Murowane ogrodzenia


Ogrodzenie z cegieł – solidne i trwałe – skutecznie izoluje wnętrze posesji, skrywając jej tajemnice. Niestety, jest masywne i dominuje nad otoczeniem, zmniejszając optycznie ogród. Można temu zapobiec, wkomponowując w ceglaną ścianę dekoracyjne otwory albo zamiast cegieł używając do budowy na przykład... gąsiorów dachowych.

Surowe w angielskim stylu


Surowy, nieotynkowany mur z wyraźnym rysunkiem cegieł, jakby przeniesiony z angielskiej prowincji. Monotonię ogrodzenia przerywają okna z kutymi metalowymi prętami oraz ceglane półki i kamienie „wyrastające” tu i ówdzie ze ściany. Taki mur potrzebuje przestrzeni. Dobrze wygląda na dużych działkach, w otoczeniu starodrzewu oraz ciemnej zieleni iglaków (na przykład cisów kolumnowych Fastigiata). Pasuje szczególnie do posesji, na których znajdują się inne elementy małej architektury wykonane z cegieł (ścieżki, schody). Ciepła, rdzawa barwa muru jest bardzo dobrym tłem dla niskich roślin o dekoracyjnych liściach (bergenii, funkii, kosaćców, paproci, a także irg i trzmielin Fortune’a) oraz – co jest klasycznym połączeniem – dla pnączy, na przykład żółto-zielonego bluszczu Goldheart.
Warto wiedzieć, że ceglana ściana łatwo się nagrzewa i oddając ciepło, podnosi temperaturę najbliższego otoczenia nawet o kilka stopni. Dzięki temu posadzone przy niej rośliny są mniej narażone na uszkodzenia spowodowane wiosennymi przymrozkami.
Taki mur można zbudować z cegieł klinkierowych (bardzo ładne są cegły klinkierowe stylizowane na stare), z licówek, a nawet z cegieł rozbiórkowych. Po wymurowaniu ogrodzenia jego powierzchnię warto – a jeśli zostało ono zbudowane z cegły rozbiórkowej, należy – pomalować preparatem hydrofobowym, który zapobiegnie nasiąkaniu wodą (Hydroplast-przezroczysty, Sarsil H 14/R). Zaimpregnowane powierzchnie mniej się brudzą. Ponieważ wierzch muru nie jest niczym wykończony, warto go zabezpieczyć cienką warstwą rzadkiej zaprawy z dodatkiem środka uszczelniającego (na przykład Hydroplast-koncentrat).

Koszt materiału potrzebnego na 1 m muru z cegły licowej z jednym otworem (bez fundamentu) – 140-390 zł (zależnie od rodzaju cegły).
Kuty pręt – około 50 zł.
Impregnaty (ich zużycie zależy od porowatości powierzchni ogrodzenia) – ceny producentów:
Sarsil H 14/R (1 l – wystarczy na 2-6 m2 ogrodzenia) – 20,5 zł;
Hydroplast-przezroczysty (1 l – wystarczy na 3-10 m2 ogrodzenia) – 23,2 zł.

Nieotynkowany mur z cegieł.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Rustykalnie kolorowe

O wyglądzie ogrodzenia decydują zadbane, bujne rośliny.
Autor: Katarzyna Czołczyńska

Najważniejszym elementem tego muru są rośliny. Kolorowe kwiaty i zwieszające się zielone girlandy liści sprawiają, że ogrodzenie nie przypomina przytłaczającego otoczenia monolitu, ale kwietną ścianę. Jej rustykalny charakter podkreślają ceglane zwieńczenia otworów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie ogrodzenie o bardzo zdecydowanym wyrazie nie jest tłem dla innych elementów architektury ogrodowej, ale samo kształtuje przestrzeń ogrodu i dlatego nie wszędzie pasuje.
Taki mur można zbudować ze zwykłych cegieł lub z pustaków, a następnie otynkować. Jedynie do wykonania łuku należy użyć licówek. Zwieńczenie muru można wykonać z płytek klinkierowych. Ustawiona w oknie donica powinna być stabilna, dlatego najlepiej jest przytwierdzić ją do podłoża zaprawą i z boków obmurować. Powinna też być trwała i koniecznie mrozoodporna. Najlepiej posadzić w niej rośliny sezonowe. Bardzo dekoracyjnie wyglądają kompozycje z jednorocznych roślin o zwisających pędach. Tu posadzono różową i czerwoną pelargonię oraz zwieszający się Plectranthus.

Koszt materiału potrzebnego na 1 m muru (bez fundamentu) – około 150 zł.
Ceramiczna donica – 80-120 zł.

Otynkowany mur z oknem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W rybią łuskę


Delikatny ażurowy płot z gąsiorów najlepiej prezentuje się z pnączem, którego pędy jedynie lekko go przesłaniają.
Autor: Piotr Gorączko
Ceramiczne gąsiory łączy się zaprawą cementową.
Autor: Magdalena Kosińska

Oryginalne ażurowe ogrodzenie można wykonać z półokrągłych ceramicznych gąsiorów dachowych. Gąsiory są połączone zaprawą i ułożone w rzędach. Każdy rząd przesunięty jest o połowę szerokości gąsiora względem poprzedniego tak, aby otrzymany wzór przypominał rybią łuskę. Ażurowy motyw opiera się na ceglanej podmurówce i poprzedzielany jest słupkami. Ogrodzenie wykończone jest ceramicznym zwieńczeniem, które powinno mieć niewielki spadek umożliwiający spływ wody.
Do takiego ogrodzenia idealnie pasują pnącza, zwłaszcza takie, które nie rosną zbyt bujnie. Mogą to być pnącza wieloletnie, na przykład powojniki i róże pnące, albo jednoroczne: fasola, groszek pachnący, nasturcja, tunbergia. Lepiej nie sadzić glicynii, rdestu Auberta ani winobluszczu (ich pędy są zbyt ciężkie i mogłyby uszkodzić konstrukcję ogrodzenia, poza tym niepotrzebnie je zasłaniają) albo pamiętać o regularnym ich przycinaniu.

Koszt materiału potrzebnego na 1 m ogrodzenia (bez fundamentu) – około 1000 zł.

Ogrodzenie z gąsiorów dachowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Cegły zamiast gąsiorów

Ażurowy płot zamiast z ceramicznych gąsiorów  dachowych można zbudować z cegieł – najlepiej klinkierowych lub licowych, które są odporne na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Zaletą takiego ogrodzenia jest stosunkowo niska cena.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi