Nieprzyjemny zapach oleju . Ogrzewanie


Chcę zastąpić przestarzały i wymagający stałej obsługi kocioł węglowy nowoczesnym kotłem olejowym, bo jak zapewnia mnie instalator, ogrzewanie olejem jest równie wygodne jak gazowe. Słyszałem jednak, że olej opałowy, który mam zamiar magazynować w piwnicy, ma specyficzny zapach i czuć go w całym domu. Obawiam się również, że nie uda mi się wnieść przez drzwi do piwnicy (będą za wąskie) zbiornika o wystarczającej pojemności.

To prawda, że kotły olejowe, podobnie jak gazowe, praktycznie nie wymagają obsługi. Olej dopływa automatycznie ze zbiorników do kotła. Za pomocą termostatu pokojowego lub regulatora pogodowego można precyzyjnie sterować pracą kotła, a więc i temperaturą powietrza w domu.
Prawdą jest również to, że – przynajmniej w kotłowni – daje się wyczuć charakterystyczny zapach oleju. Nie zawsze winę za to ponosi zbiornik. Szczelne, by nie doszło nie tylko do wydostawania się oleju, ale również jego oparów, muszą być także wszystkie połączenia rur, którymi przepływa olej. Dlatego ważny jest nie tylko zbiornik, ale i jakość wykonania instalacji.
Problem przenikania zapachu nie dotyczy zbiorników metalowych, ale te stosuje się w domach jednorodzinnych zdecydowanie rzadziej niż zbiorniki z tworzyw sztucznych.
Zapach oleju nie przedostaje się także przez ścianki zbiorników z nylonu. Zbiorniki z polietylenu są przez różnych producentów w różny sposób zabezpieczane przed dyfuzją zapachu. Niektórzy powlekają w tym celu ich ścianki specjalną warstwą, która dodatkowo zwiększa wytrzymałość i wydłuża trwałość zbiornika. Warstwę ochronną można uzyskać także podczas kształtowania ścianek zbiornika. Zachodzi wtedy reakcja chemiczna, która zmienia strukturę wewnętrznej warstwy polietylenu, dzięki czemu ścianki zbiornika są bardziej odporne na dyfuzję zapachu.
Wymaganą pojemność zbiornika można uzyskać, łącząc pojedyncze zbiorniki o mniejszej pojemności w baterię. Najmniejsze zbiorniki mają szerokość niespełna 70 cm, więc nie powinno być problemów z wniesieniem ich przez drzwi.
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi