Ogród zimowy zamiast okna. Remont


Niewielka przebudowa domu dała wspaniały efekt: nieduży pokój dzienny znacznie się powiększył, rozjaśnił, a ogród połączył się optycznie z wnętrzem domu.

Tak wyglądała elewacja przed zmianą...
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
...a tak się prezentuje po zmianie. Efekt wart zachodu.
Autor: Piotr Mastalerz

W opisywanym pokoju na ogród wychodziło jedynie nieduże okno. Osoba siedząca w fotelu naprzeciwko niego miała jednak na wysokości oczu wyłącznie ścianę. Rzucony od niechcenia przez córkę pomysł przedłużenia okna do podłogi wydał się rewelacyjny. Wtedy przecież ogród znajdzie się w zasięgu wzroku!
Po kilku dniach burzliwych rodzinnych debat okienko rozrosło się do całkiem sporego przeszklenia. Miał to być ogród zimowy o powierzchni 2,5 m2. Wrysowany w elewację dał niespodziewanie dobry efekt.
Kilka firm dokonało wyceny przedstawionego projektu. Koszt wahał się pomiędzy 8 a 16 tys. zł. Wybrano rozwiązanie najprostsze i najtańsze. Przeszklenie bez elementów otwieranych, konstrukcja z ocieplonych profili aluminiowych, z szybami antisol, które chronią pomieszczenie przed przegrzaniem.
Prace zostały przeprowadzone szybko i sprawnie, nie zaburzając codziennego życia mieszkańców.Okno w pokoju dziennym nie stanowiło połączenia wnętrza z ogrodem. Zdecydowano się więc na przebudowę, by ogród „wszedł” do domu.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Aby prowadzone prace nie zakłócały funkcjonowania domu, wokół przyszłego otworu wykonano szczelny namiot z grubej folii budowlanej, mocując go na kątownikach do sufitu.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Na elewacji wyznaczono przyszły otwór. Wewnątrz obrysu usunięto okładzinę z piaskowca, tynk i ocieplenie. Tego samego dnia wykonano fundament wykusza, zagłębiając go 1 m poniżej poziomu terenu, i ułożono podkład betonowy.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza


Rura spustowa wraz z elementami systemu rozsączającego została przesunięta poza obrys przeszklenia.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Następnego dnia usunięto okno, a otwór powiększono aż do fundamentów budynku. Zaraz potem do pracy przystąpił instalator ogrzewania podłogowego. Na podkładzie betonowym ułożył izolację przeciwwilgociową, a na niej izolację cieplną (płyty styropianowe).
Autor: Hanna Kulczycka-RymuzaNa styropianie rozłożono folię aluminiową, a na niej przewody ogrzewania podłogowego. Delikatnie usunięto skrajną klepkę z podłogi i część wylewki, tak by odsłonić fragment istniejącego wodnego ogrzewania podłogowego. Po uprzednim spuszczeniu wody z instalacji do obiegu dołączono przewód ułożony w wykuszu. Między styropian a istniejącą ścianę wsunięto specjalną taśmę dylatacyjną.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Po sprawdzeniu szczelności instalacji ułożono wylewkę betonową (szlichtę) i wyrównano ściany w otworze.
Autor: Hanna Kulczycka-RymuzaPo związaniu betonu zdjęto deskowanie, zmontowano konstrukcję aluminiową i wstawiono zestawy szklane antisol.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Zagipsowano ubytki w tynku i wyrównano jego powierzchnię. Ościeże otworu pomalowano w kolorze ścian pokoju. Jeszcze przez dziesięć dni nie można było wykończyć podłogi – wylewka musiała dobrze wyschnąć.
Autor: Hanna Kulczycka-RymuzaW tym czasie na górnej powierzchni fundamentu wykonano przeciwwilgociową izolację bitumiczno-polimerową.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Po wyschnięciu izolacji odcięto taśmę dylatacyjną równo z powierzchnią fundamentów i położono specjalną masę wyrównującą.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Z zewnątrz przeszklenie obsypano ziemią, z której pracowicie usunięto resztki gruzu i cementu. Bok cokołu obłożono piaskowcem – identycznym jak w istniejącej części budynku, a jego wierzch – mrozoodpornym gresem.
Autor: Hanna Kulczycka-Rymuza
Dopiero po pomalowaniu ścian przypomniano sobie o oświetleniu wewnętrznym przeszklenia. Trzeba było przekuć bruzdę na kabel elektryczny.
Autor: Piotr Mastalerz
Na ścianach wykończonych gładzią gipsową nie widać śladów po przekuciach. Zagipsowane i pomalowane bruzdy zniknęły. Po dwóch dniach zamontowano lampkę.
Autor: Piotr Mastalerz


W plastikowej rurze spustowej bez problemu zrobiono nacięcie, w które wstawiono rynnę odprowadzającą wodę z daszka przeszklenia. Połączenie uszczelniono silikonem.
Autor: Piotr Mastalerz
Dzięki jednolitemu wykończeniu podłogi przeszklenie jest integralną częścią pokoju dziennego. To efektowne połączenie wnętrza domu z ogrodem.
Autor: Piotr Mastalerz

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi