Na jakiej wysokości okna dachowe?


Przede mną montaż okien dachowych. Klamki znajdują się w górnej części skrzydła. Wykonawca poprosił mnie o wyciągnięcie ręki jak najwyżej i w ten sposób określił, na jakiej wysokości będzie się znajdować górna krawędź okna. Czy to dobry sposób wyznaczania wysokości, na jakiej powinno być zamontowane okno?

Dla wykonawcy najważniejsze w wyznaczaniu wysokości, na której ma być zamontowane okno, jest to, czy będzie można dosięgnąć klamki. Przedstawiony przez panią sposób jest pozornie dobry, ale montując okno dachowe, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę jego wielkość. Jeśli jest małe, to może się okazać, że będzie zamontowane na tyle wysoko, iż zobaczymy przez nie tylko... niebo i z pomieszczenia doświelonego takim oknem nie będzie widać, co się dzieje na zewnątrz. Wygodna wysokość dolnej krawędzi okna dachowego to 90-115 cm nad podłogą – wtedy nawet siedząc, można wyjrzeć przez okno. Górna krawędź powinna być na wysokości 180-205 cm. Gdy okno będzie zamontowane wyżej, może się okazać, że nie każdy domownik będzie mógł je otworzyć (chyba że będzie to okno obrotowe). Trudniej będzie też je umyć. Aby okno było wygodne w obsłudze, jego długość dobiera się do kąta jego nachylenia. Im jest większy, tym mniejsze okno lub odwrotnie.

Długość okna dobiera się zależnie od kąta nachylenia dachu, tak by zapewniało dobre oświetlenie i było wygodne w obsłudze.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi