Opaska wokół domu


Co będzie ładniejsze i okaże się bardziej funkcjonalne? Czy opaska z betonowych płyt lub kostek będzie lepsza od tej ze żwiru albo z keramzytu? Nie zawsze. Dlatego warto szukać dobrych wzorów i czerpać z nich inspirację. Choćby takich jak na prezentowanym zdjęciu.
Dość szeroka opaska żwirowa jest jednocześnie rabatą. Posadzone rośliny to w większości karłowate krzewy o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym. Dlatego nie trzeba ochraniać ścian fundamentowych geowłókniną.
Części nadziemne roślin nie będą dużo większe od tych na zdjęciu, dlatego nie ma obawy, że gałązki będą dotykać ścian domu i spowodują ich zawilgocenie. Dobrze jest dobierać krzewy odporne na suszę, bo wtedy nie trzeba ich zbyt często podlewać, a wilgoć wokół fundamentów będzie minimalna. Warto też zwrócić uwagę na jasny kolor wapiennego tłucznia, który jest bardzo dobrze dobrany do koloru elewacji, oraz na to, że opaska tworzy harmonijne połączenie domu z ogrodem. A na tym przecież każdemu inwestorowi zależy.


Autor: Andrzej Szandomirski

Rozwiązanie bardzo podobne do prezentowanego obok. Jest tu jednak pewien błąd. Wystający fragment ściany fundamentowej nie jest zabezpieczony przed opadami. Szorstki tynk cienkowarstwowy ułożony na prawie poziomej górnej płaszczyźnie szybko się pobrudzi i bardzo często będzie wilgotny. Dobrze by było jak najszybciej zabezpieczyć cokół odpowiednią obróbką blacharską, dopasowaną kolorystycznie do innych detali elewacyjnych, inaczej ściana się zniszczy.


Autor: Andrzej Szandomirski

Czasem trudno znaleźć dobre miejsce na stos drewna opałowego. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest ułożenie porąbanych szczap przy ścianach domu. Okap dachu przynajmniej częściowo chroni je przed opadami, a na dodatek zimą po drewno nie trzeba będzie daleko chodzić. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, żeby starannie zabezpieczyć szczapy przed porozrzucaniem przez wiatr lub zwierzęta.
Dzięki prostej konstrukcji z desek sukcesywne podbieranie opału nie spowoduje, że drewno rozsypie się wokół domu. Taka zapobiegliwość jest jak najbardziej godna naśladowania.


Autor: Zygmunt Stępiński

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi