Okno we wnętrzu. Inspiracje


Okno jako element architektury dostrzegamy, patrząc na elewację domu. Myśląc o nim „od środka”, najczęściej zastanawiamy się nad kolorem zasłon. A ono może być ramą najpiękniejszego obrazu w pokoju, reflektorem oświetlającym wnętrze w taki sposób, że przebywanie w nim dostarczy nam niemal artystycznych przeżyć.
Współczesne okno tarasowe w nowoczesnym wnętrzu. Duże płaszczyzny szyb mogą wpuścić do wnętrza prawdziwy potok światła albo tylko jego rozproszone promienie – wszystko zależy od pory dnia i od ekspozycji okna. Ostrość południowego światła stłumią półprzezroczyste muślinowe zasłony. Przejście z wnętrza na taras jest takie proste...
Autor: Andrzej Szandomirski
Okno w grubym murze. Glify muru rozszerzające otwór do wewnątrz pomagają małemu oknu wpuścić światło do wnętrza, a zarazem podkreślają masywność ściany. Tworzą głęboką okienną wnękę.
Autor: Tomasz MyślukWspółczesne okno tarasowe w tradycyjnej dekoracji. Wnętrza domu i ogrodu przenikają się nawzajem, choć istnieje między nimi wyczuwalna przegroda z tafli szkła. Sposób upięcia zasłon przywodzi na myśl teatralną kurtynę, a ogrodowy pejzaż – sceniczną dekorację.
Autor: Paweł Kowalski
Okna reprezentacyjne. Klasycystyczne wnętrze pełne światła i powietrza. Układ trzech okien przedzielonych filarami współtworzy biegnącą po łuku, zwieńczoną gzymsem ścianę. Okna są elementem tego reprezentacyjnego wnętrza. Nie tylko je oświetlają, ale też dodają mu splendoru.
Autor: Grzegorz RogińskiOkno jak ozdobna rama. Nawiązuje do starych wzorów – dwuskrzydłowe, podzielone szprosami, w oprawie ciężkich, kwiecistych draperii, utrzymane w dziewiętnastoletniej stylistyce. Tu ważny jest nie tylko pejzaż, ale również to, w jaki sposób został oprawiony.
Autor: Tomasz Myśluk
Okna przemyślane. Dwa smukłe, umieszczone obok siebie portfenetry nie tyle doświetlają, ile raczej stanowią element scenografii tego nowoczesnego wnętrza. Kieruje ku nim uwagę chociażby rysunek posadzki. Ich wielkość i kształt wynikają także z potrzeby ograniczenia widoków niezbyt atrakcyjnego otoczenia.
Autor: Andrzej SzandomirskiOkna neutralne. Rząd okien balkonowych, które wpuszczają do chłodnego wnętrza szeroką smugę światła, tym szerszą, że płynącą z dwóch stron. Doskonale oświetlają posadzkę, natomiast sufit wysokiego wnętrza zaciemniany jest przez wysokie nadproże. Zgodnie z oszczędnym stylem wnętrza nie ma żadnych zasłon. Okna mają prosty kształt. Liczy się tylko światło i kontakt z ogrodem.
Autor: Daniel Rumiancew
Okno w ścianie szczytowej. Półkoliste okno osadzone nisko nad podłogą kładzie na niej obłą słoneczną plamę. To ono w znacznej mierze buduje nastrój relaksu wyczuwalny w tym pokoju na poddaszu. Niezbyt duże, raczej niskie, pozostawia w mroku przestrzeń pod kalenicą dachu.
Autor: Andrzej T. PaplińskiPoziome okno w kuchni. Ogrodowa zieleń zamiast ściany pokrytej glazurą? Poziomy układ okien umieszczonych nad blatami roboczymi daje doskonałe oświetlenie przy kuchennych pracach. Obudowane drewnianymi szafkami stały się jakby elementem kuchennego umeblowania.
Autor: Andrzej Szandomirski
Okno w wiejskiej izbie. Tradycyjne wnętrze wiejskiego domu, w którym małe, podzielone szprosami okno wpuszcza do izby niewiele światła. Próbują je rozproszyć biała ściana, lniany obrus na stole. Okno natomiast jest obrazem w prostych ramach ościeżnic przedstawiającym sielski pejzaż z jeziorem.
Autor: Małgorzata Pasek , Mariusz PasekOkno – szklana ściana. Aluminiowe profile wypełnione szklanymi płaszczyznami. To wnętrze nie broni się przed światłem, powietrzem i widokami. Granica między wnętrzem a zewnętrzem jest nieostra. Prowokująco przytknięty do szklanej ściany kamienny kominek zaznacza, gdzie kończy się łąka, a zaczyna dom.
Autor: Tomasz Myśluk
Tradycyjne okno skrzynkowe. Pierwsza para skrzydeł otwiera się do środka, druga na zewnątrz, tak że aby je zamknąć, trzeba się wychylić, wyjrzeć do ogrodu. Przyjemne zwłaszcza w parterowym dworku otoczonym zielenią.
Autor: Andrzej Szandomirski
Współczesna lukarna z dużym oknem doskonale oświetlającym poddasze. Mimo skosów dachowych połaci nad głową to jasne, chłodne wnętrze niewiele ma wspólnego z tradycyjnym, nieco mrocznym pokoikiem na facjatce.
Autor: Andrzej Szandomirski
Zestaw okien połaciowych nawet z niewielkiego pomieszczenia na poddaszu zrobi niezwykłe i pełne powietrza wnętrze, oświetlając je niezrównanym światłem. To sposób na całkowitą metamorfozę poddasza zaadaptowanego na pracownię.
Autor: Daniel Rumiancew
Balkon w dachu. Okno połaciowe szczególnego typu – otwierając się na zewnątrz, tworzy rodzaj balkonu. Mieszkańcom poddasza oferuje niespodziewany kontakt z przestrzenią. W odróżnieniu od innych okien w połaci dachu pozwala wychylić się i spojrzeć na wszystko z góry.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi