Od packi do gąbki. Narzędzia do układania płytek ceramicznych


Narzędzia do układania glazury nie są drogie. Cały zestaw (bez wiertarki) można kupić już za mniej więcej 350 zł. Największym wydatkiem będzie gilotyna do płytek, która kosztuje od 60 do 300 zł (cena najdroższej wersji, z łożyskiem, dochodzi nawet do 1500 zł). Posługiwanie się tymi narzędziami nie wymaga specjalnych umiejętności i każdy zdolny majsterkowicz jest w stanie sobie z tym poradzić.
Wiertarka z mieszadłem – do rozrabiania zaprawy klejowej potrzebna będzie wiertarka o dużej mocy (minimum 800 W). Zamiast wiertła uzbraja się ją w metalowe mieszadło, które dokładnie łączy zaprawę z wodą. Cena: wiertarka – około 600-800 zł, mieszadło – około 20 zł.
Autor: ATLAS
Młotek gumowy – służy do delikatnego dobijania płytek, by skorygować ich położenie względem poziomu i pionu. Młotek używany jest głównie do płytek o dużych rozmiarach i do płyt kamiennych. Cena: od 3 do 8 zł.
Autor: Robert SzarapkaKamień szlifierski – używany jest do szlifowania krawędzi płytek. Cena: od 4 do 20 zł.
Autor: Robert Szarapka
Gąbka – jest bardzo dobra do czyszczenia powierzchni płytek po ich spoinowaniu. Cena: od 3 do 6 zł.
Autor: Robert SzarapkaŁata z poziomnicą – jest niezbędna do regularnego sprawdzania, czy układane płytki tworzą równą powierzchnię. Przy pracach glazurniczych najlepsze są łaty długości około 1 m. Cena: od 14 do 140 zł.
Autor: Robert Szarapka
Gilotyna do płytek – bez niej trudno przyciąć płytki do potrzebnego rozmiaru. Dotyczy to zwłaszcza płytek o dużej twardości. Gilotyny mają różną wielkość. Mogą być wyposażone w kątowniki pomocne w wykonywaniu cięć pod różnym kątem. Profesjonalne gilotyny mają wbudowane łożysko, dzięki któremu cięcie płytek wymaga niewielkiej siły. Cena: od 89 do 1500 zł.
Autor: Robert SzarapkaŁamacz – jest potrzebny do łamania płytek w linii prostej lub po łuku. Wyposażony jest w wolframowe kółeczko, którym wykonuje się najpierw nacięcie w płytce i wzdłuż niego ją przełamuje. Cena: od 9 do 54 zł.
Autor: Robert Szarapka
Paca gumowa – jest wykorzystywana do nakładania zaprawy spoinującej na płytki. Guma pozwala dokładnie wypełnić zaprawą przerwy między płytkami i jednocześnie nie rysuje ich powierzchni. Cena: od 2 do 7 zł.
Autor: Robert SzarapkaPaca – służy do rozprowadzania zaprawy na podłożu. Najczęściej stosowane są pace zębate, z zębami w różnych rozmiarach. Im większe zęby, tym paca bardziej się nadaje do nakładania grubszej warstwy kleju. Pace mają też dwie krawędzie gładkie. Zaprawę nanosi się gładką stroną, a rozsmarowuje krawędzią z zębami. Cena: od 11 do 14 zł.
Autor: Robert Szarapka

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi