Nawierzchnie i nie tylko, czyli klinkier w ogrodzie


Jeżeli chcemy urządzić ogród tak, aby elementy małej architektury nie tylko podkreślały urodę roślin, ale były też trwałe i estetyczne, wybierzmy klinkier.


W ogrodach doskonale wyglądają wszelkiego rodzaju elementy ceramiczne (cegły, płytki, dachówki). Formowane z gliny, a następnie wypalane mają ciekawe naturalne barwy. Dobrze komponują się z roślinami oraz innymi materiałami wykorzystywanymi przy urządzaniu ogrodów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zwykłe cegły budowlane są porowate, mają więc znaczną nasiąkliwość, a to powoduje, że w zmiennych warunkach atmosferycznych łatwo niszczeją. Jeżeli ogrodowa architektura ma przetrwać wiele lat, a zależy nam na naturalnej fakturze i barwie cegieł, lepiej sięgnąć po elementy klinkierowe. Są bardzo trwałe, dlatego nadają się do budowy nawierzchni, schodów, murków i innych elementów architektonicznych.

Klinkier niejedną ma postać

Klinkier otrzymywany jest przez wypalanie gliny w temperaturze 1100-1300°C. Dzięki temu traci porowatą strukturę i staje się mało nasiąkliwy. Jest bardzo trwały – odporny zarówno na obciążenia, uderzenia czy ścieranie, jak i na działanie czynników atmosferycznych (słońca, deszczu i mrozu).
Barwa klinkieru zależy od składu chemicznego użytej gliny, temperatury wypalania oraz procesu technologicznego (ilości tlenu dostarczanego w trakcie wypalania). Tradycyjne, najczęściej spotykane elementy klinkierowe mają różne odcienie pomarańczu, czerwieni i brązu, ale bywają też żółtawe, białe, czarne, grafitowe oraz dwubarwne cieniowane, tak zwane napłomieniane. Można też kupić płytki klinkierowe, których powierzchnia jest szkliwiona. Ich barwa może być dowolna, zależnie od użytego pigmentu.

Uwaga! Ponieważ kolejne wypalane partie klinkieru różnią się nieco składem chemicznym użytej gliny, a i sam proces może przebiegać nieco inaczej, trudno jest uzyskać identyczny kolor elementów. Dlatego warto dokładnie zaplanować inwestycję i od razu kupić odpowiednią ilość materiału z jednej partii.

Elementy klinkierowe mogą być formowane maszynowo lub ręcznie. Te pierwsze mają zwykle lśniącą, spieczoną powierzchnię, ale bywają też piaskowane lub fakturowane, co sprawia, że ich powierzchnia nie jest gładka. Ręcznie wytwarza się najczęściej cegły elewacyjne. Nierówne, o chropowatych powierzchniach i krawędziach, pozwalają tworzyć budowle o niepowtarzalnym, nieco nostalgicznym charakterze.

Na ścieżki, tarasy i schody

Nawierzchnie ogrodowe. Ścieżki, place i podjazdy klinkierowe są estetyczne, trwałe i łatwe w konserwacji. Nie tracą barwy mimo upływu czasu. Jeśli zajdzie potrzeba, można je zdemontować i ułożyć ponownie w innym miejscu lub innym kształcie bez uszczerbku dla odzyskiwanych elementów. Najbardziej wytrzymałe są nawierzchnie z klinkieru brukowego. Nadają się do utwardzania dróg i podjazdów, bo wytrzymują nacisk do 5 t (może po nich przejeżdżać samochód ciężarowy). Do budowy ścieżek, placyków ogrodowych i innych niezbyt intensywnie użytkowanych nawierzchni wystarczą cegły klinkierowe (wytrzymują obciążenie samochodu osobowego). Bardzo interesujące efekty uzyskuje się, stosując na nawierzchnie cegły elewacyjne, zwłaszcza formowane ręcznie, które przypominają wyglądem cegły z rozbiórki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie nawierzchnie są mniej trwałe od poprzednich – wytrzymują mniejsze obciążenia i mają większą nasiąkliwość.


Piękna dwubarwna nawierzchnia z formowanego ręcznie klinkieru. Nostalgiczna, „stara”, jak z pełnego tajemnic zaczarowanego ogrodu.
Autor: Jerzy Romanowski
Ogród z klinkierem w roli głównej. Tradycyjne, rdzawe cegły tworzą elewację domu. Posłużyły też jako główne tworzywo elementów architektonicznych ogrodu.
Autor: Janusz Bohajczuk

Tarasy. Nawierzchnie tarasów ziemnych wykonuje się z takich samych elementów klinkierowych jak nawierzchnie w ogrodzie. Do wykańczania tarasów betonowych nadają się płytki klinkierowe. Przypominają wyglądem terakotę, są jednak od niej znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe.
Szczególnym rodzajem płytek klinkierowych są płytki szkliwione. Mogą one mieć różne barwy. Płytki klinkierowe układa się tak samo jak inne płytki ceramiczne.

Schody. Wykonuje się z bruku lub cegieł albo podobnie jak tarasy wykańcza płytkami klinkierowymi.


Płytki klinkierowe szkliwione nadają się do wykańczania tarasów i schodów. Można z nich układać różnobarwne mozaiki.
Autor: NATUCER
Ciepła, ruda barwa klinkierowej nawierzchni podkreśla urodę roślin.
Autor: CRH KLINKIER

Do budowy ogrodowej architektury
Z cegieł klinkierowych wznosi się ogrodzenia, murki oporowe, śmietniki. Doskonale nadają się do budowy grilli ogrodowych, bo są odporne na wysoką temperaturę. Płytki okładzinowe służą do wykańczania elewacji domu i różnych budowli ogrodowych. Z klinkieru robione są też specjalne elementy na pokrywy ogrodzeń.


Klinkier bardzo ładnie się starzeje. Nie przeszkadzają wyszczerbienia, pęknięcia ani glony porastające powierzchnię cegieł.
Autor: Jerzy Romanowski
Wysokiej klasy klinkier brukowy nie boi się wody. Można robić z niego elementy wykończeniowe oczek wodnych i strumieni.
Autor: Jerzy Romanowski

Jak o niego dbać

Klinkier jest dość odporny na zabrudzenia, dlatego łatwo go utrzymać w czystości. Kurz i naniesioną ziemię wystarczy spłukać wodą. Porastaniu przez glony zazwyczaj zapobiega działanie promieni słonecznych, ale jeśli to nie wystarcza i pojawia się zielony nalot, można zmyć go słabym roztworem octu. Silniejsze zabrudzenia, na przykład plamy z oleju samochodowego, różnego rodzaju naloty i wykwity wapienne, można usuwać specjalnymi preparatami do konserwacji (czyszczenia) klinkieru (na przykład: HG odplamiacz, HG do czyszczenia klinkieru, HMK R65, Sarsil czyścik, Sopro ZEA 703, Sopro GR 701, Ultrament czyścik do klinkieru). Elementy ogrodowe z cegieł elewacyjnych i płytek okładzinowych warto zaimpregnować przed wilgocią (na przykład: Sarsil H14/R, Sopro FAD 712, Taxel IP). Klinkier można też zabezpieczyć przed wnikaniem zanieczyszczeń (na przykład: HMK S33, Sarsil klinkier, Sopro KLO 709).


Jak zrobić ceglaną nawierzchnię i schodki?

Schodki. Zrobić wykop pod betonowy fundament i bieg schodów. Jeśli schody mają tylko kilka stopni, wystarczy zrobić fundament jedynie pod dolnym stopniem. Ułożyć i zagęścić warstwę żwiru (jeśli grunt jest nieprzepuszczalny), a na niej warstwę piasku. Zrobić szalunek i uformować betonowe stopnie, nadając im spadek 1-2%. Gdy beton zastygnie, ułożyć cegły klinkierowe na zaprawie cementowej lub płytki klinkierowe na zaprawie klejącej do stosowania na zewnątrz budynków.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Nawierzchnia. W miejscu przeznaczonym pod nawierzchnię usunąć ziemię na głębokość 20 cm, wyrównać dno wykopu i ubić je. Osadzić krawężniki. Następnie rozłożyć warstwę żwiru i piasku i każdą z nich dokładnie zagęścić, nadając nawierzchni spadek poprzeczny 1-2% (ułatwi spływ wody). Ułożyć cegły lub bruk, zaczynając od jednej z umocnionych krawędzi. Między elementami powinny być zostawione szczeliny nie mniejsze niż 3 mm. Po ułożeniu wszystkich elementów szczeliny wypełnić piaskiem, zalać wodą i dosypać piasku.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi