Okno w łazience. Uwaga na błędy


Przyjemnie jest mieć łazienkę z oknem. Jest jasna, oświetlona dziennym światłem i dodatkowo wentylowana. Okno to powinno być jednak odpowiedniej wielkości i właściwie umiejscowione.

Jeśli w łazience jest okno, projektant powinien przewidzieć takie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, które pozostawia do niego swobodny dostęp. Tymczasem w małych łazienkach często pozostają one w konflikcie z oknem. Zdarza się na przykład, że okno zastawiamy kabiną. Nie jest to dobre rozwiązanie – zimą w kabinie może być zimno, latem będziemy pozbawieni dodatkowej wentylacji. Wanna ustawiona pod oknem utrudni jego otwieranie i mycie. Okno nad umywalką nie pozwoli nam powiesić nad nią lustra. Możemy to w porę przewidzieć, uważnie oglądając projekt.

Ściana z oknem

Okno dzieli ścianę. Ważne, w jaki sposób – ile zostaje miejsca pomiędzy oknem a narożnikiem łazienki. Problem może się pojawić w małych, wąskich łazienkach, w których urządzenia muszą sąsiadować z oknem. Jeśli przy ścianie z oknem ma stanąć kabina prysznicowa, minimalna odległość do narożnika wynosi 80 cm. Będzie to jednak bardzo mała, a więc niezbyt wygodna kabina. Na ustawienie umywalki potrzebujemy minimum 55 cm. Jeśli obok okna trzeba umieścić sedes, musimy zostawić 60 cm. Szerokość małej wanny to 70 cm, większa i dłuższa będzie miała 85-90 cm – tyle miejsca potrzeba, aby ustawić wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując do niego swobodny dostęp. Urządzenia mają różne wymiary i kształty, planując więc umieszczenie wanny czy umywalki przy ścianie z oknem, możemy dobrać najbardziej odpowiedni model.

Wygodna wysokość

W małej łazience okno umieszcza się często wysoko, tak aby można było zamontować pod nim wannę czy sedes. Jednak pamiętajmy, że okno trzeba także otwierać i myć. Małe okno pod sufitem wpuści wprawdzie do łazienki trochę dziennego światła, ale dostęp do niego będzie utrudniony.
Od tego, na jakiej wysokości znajduje się dolna krawędź okna, zależy to, czy można pod nim zainstalować któreś z urządzeń sanitarnych.
- Standardowe wanny mają wysokość 60 cm. Parapet okna powinien więc być na pewno powyżej 60 cm od podłogi. (Czasami celowo umieszczamy wannę pod dużym oknem, które zaczyna się niemal na wysokości wanny, aby kąpiąc się, móc patrzeć na ogród).
- Umywalkę montujemy na wysokości 85 cm od poziomu podłogi, a więc parapet okna powinien być wyżej. Umieszczenie go na wysokości około 130-150 cm umożliwi nam spoglądanie przez nie na zewnątrz.
- Sedes pod oknem najwygodniej będzie umieścić, jeśli dolna krawędź okna będzie powyżej 130 cm od poziomu podłogi.
Wielkość i usytuowanie okna w łazience wpływa na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Jednak w dobrze zaprojektowanej łazience okno nie ogranicza możliwości wygodnej aranżacji.


Mała łazienka z oknem. Takie ustawienie wanny utrudni dostęp do okna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Ta sama łazienka – lepsze rozmieszczenie urządzeń. Wymiary pomieszczenia pozwalają na wygodniejsze ustawienie wanny.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiMała, wąska łazienka, w której wszystkie urządzenia muszą stać przy jednej, dłuższej ścianie. Usytuowanie okna nie pozostawia miejsca na kabinę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W tej sytuacji lepiej oddalić kabinę od okna i umieścić ją między umywalką a sedesem. Sedes znajdzie miejsce pod oknem, zasłonięty przez kabinę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiSedes pod oknem to nie błąd, pod warunkiem że okno znajduje się na odpowiedniej wysokości.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno nad sedesem – nad głową siedzącego – można przez nie wyjrzeć i bez kłopotu je otworzyć.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPrzy takim rozmieszczeniu okno może być większe – nie koliduje z żadnym urządzeniem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Takie okno oświetli lustro nad umywalką. Parapet na wysokości umywalki będzie podręczną półką.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi