Nowe ze starego, czyli jak zrobić murek i nawierzchnię z cegieł rozbiórkowych.


Dziesięć lat temu kupiliśmy działkę; ładnie położoną, ze starymi drzewami owocowymi. Niestety, także ze stertą cegieł i gruzu – tyle zostało z przedwojennych zabudowań gospodarskich. Postanowiliśmy wykorzystać je w ogrodzie.

Początkowo zamierzaliśmy wywieźć z działki wszystko, co pozostało z rozbiórki budynków. Gdy dokładniej obejrzeliśmy gruzowisko, odkryliśmy, że jest w nim sporo dobrych cegieł. Solidnych, ręcznie formowanych, w różnych odcieniach czerwieni, takich, jakich już nikt nie robi. Szkoda je było wyrzucać. Weekend spędziliśmy na ich sortowaniu.

Murki łamią monotonię

Z odzyskanych cegieł zbudowaliśmy niskie murki oporowe oddzielające część działki, w której urządziliśmy kącik wypoczynkowy. W ten sposób powstało kameralne wnętrze, a ogród zyskał na malowniczości, bo murki przełamały monotonię i urozmaiciły jego przestrzeń. Poza tym stare cegły okazały się dekoracyjną oprawą dla roślin.
Murki mają wysokość około 30 cm. Zbudowaliśmy je na płytkim fundamencie (25 cm). Na dnie wykopu ułożyliśmy warstwę rozdrobnionego gruzu, a na niej warstwę betonu o takiej konsystencji, by wypełnił przestrzenie między kawałkami gruzu. Do budowy tej części murków, które są zagłębione w ziemi, a więc niewidoczne, użyliśmy gorszych cegieł – uszkodzonych lub połówek.
Od strony rabat murki zaizolowaliśmy warstwą papy. Żeby nie gromadziła się za nimi woda, ułożyliśmy warstwę odsączającą z gruboziarnistego żwiru. Następnie przestrzeń za murkami wypełniliśmy ziemią. Na koniec na spód nasypaliśmy nieurodzajnej ziemi z dna wykopu pod fundament, a na wierzch żyznej i posadziliśmy rośliny.

Murek i nawierzchnia z cegieł rozbiórkowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Nawierzchnia na niedługie lata

Cegły z rozbiórki nie są bardzo trwałe – chłoną wodę, kruszeją pod wpływem mrozu, a wilgotne łatwo porastają glonami i mchem. Szybciej niszczeją w cieniu, bo tam wolno przesychają. Wyjątkiem są cegły klinkierowe. Wypalane w wysokiej temperaturze są znacznie mniej nasiąkliwe, a dzięki temu trwałe; nadają się do utwardzania nawierzchni. Natomiast budując nawierzchnię ze zwykłych cegieł, trzeba się liczyć z tym, że już po kilku latach może się ona zacząć kruszyć. Mimo to postanowiliśmy taką nawierzchnię zrobić. Do budowy wybraliśmy najlepsze, nieuszkodzone cegły.
Na spodzie przygotowanego wykopu ułożyliśmy 10-centymetrową warstwę rozdrobnionego gruzu i dokładnie ją ubiliśmy wypożyczoną zagęszczarką (ziemię z wykopu przeznaczyliśmy do wypełnienia przestrzeni za ceglanymi murkami).
Następnie nasypaliśmy 5 cm piasku. Powierzchnię piasku wypoziomowaliśmy, nadając jej lekki spadek. Ułożyliśmy nawierzchnię z cegieł i posypaliśmy drobnym, suchym piaskiem, po czym  zamiataliśmy ją tak długo, aż piasek wypełnił szczeliny między cegłami.


Zamiast trafić na wysypisko, dobre cegły rozbiórkowe pozostały w ogrodzie.
Autor: Eliza Piotrowska
Część murków zbudowaliśmy w cieniu. Pomimo tego, że cegły wolniej tu przesychają, murki po ośmiu latach prezentują się dobrze.
Autor: Eliza Piotrowska

Czy było warto?

Oczywiście! I to z kilku powodów:
- nic nie płacąc, pozbyliśmy się dużej części gruzowiska i zyskaliśmy materiały budowlane;
- „stare” murki i nawierzchnia świetnie wpisały się w przestrzeń ogrodu. Nadały mu patyny i stworzyły klimat starego siedliska;
- nasze budowle mają osiem lat i trzymają się nieźle. Murki wyglądają niemal jak w roku wykonania. Nawierzchnia miejscami jest już wyszczerbiona i trochę porośnięta glonami, ale nam taka nadszarpnięta zębem czasu podoba się jeszcze bardziej;
- budowa murków i nawierzchni sprawiła nam dużo radości. Jeszcze więcej dostarcza jej przesiadywanie w przytulnym zakamarku, który sami stworzyliśmy.

Czy wiesz, że...

...żywot cegieł można przedłużyć, zabezpieczając je przed wilgocią (stosując na przykład: Sarsil H14/R, Sopro FAD 712, Taxel IP). Ich cena wynosi około 25 zł za 1l;

...podbudowę pod nawierzchnię można zrobić grubszą niż 10-centymetrową; wtedy wykorzystane zostanie więcej gruzu. Należy jedynie pamiętać o tym, by zagęszczać gruz warstwami nie większymi niż 10-15 cm;

...jeśli nawierzchnia kładziona jest na przepuszczalnym gruncie, nie jest konieczne robienie podbudowy. Wystarczy tylko 5-10-centymetrowa warstwa piasku;

...niskie murki oporowe ograniczające rabaty wszędzie wyglądają świetnie, jednak szczególnie przydatne mogą być w ogrodach, w których grunt jest podmokły. Jego podwyższenie zapobiega zaleganiu wody i powoduje, że rośliny lepiej rosną;

...murki nie tylko urozmaicają przestrzeń ogrodu, ale sprawiają, że posadzone za nimi rośliny są dobrze wyeksponowane.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi