Nawierzchnie z elementów betonowych


Kiedyś bure i nijakie, dziś nabrały koloru i wysubtelniały. Polubiły je rośliny i elewacje budynków. Różnorodność betonowych kostek brukowych pozwala na ułożenie niepowtarzalnych nawierzchni.
Trudny wybór
Wybór betonowych kostek brukowych jest ogromny. Obok tradycyjnych można znaleźć kostki imitujące stary bruk oraz o geometrycznych kształtach, które pasują do nowoczesnej architektury. Szczególnie interesujące są te przypominające wyglądem kamień. Ich powierzchnia jest nieregularna, często zarysowana i jakby niedokładnie ociosana, a brzegi poobijane. To sprawia, że wyglądają bardzo naturalnie. Czasami górną powierzchnię kostek pokrywa się naturalnym kruszywem, zwykle granitem lub kwarcem, ale też bazaltem, porfirem, diorytem albo diabazem. Następnie kostki poddaje się procesowi płukania lub śrutowania. W efekcie tych zabiegów powierzchnia zyskuje nierówną, chropowatą, „kamienną” strukturę. Niekiedy w paletach sprzedawane są kostki różnej wielkości i odmiennych kształtów, co pozwala stworzyć niestandardowe, bardziej urozmaicone nawierzchnie.
Wrażenie naturalności potęguje kolor  elementów – odcienie szarości, piaskowych żółci, rdzawych czerwieni, zgaszonych brązów czy oliwkowych zieleni. Często jest on rozmyty, niejednorodny i jakby przybrudzony – takie nawierzchnie pełnią jedynie funkcję tła i dobrze wpisują się w przestrzeń ogrodu.

Nawierzchnia standardowa: klasyczna, spokojna, misternie ułożona. Stonowana barwa kostek podkreśla urodę roślin.
Autor: SEMMELROCK
Kostki obijane. Niejednorodne, wyszczerbione, o wyraźnej fakturze i czerwonawej barwie – przypominają ciosy piaskowca. Dobrze wyglądają nawet na powierzchni tarasu-podwórza.
Autor: SEMMELROCK
Kostki pokryte kruszywem granitowym. Ich chropowata faktura i naturalne kolory powodują, że kostki te dobrze imitują kamienny bruk (są od niego dużo tańsze).
Autor: POZ-BRUK

Zgodnie z przeznaczeniem

Betonowe kostki brukowe produkowane są w kilku grubościach. Jej wybór powinien zależeć od przeznaczenia nawierzchni. Kostki:
- grubości 4 cm – służą do wykładania tarasów, ścieżek i tych miejsc, gdzie będzie się odbywał wyłącznie ruch pieszy;
- grubości 6 cm – nadają się do utwardzania nawierzchni wokół domu i podjazdów do garażu; można je układać tam, gdzie przewidywany jest niezbyt intensywny ruch samochodów osobowych;
- grubości 8 cm – przeznaczone są do utwardzania dróg i placów, po których będą jeździły także samochody ciężarowe;
- grubości 10 cm – wytrzymują intensywny ruch ciężkich pojazdów, są polecane na nawierzchnie placów przemysłowych.


Tylko najlepsze

Kupując kostkę brukową, warto się dowiedzieć, jakie są jej parametry techniczne, oraz upewnić się, jak długi jest okres gwarancji (niektórzy producenci dają ją nawet na dziesięć lat) i co ona obejmuje. Należy również sprawdzić, czy powierzchnia licowa kostek jest jednorodna, czy nie ma na niej niezamierzonych spękań i przebarwień oraz brudnych plam, których nie można usunąć.
Dobra kostka betonowa:
- jest mrozoodporna – wytrzymuje co najmniej 150 cykli zamrażania;
- nie chłonie wody – jej nasiąkliwość jest nie większa niż 5%;
- wytrzymuje znaczne obciążenia – najczęściej stosowana kostka grubości 6 cm powinna wytrzymać nacisk 35 MPa (obciążenie samochodu osobowego), a kostka grubości 8 cm – 50 MPa (obciążenie ciężarówki);
- trzyma wymiary – dopuszczalne odchylenia długości i szerokości górnych krawędzi nie powinny przekraczać 3 mm, a grubości – 5 mm.Nawierzchnia z kostek płukanych. Chłodna barwa szarych elementów porządkuje przestrzeń wokół domu, nadając jej klasyczną elegancję.
Autor: LIBET
Kostki betonowe produkowane są w różnych barwach. Nawierzchnia z postarzanych pastelowych kostek różnej wielkości została dobrana do elewacji.
Autor: BRUK-BET
„Stara” nawierzchnia. Nierówne brzegi betonowych elementów, smugowania i przebarwienia oraz drobne zarysowania powodują, że nawierzchnia wygląda tak, jakby była ułożona ze starych kamiennych płyt. Dobrze komponuje się z kostką granitową.
Autor: POZ-BRUK

Dobry odcień

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie obliczyć ilość materiału potrzebnego do ułożenia całej nawierzchni. Kolejne partie kostek mogą się bowiem nieznacznie różnić kolorem. Zależy on nie tylko od pigmentu czy barwy użytego do produkcji cementu, ale też na przykład od szybkości schnięcia uformowanych betonowych elementów.
Dlatego trzeba mieć świadomość tego, że dokupowanie kostek może się skończyć tym, że część nawierzchni będzie w innym odcieniu.
Układając nawierzchnię, warto brać kostki z różnych palet, bo nawet w tej samej partii mogą się one nieznacznie różnić odcieniem.Słoneczne, jasne kostki świetnie nadają się do wykończenia kącika wypoczynkowego.
Autor: LIBET
Efektowna nawierzchnia z cieniowanych kostek różnej wielkości i jej wersja z trawnikową fugą. Trawa przerastająca przestrzenie między betonowymi elementami nadaje jej ogrodowy charakter i sprawia, że przepuszcza ona wodę. Fugi będą równe, jeśli zostaną wykonane z bloczków dystansowych.
Autor: EHL
Zamiast typowych kostek płyty betonowe. Ich nierówna, łuszcząca się powierzchnia sprawia, że bardzo dobrze imitują kamień. Takie płyty polecane są do wykładania tarasów i miejsc, w których odbywa się ruch pieszy.
Autor: BRUK-BET

Niegroźne wykwity

Na powierzchniach kostek betonowych – czasami już po ich ułożeniu w ogrodzie – mogą się pojawić szarawe plamy. Są to tak zwane wykwity wapienne, które są zjawiskiem naturalnym. Plamy te nie podlegają gwarancji. Powstają, ponieważ woda, na przykład deszczowa, wnikając w beton, rozpuszcza niezwiązany w procesie produkcji wolny wapń, który łączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza i tworzy wapienny osad. Zwykle znika on po roku, najpóźniej po trzech latach starty podczas codziennej eksploatacji nawierzchni i zmyty przez deszcz.
Wykwity nie powstają na nawierzchniach, które tuż po ułożeniu zostały zaimpregnowane.

Kostki na kilka sposobów

Wygląd nawierzchni zależy od kształtu betonowych kostek brukowych i sposobu ich ułożenia.


Nawierzchnia z prostokątnych elementów w klasycznym wiązaniu rzędowym...
Autor: POZ-BRUK
...i w bardziej naturalnym – tak zwanym dzikim.
Autor: SEMMELROCKElementy w kształcie rombów i trójkątów ułożone w okręg...
Autor: EHL
...oraz w eleganckim wiązaniu łuskowym.
Autor: EHLDekoracyjne elementy w nawierzchni o charakterze klasycznym...
Autor: EHL
...i nowoczesnym.
Autor: EHL

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi