buduje się ze świerku skandynawskiego, z jodły kanadyjskiej, z drewna osikowego lub cedrowego. Coraz częściej stosowane są także inne materiały, na przykład szkło lub aluminium.
Od zewnątrz kabinę można wykończyć dowolnym materiałem, między innymi drewnem, płytą pilśniową, płytą gipsowo-kartonową lub glazurą.
Ławki w saunie wykonuje się z drewna osikowego lub abachi, bo te gatunki zbytnio się nie nagrzewają. Szerokość ławek, zależnie od wielkości sauny, wynosi od 31 do 55 cm.

Jak zaizolować

Wyłożenie wewnętrznych ścian sauny drewnianymi panelami nie wystarczy. Aby sauna szybko się nagrzewała i zużywała niewiele energii, potrzebna jest jeszcze warstwa izolacji z wełny szklanej o grubości od 45 do 100 mm. Nie stosuje się dodatkowej izolacji z folii aluminiowej, bo umieszczona pod warstwą drewnianych paneli powoduje ich nieprzyjemne nagrzewanie się.
Nie jest potrzebna dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa, gdyż sauna wbrew obiegowym opiniom jest najbardziej suchym pomieszczeniem w domu.

Podłoga w saunie

Najczęściej wykłada się ją terakotą lub wykładziną ze sztucznego tworzywa odporną na wysoką temperaturę. Powierzchnia nie może być śliska, nawet po rozlaniu wody.
Dół kabiny należy zabezpieczyć przed wchłanianiem wody.

Uwaga na wentylację!

W saunie i wokół niej musi być zapewniona właściwa wymiana i obieg powietrza. Błędy w wentylacji mogą spowodować zawilgocenie pomieszczenia, a w skrajnych sytuacjach – przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar.
Aby powietrze mogło swobodnie przepływać wokół sauny, między jej ścianami a ścianami pomieszczenia musi pozostać co najmniej kilkucentymetrowy odstęp.

Powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane z sauny.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Piec w saunie

Najczęściej jest elektryczny. Jego moc dobiera się do kubatury sauny według zasady, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy.
Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe; większe wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania dotyczące zasilania elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca.
Parametry kąpieli w saunie reguluje się za pomocą paneli sterujących umożliwiających zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia pieca, ustawienie żądanej temperatury oraz poziomu wilgotności. Panele mogą być oddzielone od pieca lub wbudowane w niego.

Sauna w domu-kostce
Wnęka przeznaczona na saunę miała nietypowe wymiary – 220 x 173 cm. Zamówiono więc elementy na wymiar. Przy okazji zdecydowano się na zwiększenie jej wysokości do 210 cm (standardowa wysokość to 200 cm), co umożliwi bardziej komfortową kąpiel wysokim osobom.

Ważne szczegóły

Ściany i sufit obite są panelami ze świerku skandynawskiego. Wybraliśmy drzwi wykonane w całości ze szkła hartowanego, aby nadać saunie nowoczesny wygląd i uczynić ją bardziej „otwartą”.
W saunie zaprojektowano trzy ławki o szerokości 56,5 cm (w tym dwie o długości 160 cm i jedną – 94 cm) na dwóch poziomach.

Plan sauny.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ponieważ ściana frontowa jest wąska, piec umieszczono na bocznej ścianie, a na frontowej, obok drzwi, wlot powietrza. Wybrany model pieca – Tylö Combi o mocy 8 kW, z wbudowanym panelem sterującym – gwarantuje możliwość korzystania ze wszystkich form kąpieli.
Oświetlenie będą stanowiły listwy świetlne za oparciami ławek. Przed rozpoczęciem montażu sauny konieczne było przygotowanie przyłączy elektrycznych (do pieca – trójfazowego 400 V, do oświetlenia – 230 V).


W pomieszczeniu, w którym miała zostać zamontowana sauna, wcześniej ułożono terakotę i pomalowano ściany. Ze względów technicznych (dom remontowany) nie wykonano wpustu kanalizacyjnego w podłodze, choć jest to zalecane.
Autor: Mariusz Bykowski
Zaczęto od położenia w wyznaczonym miejscu ramy podłogowej wykonanej z profili aluminiowych. Będzie chronić drewniane elementy sauny przed wchłanianiem wody z podłogi.
Autor: Mariusz BykowskiElementy ramy połączono wkrętami...
Autor: Mariusz Bykowski
...sprawdzono wymiary przekątnych i wypoziomowano konstrukcję.
Autor: Mariusz BykowskiPrzed montażem ścian rozstawiono na ramie aluminiowej wszystkie elementy bez skręcania w kolejności podanej przez producenta kabiny. Montaż zaczęto od narożników.
Autor: Mariusz Bykowski
Kolejne elementy ścian sauny wsuwano do zamontowanych wcześniej i delikatnie dobijano drewnianym klockiem.
Autor: Mariusz BykowskiPoszczególne elementy ścian łączono od góry metalowymi łącznikami.
Autor: Mariusz Bykowski
W miejscach, gdzie będą oparcia z podświetleniem, nawiercono otwory i przeprowadzono przewody zasilające.
Autor: Mariusz BykowskiDrzwi do sauny montuje się w specjalnie przygotowanym elemencie ściany. Najpierw instaluje się w nim ościeżnicę. Skrzydło drzwi przykręca się pod koniec montażu sauny.
Autor: Mariusz Bykowski
Sufit, podobnie jak ściany, został dostarczony w elementach. Przez nawiercony wcześniej otwór przeprowadza się peszel, przez który potem zostanie przeprowadzony przewód zasilający piec. Ponieważ panel sterujący jest na obudowie pieca, nie są potrzebne dodatkowe przewody. W suficie znajduje się wylot powietrza z sauny. Na kolejnym etapie montażu zostanie on przysłonięty kratką.
Autor: Mariusz BykowskiPo zmontowaniu konstrukcji kabiny można przystąpić do wyposażania wnętrza sauny – przymocowania ławek, oparć i osłon pod ławkami. Zostały wykonane z drewna osikowego i dostarczone w gotowych elementach. Ławki mocuje się na wspornikach przykręcanych do ścian.
Autor: Mariusz Bykowski
W saunie zrobiono oparcia nad górną oraz boczną ławką. Wcześniej montuje się do nich uchwyty, w których zostaną umieszczone listwy oświetleniowe.
Autor: Mariusz BykowskiJednym z ostatnich etapów montażu kabiny sauny jest przybicie listew wykończeniowych – narożnych i przysufitowych...
Autor: Mariusz Bykowski
...oraz zamontowanie kratek: zwykłej – na wlocie powietrza, a wewnątrz sauny, na wylocie powietrza w suficie – z regulacją. Należy się upewnić, czy kratka z regulacją przesuwa się bez oporu.
Autor: Mariusz Bykowski
Po zmontowaniu kabiny sauny można przystąpić do montażu pieca.
Autor: Mariusz Bykowski
W odległości 180 mm od ściany bocznej i 675 mm od podłogi przymocowuje się listwę podtrzymującą i na niej wiesza piec.
Autor: Mariusz Bykowski
Uwaga! Na obudowie pieca znajduje się schemat podłączenia, ale może je wykonać tylko uprawniony elektryk.
Autor: Mariusz Bykowski


Pojemnik na kamienie w piecu wypełnia się specjalnymi kamieniami dostarczonymi przez producenta (zwykłe mogą uszkodzić piec). Powinny one w miarę możliwości przylegać do siebie i wystawać około 5 cm ponad górną krawędź pieca. Uwaga! Kamieni nie wolno kłaść na bocznych kanałach powietrznych, bo może to zablokować obieg powietrza i w rezultacie doprowadzić do przegrzania się pieca i uruchomienia bezpiecznika termicznego.
Autor: Mariusz Bykowski
Na tym etapie można już zamontować drzwi i klamkę. W razie blokowania się lub niedomykania drzwi pod ramę podłogową trzeba podłożyć kliny, aby dokładniej ją wypoziomować.
Autor: Mariusz BykowskiPróg sauny oraz klamka zostały kilkakrotnie pokryte lakierem.
Autor: Mariusz Bykowski
Poprawia to wygląd drewna i znacznie ułatwia utrzymanie go w czystości.
Autor: Mariusz BykowskiPowierzchnie ławek, osłon oraz oparć pomalowano specjalnym wodoodpornym olejkiem. Pozostałe elementy drewniane nie są niczym impregnowane.
Autor: Mariusz Bykowski
Na zakończenie całą ścianę pomieszczenia z sauną obito panelami ze świerku skandynawskiego, aby kabina tworzyła całość z wnętrzem. Nad kabiną została umieszczona drewniana kratka wentylacyjna.
Autor: Mariusz Bykowski

Uwaga! Przed pierwszą kąpielą w saunie lub najlepiej już podczas montażu należy nagrzać kabinę do blisko 90°C i pozostawić piec w stanie pracy przez godzinę. Ma to na celu usunięcie z kabiny specyficznego zapachu nowego pieca.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi